Antakaa se suura jossa profeetta sanoo olleensa terroristi

Voitteko antaa sen suuran jossa profeetta sanoo olleensa Terroristi? oon sitä ettinyt mutta en ole mistään löytänyt tai jotkut ovat väittäneet sen olleen hadithissa ihan sama kunhan sen suurran jakeen annatte jotta voin kääntää kiitos.
9104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Profeetta on sanonut tulleensa voittoisaksi terrorilla. Muustakin asiayhteydestä on selvinnyt, ettei profeetalla ollut mitään terrorismia vastaan, kun se ei kohdistunut häneen itseensä vaan hänen vastustajiinsa.
Nämä asiat löytyy kyllä haulla.
Pane hakuun "I have been made victorious".

Äänestä
  • Jep. Uskottomien väkivaltainen pelottelu ja kau­hun kylväminen näiden keskuuteen oli yk­si keskeisistä menetelmistä, joiden avul­la Mu­ham­­mad pyrki toteuttamaan mielikuvituskaveriltaan Allahilta "saa­­maansa" käskyä taistella ihmisiä vas­taan, kunnes kaikki alistuvat Al­lahin ja hänen shariansa määräysvaltaan ja tun­­nus­tavat Mu­ham­madin pro­fee­tal­lisen ase­man. Kun kalifaattia, islamilaista maa­il­­man­valtaa, tavoittelevat muslimit ny­ky­päi­vä­nä tur­vau­tu­vat ter­ro­ris­miin, mielenosoituksiin, islam-krii­­tikoi­den uh­kai­luun ja mur­hiin sekä valheellisen in­for­maa­­tion levittämiseen (ta­qiyya), he nou­dat­ta­vat yk­sin­ker­tai­ses­ti sunnaa, pro­feet­ta Mu­ham­­­­madin elämäntapaa, jo­ka on tar­koi­tet­tu ikui­­sek­si esi­­ku­vak­si kai­kille mus­­­li­meil­le.

    Äänestä

Haulla ? Ootko itse nähnyt sitä kyseistä jaetta tai hadithia ? Anna se mulle !!! Muuten en tuohon usko koska eihän siinä ole mitään todisteita ?

Äänestä

“Minut on tehty voittoisaksi terro­rilla” (Sahih Bukhari 4.52.220).

Äänestä

Siis koraanissako vai hadithissa ?

Äänestä

Pääsimme lempiaiheeseeni oliko Profeetta Muhammed (SAAS) terroristi? Vai ovatko kaikki tulkinneet sanat väärin ? Kuten Jihad järjestö?

Mitä ajattelemme ylipäätään kun kuulemme sanan "terrori" tai "terrorismi"?
Ymmärrämmekö ollenkaan että terrori ja terror(ismi) ovat eri asioita?

Terror viittaa paitsi terroritekoihin, ennenkaikkea kauhuun tai pelkoon (ainakin minun sanakirjani kääntää sen ensisijaisesti niin). Kyseinen hadith tulee käsittääkseni ymmärtää niin, että Profeetta sanoi:"Minut on tehty kauhulla (joka on laitettu vihollisten sydämiin)" Näinhän ainakin hadith englanniksi kuuluu:"I have been made victorious with terror (cast in the hearts of the enemy)"

Sitten Jumalan sanat: 151. Me lähetämme äkkiä pelästyksen epäuskoisten sydämiin, koska he Jumalan rinnalla pitävät muita jumaluusolentoja, joiden palvelemiseen Hän ei ole antanut mitään oikeutta. Heidän asunnokseen tulee Tuli; kauhea on jumalattomien olinpaikka.

Tarkoittiko Profeetta Muhammed (SAAS) enemmänkin että Hän voitti Jumalan avulla?

Kyse ei ole siis siitä, että Profeetta ja islam olisivat menestyneet terrorismilla, vaan että viholliset pelkäsivät heitä. He pelkäsivät tietämättään Jumalaa Maailmojen Herraa.

Terrorismi nykymuodossaan koskettelee lähes aina viattomia sivullisia: naisia, lapsia, vanhuksia, siviilejä. Ainakin 9/11-iskuissa kuoli myös muslimeja, ja tälläkin hetkellä suurin osa terroristi-iskuista tapahtuu muslimimaissa - vaikka tämä ei tietenkään tule täällä uutisiin. Tällainen ei ole islamin mukaista - Profeetta esimerkiksi kielsi naisten tappamisen sodissa. (Sekä raiskaamisen).

Toki äärimuslimi ajattelee, että kaikki iskuissa loukkaantuvat tai kuolevat (pienet lapsetkin) ovat tavalla tai toisella vihollisia. Taustalla on (George W. Bush jr:nkin esittämä) ajatus 'if you're not with us, you're against us: kaikki, jotka eivät suoraan tue terrorismia, ovat vihollisen puolella. Muslimitkaan eivät enää ole oikeita muslimeita heille, jos yrittävät pysyä puolueettomina ja kannattavat rauhallista yhteiseloa. Luulen, että Profeetta kääntyisi haudassaan, jos tietäisi, mitä nämä äärimuslimit oikein ajattelevat. On eri asia saattaa viholliset pelon valtaan kuin terroriteoilla tappaa viattomia ja uskonveljiä ja -sisaria.

On taas eri asia onko Terror(ismi) osaa ja arpaa Islamissa?

2:190 Taistelkaa Jumalan retkellä niitä vastaan, jotka vastaanne sotaa käyvät, mutta itse älkää aiheetta hyökätkö. Totisesti Jumala ei rakasta rauhanrikkojia.

8:61 Mutta jos he ovat taipuvaisia rauhaan, niin ole myöskin sinä taipuvainen siihen ja turvaa Jumalaan! Hän on totisesti kuuleva, tietävä kaiken.

5:28 Vaikka nostaisitkin kätesi minua vastaan surmataksesi minut, en minä nosta kättäni surmatakseni sinua, katso, minä pelkään Jumalaa, luomakunnan Herraa.

60:8 Jumala ei kiellä teitä osoittamasta ystävällisyyttä ja oikeamielisyyttä niitä kohtaan, jotka eivät ole taistelleet teitä vastaan uskontonne tähden eivätkä karkoittaneet teitä kodeistanne; totisesti, Jumala rakastaa oikeamielisiä.

15:2 On tuleva aika, jolloin epäuskoon antautuneet toivoisivat olevansa muslimeja.
15:3 Anna heidän syödä ja nauttia aikansa, ja johtakoon heidän toiveensa heidät harhaan. Mutta tulevaisuudessa he kyllä sen älyävät. (Tulevaisuus viitannee Tuomiopäivään, ei johonkin tulevaan sotaretkeen.)

Sodalla on osansa islamissa (ja sille omat aikansa, paikkansa ja sääntönsä), sitä en voi kieltää, mutta mielestäni terrorismi ei ole sitä sotaa, jonka Jumala on sallinut.

Äänestä
  • Profeetan elä­mäkerran mu­kaan Muhammad itse osallistui 27 taisteluun, minkä lisäksi hän määräsi pantavaksi täytäntöön 46 ryöstöretkeä. Pel­käs­tään Banu Quraiza -heimon joukkomur­han yhteydessä Muham­mad tappoi 600–900 vangitse­maan­­sa qurai­zalaismiestä katkai­semalla näiden kaulat. Kuten on ilmeistä, Muhammadille sota- ja ryöstöretket olivat yksinkertaisesti elä­män­ta­pa. Yhdessä terro­ristijoukkionsa kans­sa hän ryöväsi ja tuhosi uskottomien ka­ra­vaa­ne­ja, keitaita ja kyliä sekä raiskasi heidän naisensa ja otti orjiksi kaikki, joi­ta ei surmattu suoralta kädeltä, ja kaikki tämä tapahtui Allahin nimissä. Kuten seuraava hadith antaa ym­mär­tää, jopa islamiin kutsu­minen (da'wa) oli Mu­ham­ma­dil­le loppujen lopuksi toissijaista, vaikka yleensä ajatellaan, että muslimien vel­vol­li­suu­te­na on esittää "us­kot­tomille" en­sin kutsu kään­tyä is­la­miin ja hyö­kätä hei­dän kimp­puunsa vas­ta sen jäl­keen, jos he ei­vät suostu alis­­tu­maan:

    >>>> Ibn ‘Aun repor­ted on kerto­nut: Kir­joitin Nafi’lle ja ky­syin hä­neltä, onko tarpeel­lista kutsua (uskotto­mia) kään­ty­mään islamiin ennen heidän kohtaa­mistaan tais­te­lussa. Hän kir­joitti vasta­uk­seksi, että se oli tar­peen [vain] is­­lamin varhaisvai­heessa. Alla­hin lähettiläs suo­ritti yllätys­hyökkäyk­sen karjaansa juot­tamassa ol­leita pa­haa aa­vis­­ta­mat­to­mia Banu Musta­­liq -heimolaisia vastaan. Hän tappoi ne, jotka panivat vastaan ja van­gitsi loput. Juuri tuo­na päi­vänä hän sieppasi Ju­wairiya bint al-Ha­rithin [jal­ka­vaimok­seen]. Nafi’ sa­noi, että tämä perimätieto on pe­räisin Ab­dullah b. Uma­rilta, joka oli itse mukana ryöstö­retkei­lijöiden jou­kossa. (Sahih Muslim 19:4292) >>>>

    Äänestä

  • dfsdsdfdsf kirjoitti:

    Profeetan elä­mäkerran mu­kaan Muhammad itse osallistui 27 taisteluun, minkä lisäksi hän määräsi pantavaksi täytäntöön 46 ryöstöretkeä. Pel­käs­tään Banu Quraiza -heimon joukkomur­han yhteydessä Muham­mad tappoi 600–900 vangitse­maan­­sa qurai­zalaismiestä katkai­semalla näiden kaulat. Kuten on ilmeistä, Muhammadille sota- ja ryöstöretket olivat yksinkertaisesti elä­män­ta­pa. Yhdessä terro­ristijoukkionsa kans­sa hän ryöväsi ja tuhosi uskottomien ka­ra­vaa­ne­ja, keitaita ja kyliä sekä raiskasi heidän naisensa ja otti orjiksi kaikki, joi­ta ei surmattu suoralta kädeltä, ja kaikki tämä tapahtui Allahin nimissä. Kuten seuraava hadith antaa ym­mär­tää, jopa islamiin kutsu­minen (da'wa) oli Mu­ham­ma­dil­le loppujen lopuksi toissijaista, vaikka yleensä ajatellaan, että muslimien vel­vol­li­suu­te­na on esittää "us­kot­tomille" en­sin kutsu kään­tyä is­la­miin ja hyö­kätä hei­dän kimp­puunsa vas­ta sen jäl­keen, jos he ei­vät suostu alis­­tu­maan:

    >>>> Ibn ‘Aun repor­ted on kerto­nut: Kir­joitin Nafi’lle ja ky­syin hä­neltä, onko tarpeel­lista kutsua (uskotto­mia) kään­ty­mään islamiin ennen heidän kohtaa­mistaan tais­te­lussa. Hän kir­joitti vasta­uk­seksi, että se oli tar­peen [vain] is­­lamin varhaisvai­heessa. Alla­hin lähettiläs suo­ritti yllätys­hyökkäyk­sen karjaansa juot­tamassa ol­leita pa­haa aa­vis­­ta­mat­to­mia Banu Musta­­liq -heimolaisia vastaan. Hän tappoi ne, jotka panivat vastaan ja van­gitsi loput. Juuri tuo­na päi­vänä hän sieppasi Ju­wairiya bint al-Ha­rithin [jal­ka­vaimok­seen]. Nafi’ sa­noi, että tämä perimätieto on pe­räisin Ab­dullah b. Uma­rilta, joka oli itse mukana ryöstö­retkei­lijöiden jou­kossa. (Sahih Muslim 19:4292) >>>>

    Kyllä täytyy vaan sanoa,että kyllä Islam on järkyttävä uskonto.

    Äänestä

Oletko aivan hupsu? Eivätkö muslimit usko, että Koraani on Allahin puhetta? Miten Koraanissa siis voisi olla mitään suuraa, jossa islamin profeetta Muhammed sanoo mitään? Eikö sinun pitäisi etsiä häditheistä?

Toisekseen, eihän koko termi terroristi ole historiallisessa mielessä kovinkaan vanha. Tuskin sellaista termiä löydät 600-800 luvun teksteistä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pelittäj kirjoitti:

Voitteko antaa sen suuran jossa profeetta sanoo olleensa Terroristi? oon sitä ettinyt mutta en ole mistään löytänyt tai jotkut ovat väittäneet sen olleen hadithissa ihan sama kunhan sen suurran jakeen annatte jotta voin kääntää kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu