Monen perussuomalaisen olisi vaikea äänestää Soinia presidentin virkaan koska mies on sopivampi politiikkona ja kuka ottaisi hänen nykyisen manttelinsa.
Eilen Pressaklubissa melkein luulivat Soinia ehdokkaaksi.
Eilen Pressaklubissa melkein luulivat Soinia ehdokkaaksi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ruohonen-Lerner
Tosiaan Ruohonen-Lernerin suosio on ollut vakaassa kasvussa siitä lähtien, kun hän värjäsi kesän alussa tukkansa ja alkoi vähitellen luopua lukioaikaisesta kampaustyylistään. Nyt voidaan jo puhua aivan selvästä Ruohonen-Lerner-ilmiöstä. Kansa vaatii saada hänet presidentiksi. Ja jos hänestä ei tule presidenttiä, en yllättyisi ollenkaan jos hänestä tulisi ensimmäinen Perussuomalaisesta puolueesta valittu pääministeri. Soinin aika alkaa pakostakin olla kohta ohi, sillä demokratisoituminen leviää väistämättä vähitellen myös Perussuomalaiseen puolueeseen.
Ruohonen-Lernerin ongelma on siinä, että hän ei tunnu uskaltavan sanoa tai tehdä yhtään mitään ilman että tarkistaa ensin Soinilta, mikä on oikea kanta. Niinkö hän tekisi presidenttinä tai pääministerinäkin?
Nyt jo on aivan selvästi nähtävissä, että Ruohonen-Lerner voi puhjeta kukkaan heti kun Soini saadaan pois määräilemästä. Soinihan tässä on ollut koko ajan suurimpana ongelmana.
Voihan olla, ettei persuissa ole vielä tätä vaaraa edes tiedostettu, mutta kyllä kansa tietää mitä se haluaa. Ruohonen-Lerner on nyt aika monen mielestä aika kovassa nosteessa.
Mutta kuinka hyvä sellainen presidentti olisi, joka ei uskalla tuoda omaa näkemystään esille, vaan pelkää puoluetoveriaan? Jos Soini saataisiinkin pois tieltä, kuka takaa, ettei tule joku muu tilalle sanoja suuhun laittamaan?
Yli puoluerajojen arvostettu kielitaistelija Heikki Tala Suomen presidentiksi, Hän tulee saamaan kaikkien kansalispiirien suosin. Heikki ehdokkaaksi ja näemme Heikki-ilmiön.
Nyt olisi erinomainen sauma Soinin syrjäyttämiseksi, luulen tyytymättömyyden nousseen jo niin korkeaksi persujen omissa piireissäkin. Soinihan rajoittaa demokraattista kehitystä pyrkiessään persupuoueen yksinvaltaan, jossa voisi hallita vain Soini itse.
Jonkun on toki pakko tehdä aloite ja sanoa nämä asiat ääneen! Puolueesta näyttää puuttuvan uskallus.