Ruotsin vaiettu natsimenneisyys

hyh hyh

kyllähän ruotsilla sellainen on,mutta eivät tietysti tuttuun tyyliin halua siitä puhua.Ruotsissa oltiin hyvin natsimielisiä aina siihen asti kunnes Saksan sotaonni kääntyi - kuningashuone etunenässä.Ruotsissa asuessani katselin kerran kuvia Kungsgatanilta (Tukholma),siinä marssi joukoittain miehiä joilla oli hakaristit käsivarsissa,ei mitään pikkupoikien puuhailua siis.

Ja hyvin kelpasi Ruotsille tapettujen juutalaisten kulta maksuksi,eivät paljon kyselleet perään.Muistelen että vielä -70 luvulla jonkun pankin holvien kätköistä löytyi natsien kultaa - ihan natsi leimoilla.

Kysymys kuuluukin,että kuinka natsimielinen Rkp oli sodan aikaan ja sitä ennen? - eihän omena kauas puusta putoa.

Mutta eikös Rkp ollut kuitenkin heti ensimmäisenä yhdessä kommunistien kanssa vaatimassa ns. sotasyyllisten päitä vadille,kun sota oli hävitty.

Eli kuten iso-serkut Ruotsissa,niin sitä samaa rantaruotsalaiset(rkp) täällä - siis sen perää nuollaan kuka kulloinkin vahvin on,vaikka hän mitä edustaisi.

7

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vasemmistå-åikeistå

      Tämä osoittaa sen että RKP seuraa aikaansa ja taipuu maailman valtavirtojen mukana, on moderni??? RKP katselee kuitenkin tuonne auringonlaskun suuntaan, joten aika on auttamattomasti ohi. Kiusallista.
      No voivat vielä kuolinkouristuksissaan huudella - MUTTA ME OLIMME PARHAITA!

    • Lisäksi!

      Ruotsi esiintyi Palmen aikaan puolueettomien maiden johtajana ja omanatuntona. Moitti Suomeakin NL:n myötäilystä.
      Todellisuudessa Ruotsi oli täysin NATO:n liittolainen ja teki USA:n kanssa salaista yhteistyötä. Jopa lentokentät olivat varattuja NATO:n koneille.
      Neuvostoliitto tiesi tottakai tämän ja siksi vakoili Ruotsia mm. sukellusveneillä.
      Ruotsi esiintyi marttyyrinä ja monet suomalaisetkin kauhistelivat NL:n toimintaa.

      Eli Ruotsi pettää aina. Ja varsinkin Suomen.

    • Anonyymi

      Eikös se Svedofiili jonka nimissä RKP järjestää kesäjuhlia ja jakaa juhlia olliut myös sellainen natsi? Mikäs sen kallonmittaajan nimi oikein olikaan?

      • Anonyymi

        freudenthaali on vain yksi toimija, joka n ostettu esiin-

        tuosta kaikesta muusta vaietaan kokonaan...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        freudenthaali on vain yksi toimija, joka n ostettu esiin-

        tuosta kaikesta muusta vaietaan kokonaan...

        Mutta se Freudenthal on ainoa jonka mukaan nimettyjä mitaleja RKP jakaa. Ajatella RKP juhlii vanhaa proto-natsia ja sitten vielä kehtaa syyttää muita puolueita rasisteiksi. Vaikka niinhän se usein että se joka huutelee ja syyttelee muita on itse usein syyllinen.,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        freudenthaali on vain yksi toimija, joka n ostettu esiin-

        tuosta kaikesta muusta vaietaan kokonaan...

        Jaa. Olisi omalla tavallaan mielenkiintoista kuulla myös niistä muista toimijoista?


    • Anonyymi

      Ja onhan se aikamoista että Ruotsissa oli valtiollinen rodunjalostusohjelma vielä 1970-luvulla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      89
      3402
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      103
      3066
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2282
    4. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      21
      1782
    5. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1705
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1660
    7. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1588
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1478
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1391
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1384
    Aihe