Sikiön syke 162/minuutissa, tyttö vai poika? Rv 11+5

dsdgsdgsd

Siinä se kysymys tulikin. Muuttuuko syke matalemmaksi kun Rv:ja tulee lisää?

6

6265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs äiti

      Eipä juuri muutu. Syntyessä se sitten muuttuu. Sydänäänten vähetessä raskausaikana on kyse jostakin ongelmasta. Niin kävi oman lapsen syntyessä. Hänet otettiin sektiolla sitten. Oli hartaasti odotettu ihmeenomainen koko alku.
      Loppukin meni hyvin. Niin ja poika oli,ekg siinä 140-160. Sukupuolta ei noista lyöntien määristä voi arvailla. Pääasia, että on terve.

    • 31+1

      Kyllä mulla ainakin mitä enemmän on ollut viikkoja on sykkeetkin hidastuneet. Ihan raskauden alussa sykkeet 160-170. Nyt viimeksi neuvolassa rv 28 0 135-143 välillä. Esikoisen aikanakin aikalailla samoin mentiin ja täysin terve poika syntyi eikä kyllä ollu mitään ongelmia raskauden aikana.
      Niin kauan kun syke ei laske alle 110 niin se on ihan normaalia.

    • vinks vinks

      Tytöstä yleensä siinä 150-160 ja pojasta 130-140.... mutta ei niihin luottoa ole :)

    • Rv 36

      poika tulossa ja sykkeet olleen aina 150-160

    • rv 37+5

      Kyllä ne sykkeet hidastuu ihan normaalisti loppua kohti, oli kyseessä tyttö tai poika. Ei siinä ole kyse sairaudesta vaan normaalista fysiologiasta. Tietysti eri asia jos ne romahtaa yhtäkkiä.

      Normaali syketaajuus 120-160 ja tärkeintä on että se vaihtelee eli kun neuvolassa kuunnellaan, niin terkka/lääkäri katsoo, ettei se jumputa esim. 130 koko ajan vaan että sykkeessä tapahtuu vaihtelua.

      En usko että sykkeestä voi päätellä sukupuolta koska esim. unijakson aikana syke on hitaampi kuin valveillaoloaikana, joten on ihan sattumaa onko vauva unilla vai ei kun ment neuvolaan :) Ja juurikin tuo raskauden kesto..

      Ultrassahan tuo sitten selviää tai viimeistään salissa, onko tyttö vai poika..

      Hyvää odotusta kaikille! :)

    • ...

      Sikiön syke tosiaan vaihtelee raskauden keston mukaan. Aivan aluksi, kun sydän alkaa ensi kertaa lyödä, se vastaa lähinnä aikuisen syketaajuutta. Yhdeksänteen raskausviikkoon mennessä syke nousee huimasti, ja silloin normaali syke voi olla jopa 155-195 lyöntiä minuutissa. Tämän jälkeen syke taas laskee, etenkin raskauden loppuvaheessa. Enimmäkseen syke vaihtelee välillä 110-180 lyöntiä minuutissa sen mukaan, onko sikiö unessa vai valveilla, ja onko meneillään jumppatunti vai rauhallisempi hetki. Väliaikaisesti syke voi käväistä hieman noiden lukemien ulkopuolellekin ilman, että mikään on vialla :)

      Yleisen uskomuksen mukaan tyttösikiön syke olisi korkeampi kuin pojan, mutta tietääkseni väitteellä ei ole tieteellistä pohjaa. Korjatkaa toki, jos olen väärässä, mutta ainakaan mitään luotettavaa sukupuoliarviota ei sykkeen perusteella voi tehdä. Arvuuttelu ja vertailu voi toki olla hauskaa. :) Omilla kaksosillani homma meni päin vastoin: a-pojan syke oli joka neuvola- ja äippäpolikäynnillä hieman korkeampi kuin b-tytön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      103
      14187
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      25
      5876
    3. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5571
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      152
      5408
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      203
      5133
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      289
      4280
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      23
      3957
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3611
    9. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      1
      3527
    10. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      19
      3489
    Aihe