Eroa puheenjohtaja Kiviniemi

Miksi Kiviniemi ei eroa? Miksi hän antaa kepun vaipua alas suohon?

Kepun ei pidä odottaa seuraavaa puoluekokousta vaan kutsua puoluekokous koolle ja erottaa Kiviniemi ja valita uusi puheenjohtaja. Varmuuksi voi vielä uusia ainakin toisen varapuheenjohtajan.

Kepua täytyy johtaa kepulainen, kepun näköinen henkilö.

Mutta jos kepulaiset eivät saa tehdyksi tätä liikettä, he saavat, mitä ansaitsevat.
561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos Kiviniemi ilmoittaisi erosta heti, ei tarvitsisi kutsua koolle edes ylimääräistä puoluekokousta, sillä sellainen pidetään lokakuun lopulla presidenttiehdokkaan nimeämisen takia. Epäilen kuitenkin, että puheenjohtajaehdokkaita löytyisi tällä aikataululla ja etenkään nykyisessä tilanteessa.

Miksi puheenjohtajavaihdoksella edes olisi kiire ennen ensi kesää, vaikka osa puolueväestä olisikin siihen halukas. Presidentinvaalien jälkeen asiaan on luonnollisempi paneutua ja silloin vaihtoehdoksi voi löytyä ainakin yksi tuoretta mainetta niittänyt mutta joutilas nimi. ;)

Äänestä
  • "silloin vaihtoehdoksi voi löytyä ainakin yksi tuoretta mainetta niittänyt mutta joutilas nimi"

    Tarkoitat että Puavo Puavo kovan onnen lapsi etelän metian juonittelun takia häviää vaalit ja on sitten joutilas jan käytettävissä puheenjohtajaksi? Tuoreita voimia kehiin?

    Äänestä

  • Kepulla on paljon ongelmia entisten ja nykyisten kannattajiensa silmissä. Yksi ongelma on uskottavuusongelma, ilmeinen ja näkyvä ristiriita puoluejohdon ilmeen ja kentän odotusten välillä.

    Kepuhan on vahvasti agraaritaustainen puolue, johon sisäistetty Helsingin herra -vihaa jo lapsesta saakka. Matti Vanhanen ja Mari Kiviniemi ovat olemukseltaan elitistisia Helsingin herroja ja rouvia. Kiviniemen "suuresta nöyryydestä" kertoi se, että puhutteli johtamaansa hallitusta Mari Kiviniemen hallitukseksi sen sijaan, että olisi tyytynyt nimittämään sitä keskustajohtoiseksi hallitukseksi kuten vielä edeltäjänsä älysi tehdä.

    Tässä on kyse melkein samasta, jos "työväenpuolue" Kokoomus valitsisi puheenjohtajakseen Taisto Sinisalon näköisen miehen vahvistaakseen työväenpuolue-imagoa. Minkki-Maria ei turhaan kutsuta tällä nimellä. Se kertoo paitsi hänen eläinten oikeuksia vähättelevästä asenteesta myös taipumuksesta turhamaiseen elitismiin. Vaaliväittelyissäkin Mari esiintyi aina erivärisissä asuissa eli vaatekomerosta löytyi. Sellainen turhamaisuus ja elitismi istuvat huonosti maanläheiseen kepulaisuuteen.

    Nämä imago-ongelmat vaan täydentävät kaikkia muita nykyisen puheenjohtajan puutteita. Äänestäjille syntyy mielikuva syvästä ristiriidasta puolueen tavoitteiden ja sen puheenjohtajan esiintymistavan välillä.

    Kun syöksyvauhti alaspäin on ollut ennätysmäistä, tuntuu näin ulkopuolisesta hiukan oudolta, että odettaisiin rauhassa ensi kestää. Siihen mennessä kaikki kannattajat ovat voineet ehtiä jo vaihtaa leiriä eikä ole enää paljon kenestä valita.

    Miten te kepulaiset olette osanneetkin tehdä näin huonon valinnan. Ja kaiken lisäksi toistamiseen. Kerran Mari valittiin varapuheenjohtajaksi, mutta sitten vielä ryhdistäydyitte ja potkaisitte hänet pellolle. Mutta että nyt sitten uudestaan, vaikka valittavana olisi ollut Kepun näköisiä miehiä useampikin.

    Äänestä

Ei mitään ylimääräisiä kokouksia tai vastaavia! kepun raju alamäki jatkuu ja mari pitää siitä hyvän huolen.
Siksi toiseksi ei auta vaikka opposition apupuolueen pomo vaihdettais kun se alamäki jatkuu siltikin:)

Äänestä

Kovin kuuluu taas etelä-pohojanmaalta "viisaita". Sen verran tunnen teitä, että usein ylitätte itsenne tietäväisyydessä. Marillakin on vissiin sitä samaa perimää syntysijoiltaan. Mutta ei Teidän muiden kannata nyt niin huolestua. Jos eX-kepulainen olet puolueen jättänyt kaihertaako vielä jokin. Oletko niitä jotka lähtevät tuuliviirin tavoin löysien puheiden perään. Mitä Soini on saanut aikaan eduskunnassa, vaikka on ollut siellä kohta puoli vuosisataa? Ei yhtään mitään. Sentään ehkä puppua puhumisen ennätyksen. Urpilainen seuraa kovaa vauhtia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-kepulainen kirjoitti:

Miksi Kiviniemi ei eroa? Miksi hän antaa kepun vaipua alas suohon?

Kepun ei pidä odottaa seuraavaa puoluekokousta vaan kutsua puoluekokous koolle ja erottaa Kiviniemi ja valita uusi puheenjohtaja. Varmuuksi voi vielä uusia ainakin toisen varapuheenjohtajan.

Kepua täytyy johtaa kepulainen, kepun näköinen henkilö.

Mutta jos kepulaiset eivät saa tehdyksi tätä liikettä, he saavat, mitä ansaitsevat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu