WinWidin taru loppusuoralla?

4196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Cursorin Karavirta voisitko selittää selkokielellä miten tälläiset tappiot mahdollisia?

Martikainen
Talousjohtajan mukaan näkymät ovat synkemmät kuin kesällä, jolloin yhtiö odotti kääntävänsä toiminnan voitolliseksi vielä ennen vuodenvaihdetta. Yhtiö ennakoi korkeintaan 100 ihmisen irtisanomisia.

Tuulivoimayhtiö Winwindin talousahdinko syvenee. Talousjohtaja Aarne Luukon mukaan kauppa ei ole käynyt ja yhtiötä on kasvatettu investoinneilla suuremmalle liikevaihdolle.

Luukon mukaan näkymät ovat synkemmät kuin kesällä, jolloin yhtiö odotti kääntävänsä toiminnan voitolliseksi vielä ennen vuodenvaihdetta. Tämä ei Luukon mukaan ole enää todennäköistä. Winwind on hävinnyt kilpailutuksia, minkä lisäksi tilauksia on lykkääntynyt.

Winwindillä on meneillään Suomessa 230 ihmistä koskevat yt-neuvottelut lomautuksista ja irtisanomisista. Luukon mukaan näyttäisi siltä, että irtisanomisia on tulossa 50-100.

Haminan tehtaalla työskentelee noin 100 ihmistä. Luukko ei yksilöi, minne vähennykset kohdistuvat, mutta sanoo, että tehostamistarvetta on jokaisessa yksikössä. Luukko kertoo, ettei lomautuksista ole vielä puhuttu, mutta niitä on todennäköisesti myös luvassa jatkossa, elleivät kauppa ala käydä.

Kauppalehti kertoo verkkosivuillaan, että Winwind teki liiketappiota viime vuonna 50,6 miljoonaa euroa. Winwindin tappiot ovat yhteensä viimeisen kolmen vuoden ajalta yli 120 miljoonaa euroa.

YLE Kymenlaakso

Äänestä
  • Montako tuulivoimalaa menee hallaan ?

    Äänestä

  • Itärannan työtön. kirjoitti:

    Montako tuulivoimalaa menee hallaan ?

    Mistä ne tulee, vai miten se liittyy asiaan?

    Äänestä

Perjantaina vietetään tuulimyllypäivää Karhulan torilla, aion olla paikalla kuulemassa mitä konkurssiin" menneen" Winwidin edustaja valehtelee?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


välistä veto kirjoitti:

Cursorin lippulaiva yskii ?

http://boardreader.com/thread/WinWind_6eh15X3s9f.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu