Luin suorastaan uskomattoman härskin kieliehdotuksen tämän päivän lehtihesarista. Kyseessä oli juttu, joka viittasi Wetterstrandin koulujen kaksikielisyysehdotukseen.
Wetterstrandhan tarkoitti sitä, että suomenkielisiin suurkouluihin perustettaisiin suruluokkia. Eli molempikielisiä opetettaisiin samoissa kouluissa omalla kielellään.
Hesari jutussaan tulkitsee asian todella oudosti. Sen mukaan kaksikielisyys tarkoittaisi sitä, että koululaisia alettaisiin opettaa molemmilla kielillä!
Ajatelkaa! Suomenkieliset koululaiset joutuisivat opettelemaan historiansa ja biologiansa ruotsin kielellä. Voiko tolkuttomamapaa ehdotusta enää svekoilta tulla?
Kyllä PISA-tulokset tippusivat nopeasti, kun lapsiraukat joutuisivat huonolla kielitaidolla ja inhotulla kielellä opettelemaan asiansa.
Wetterstrandhan tarkoitti sitä, että suomenkielisiin suurkouluihin perustettaisiin suruluokkia. Eli molempikielisiä opetettaisiin samoissa kouluissa omalla kielellään.
Hesari jutussaan tulkitsee asian todella oudosti. Sen mukaan kaksikielisyys tarkoittaisi sitä, että koululaisia alettaisiin opettaa molemmilla kielillä!
Ajatelkaa! Suomenkieliset koululaiset joutuisivat opettelemaan historiansa ja biologiansa ruotsin kielellä. Voiko tolkuttomamapaa ehdotusta enää svekoilta tulla?
Kyllä PISA-tulokset tippusivat nopeasti, kun lapsiraukat joutuisivat huonolla kielitaidolla ja inhotulla kielellä opettelemaan asiansa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lukijoiden palstalla "sattumoisin" oli myös jonkun "lukijan" ehdotus, että kouluissamme opetuskieleksi pitäisi ottaa myös ruotsi.
Siis suomenkielisten oppilaiden opetuskieleksi.
Voihan sitä ehdotella... kapina nousee jo tulevasta "kielistrategiastakin", odottakaahan vaan !
HS on suomenkielinen HBL, halveksittava maanpetturilehti.
Samassa jutussa haastateltiin neljää Ressun lukiolaista, jota sattumoisin kaikki kannattivat ei vain pakkoruotsia, vaan myös ruotsia opetuskielenä.
Aika merkillinen otos, koska Lukiolaisten Liitto taannoin teki päätöksen pakkoruotsia vastaan murkaluvuin 176-1!
Taas kerran Erkon media manipuloi uutisiaan ajaakseen pakkoruotsituksen asiaa.
Eihan niitä kaiken maailman moskajuttuja tosiaankaan tarviste lukea, saati omaksua niiden sisältöä.
Antaa Hesarin vaan jatkaa missiotaan ruotsinkielen puolesta. Itse luen Hesarin nykyisin lähinnä otsikkotasolla, jotta tiedän mikä on ajankohtaista. Varsinaisen tiedon ja asiakokonaisuudet haen muista lähteistä.
Eräs opetusministeriön virkamies tyrmäsi ehdotuksen huonona.
Myös surupoliitikko sanoi, että se olisi lain vastaista. Hän tietysti siksi, että kannattaa erillisiä surukouluja.
Joku asioita ymmärtämätön mielipidekirjoittaja ehdotti hesarissa tosiaan, että suomenkieliset oppilaat voisivat opiskella esim yhden viikon vuodessa surujen koulussa ja surut suomenkielisessä koulussa. Ei tullut varmaan ajatelleeksi, että suruja on alle 5% väestöstä. Ehdotus tarkoittaisi toteutuessaan käytännössä surukoulujen muuttumista suomenkielisiksi. Kyseessä olisi sen suuruusluokan pyhiinvaellus, että surut hukkuisivat siihen porukkaan varmasti.
Ammattikouluja ja ammattikorkeakouluja ollaan ajamassa alas, joten lähitulevaisuudessa voi opiskella vain ruotsiksi. Nämä surukoulut vain lihoavat saadessaan rahaa mm. SVENSKA folkskolans vänner íltä.
Svekojen ehdotukset menevät jo absurdeiksi. Eihän noille voi muuta kuin nauraa. Hesarin pitäisi olla maamme vaikutusvaltaisin lehti ja sortuu tuollaiseen alkeelliseen kielipolitikointiin. HS on suomalaisuuden pahin vihollinen mediassa. Muistakaa tämä.
Olen harkinnut lopettaa Hesarin, mutta vielä on tilaus saanut olla. On nimittäin työn takia pakko tietää, missä mennään mediamaailmassa, mutta kyllä Hesarin linja on sellainen, että joutaisi mennä....Ja voi se päivä vielä tullakin. Sitäpaitsi samalla säästyisi iso pino rahaa...
Tämä oli ennakoitavissa. Jo ennen vaaleja se oli svenska nu:n, RKP:n ja syöttöpossun komitean yhtenä tavoitteena.
Oli selvää, että jotakin kautta ehdotus ujutetaan julkisuuteen "ulkopuolisen" kautta, ja sitä sitten ruvetaan "laajan" kannatuksen myötä ajamaan eteenpäin.
Miettikää, se olisi paluu sadan vuoden takaiseen tilanteeseen jolloin opetusta ei saanut suomenkielellä. Kyllä kirveellä olisi töitä.
Niljakkaat svekomaanit yrittävät eurokriisin varjossa viedä eteenpäin maanpetoksellista pakkoruotsitustaan.
Aivan samoin kun kokkarit ja pravda yritävät kaljanlanttauksen avulla viedä huomiota Suomen varainsiirrosta europankeille.
Ei tuo ehdotus voi mennä läpi. Edes KokoomusRKP ei uskalla ryhtyä moista ajamaan. Syntyisi varmasti kapina kansan keskuudessa.
RKPoomus KoRKPoomus RKPokoomus Korkpomus
Sam@@ p@sk@@ taas tänään ja kuinka ollakaan puheevuoron kaksikielisyysasiassaan saivat surut.