kyllähän ruotsilla sellainen on,mutta eivät tietysti tuttuun tyyliin halua siitä puhua.Ruotsissa oltiin hyvin natsimielisiä aina siihen asti kunnes Saksan sotaonni kääntyi - kuningashuone etunenässä.Ruotsissa asuessani katselin kerran kuvia Kungsgatanilta (Tukholma),siinä marssi joukoittain miehiä joilla oli hakaristit käsivarsissa,ei mitään pikkupoikien puuhailua siis.
Ja hyvin kelpasi Ruotsille tapettujen juutalaisten kulta maksuksi,eivät paljon kyselleet perään.Muistelen että vielä -70 luvulla jonkun pankin holvien kätköistä löytyi natsien kultaa - ihan natsi leimoilla.
Kysymys kuuluukin,että kuinka natsimielinen Rkp oli sodan aikaan ja sitä ennen? - eihän omena kauas puusta putoa.
Mutta eikös Rkp ollut kuitenkin heti ensimmäisenä yhdessä kommunistien kanssa vaatimassa ns. sotasyyllisten päitä vadille,kun sota oli hävitty.
Eli kuten iso-serkut Ruotsissa,niin sitä samaa rantaruotsalaiset(rkp) täällä - siis sen perää nuollaan kuka kulloinkin vahvin on,vaikka hän mitä edustaisi.
Ruotsin vaiettu natsimenneisyys
7
679
Vastaukset
- Vasemmistå-åikeistå
Tämä osoittaa sen että RKP seuraa aikaansa ja taipuu maailman valtavirtojen mukana, on moderni??? RKP katselee kuitenkin tuonne auringonlaskun suuntaan, joten aika on auttamattomasti ohi. Kiusallista.
No voivat vielä kuolinkouristuksissaan huudella - MUTTA ME OLIMME PARHAITA! - Lisäksi!
Ruotsi esiintyi Palmen aikaan puolueettomien maiden johtajana ja omanatuntona. Moitti Suomeakin NL:n myötäilystä.
Todellisuudessa Ruotsi oli täysin NATO:n liittolainen ja teki USA:n kanssa salaista yhteistyötä. Jopa lentokentät olivat varattuja NATO:n koneille.
Neuvostoliitto tiesi tottakai tämän ja siksi vakoili Ruotsia mm. sukellusveneillä.
Ruotsi esiintyi marttyyrinä ja monet suomalaisetkin kauhistelivat NL:n toimintaa.
Eli Ruotsi pettää aina. Ja varsinkin Suomen. - Anonyymi
Eikös se Svedofiili jonka nimissä RKP järjestää kesäjuhlia ja jakaa juhlia olliut myös sellainen natsi? Mikäs sen kallonmittaajan nimi oikein olikaan?
- Anonyymi
freudenthaali on vain yksi toimija, joka n ostettu esiin-
tuosta kaikesta muusta vaietaan kokonaan... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
freudenthaali on vain yksi toimija, joka n ostettu esiin-
tuosta kaikesta muusta vaietaan kokonaan...Mutta se Freudenthal on ainoa jonka mukaan nimettyjä mitaleja RKP jakaa. Ajatella RKP juhlii vanhaa proto-natsia ja sitten vielä kehtaa syyttää muita puolueita rasisteiksi. Vaikka niinhän se usein että se joka huutelee ja syyttelee muita on itse usein syyllinen.,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
freudenthaali on vain yksi toimija, joka n ostettu esiin-
tuosta kaikesta muusta vaietaan kokonaan...Jaa. Olisi omalla tavallaan mielenkiintoista kuulla myös niistä muista toimijoista?
- Anonyymi
Ja onhan se aikamoista että Ruotsissa oli valtiollinen rodunjalostusohjelma vielä 1970-luvulla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026598
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313950törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303385Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831807- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471093Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11940- 42889