Voitteko antaa sen suuran jossa profeetta sanoo olleensa Terroristi? oon sitä ettinyt mutta en ole mistään löytänyt tai jotkut ovat väittäneet sen olleen hadithissa ihan sama kunhan sen suurran jakeen annatte jotta voin kääntää kiitos.
Antakaa se suura jossa profeetta sanoo olleensa terroristi
Pelittäj
9104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Profeetta on sanonut tulleensa voittoisaksi terrorilla. Muustakin asiayhteydestä on selvinnyt, ettei profeetalla ollut mitään terrorismia vastaan, kun se ei kohdistunut häneen itseensä vaan hänen vastustajiinsa.
Nämä asiat löytyy kyllä haulla.
Pane hakuun "I have been made victorious".
Jep. Uskottomien väkivaltainen pelottelu ja kauhun kylväminen näiden keskuuteen oli yksi keskeisistä menetelmistä, joiden avulla Muhammad pyrki toteuttamaan mielikuvituskaveriltaan Allahilta "saamaansa" käskyä taistella ihmisiä vastaan, kunnes kaikki alistuvat Allahin ja hänen shariansa määräysvaltaan ja tunnustavat Muhammadin profeetallisen aseman. Kun kalifaattia, islamilaista maailmanvaltaa, tavoittelevat muslimit nykypäivänä turvautuvat terrorismiin, mielenosoituksiin, islam-kriitikoiden uhkailuun ja murhiin sekä valheellisen informaation levittämiseen (taqiyya), he noudattavat yksinkertaisesti sunnaa, profeetta Muhammadin elämäntapaa, joka on tarkoitettu ikuiseksi esikuvaksi kaikille muslimeille.
Haulla ? Ootko itse nähnyt sitä kyseistä jaetta tai hadithia ? Anna se mulle !!! Muuten en tuohon usko koska eihän siinä ole mitään todisteita ?
“Minut on tehty voittoisaksi terrorilla” (Sahih Bukhari 4.52.220).
Siis koraanissako vai hadithissa ?
Pääsimme lempiaiheeseeni oliko Profeetta Muhammed (SAAS) terroristi? Vai ovatko kaikki tulkinneet sanat väärin ? Kuten Jihad järjestö?
Mitä ajattelemme ylipäätään kun kuulemme sanan "terrori" tai "terrorismi"?
Ymmärrämmekö ollenkaan että terrori ja terror(ismi) ovat eri asioita?
Terror viittaa paitsi terroritekoihin, ennenkaikkea kauhuun tai pelkoon (ainakin minun sanakirjani kääntää sen ensisijaisesti niin). Kyseinen hadith tulee käsittääkseni ymmärtää niin, että Profeetta sanoi:"Minut on tehty kauhulla (joka on laitettu vihollisten sydämiin)" Näinhän ainakin hadith englanniksi kuuluu:"I have been made victorious with terror (cast in the hearts of the enemy)"
Sitten Jumalan sanat: 151. Me lähetämme äkkiä pelästyksen epäuskoisten sydämiin, koska he Jumalan rinnalla pitävät muita jumaluusolentoja, joiden palvelemiseen Hän ei ole antanut mitään oikeutta. Heidän asunnokseen tulee Tuli; kauhea on jumalattomien olinpaikka.
Tarkoittiko Profeetta Muhammed (SAAS) enemmänkin että Hän voitti Jumalan avulla?
Kyse ei ole siis siitä, että Profeetta ja islam olisivat menestyneet terrorismilla, vaan että viholliset pelkäsivät heitä. He pelkäsivät tietämättään Jumalaa Maailmojen Herraa.
Terrorismi nykymuodossaan koskettelee lähes aina viattomia sivullisia: naisia, lapsia, vanhuksia, siviilejä. Ainakin 9/11-iskuissa kuoli myös muslimeja, ja tälläkin hetkellä suurin osa terroristi-iskuista tapahtuu muslimimaissa - vaikka tämä ei tietenkään tule täällä uutisiin. Tällainen ei ole islamin mukaista - Profeetta esimerkiksi kielsi naisten tappamisen sodissa. (Sekä raiskaamisen).
Toki äärimuslimi ajattelee, että kaikki iskuissa loukkaantuvat tai kuolevat (pienet lapsetkin) ovat tavalla tai toisella vihollisia. Taustalla on (George W. Bush jr:nkin esittämä) ajatus 'if you're not with us, you're against us: kaikki, jotka eivät suoraan tue terrorismia, ovat vihollisen puolella. Muslimitkaan eivät enää ole oikeita muslimeita heille, jos yrittävät pysyä puolueettomina ja kannattavat rauhallista yhteiseloa. Luulen, että Profeetta kääntyisi haudassaan, jos tietäisi, mitä nämä äärimuslimit oikein ajattelevat. On eri asia saattaa viholliset pelon valtaan kuin terroriteoilla tappaa viattomia ja uskonveljiä ja -sisaria.
On taas eri asia onko Terror(ismi) osaa ja arpaa Islamissa?
2:190 Taistelkaa Jumalan retkellä niitä vastaan, jotka vastaanne sotaa käyvät, mutta itse älkää aiheetta hyökätkö. Totisesti Jumala ei rakasta rauhanrikkojia.
8:61 Mutta jos he ovat taipuvaisia rauhaan, niin ole myöskin sinä taipuvainen siihen ja turvaa Jumalaan! Hän on totisesti kuuleva, tietävä kaiken.
5:28 Vaikka nostaisitkin kätesi minua vastaan surmataksesi minut, en minä nosta kättäni surmatakseni sinua, katso, minä pelkään Jumalaa, luomakunnan Herraa.
60:8 Jumala ei kiellä teitä osoittamasta ystävällisyyttä ja oikeamielisyyttä niitä kohtaan, jotka eivät ole taistelleet teitä vastaan uskontonne tähden eivätkä karkoittaneet teitä kodeistanne; totisesti, Jumala rakastaa oikeamielisiä.
15:2 On tuleva aika, jolloin epäuskoon antautuneet toivoisivat olevansa muslimeja.
15:3 Anna heidän syödä ja nauttia aikansa, ja johtakoon heidän toiveensa heidät harhaan. Mutta tulevaisuudessa he kyllä sen älyävät. (Tulevaisuus viitannee Tuomiopäivään, ei johonkin tulevaan sotaretkeen.)
Sodalla on osansa islamissa (ja sille omat aikansa, paikkansa ja sääntönsä), sitä en voi kieltää, mutta mielestäni terrorismi ei ole sitä sotaa, jonka Jumala on sallinut.
Profeetan elämäkerran mukaan Muhammad itse osallistui 27 taisteluun, minkä lisäksi hän määräsi pantavaksi täytäntöön 46 ryöstöretkeä. Pelkästään Banu Quraiza -heimon joukkomurhan yhteydessä Muhammad tappoi 600–900 vangitsemaansa quraizalaismiestä katkaisemalla näiden kaulat. Kuten on ilmeistä, Muhammadille sota- ja ryöstöretket olivat yksinkertaisesti elämäntapa. Yhdessä terroristijoukkionsa kanssa hän ryöväsi ja tuhosi uskottomien karavaaneja, keitaita ja kyliä sekä raiskasi heidän naisensa ja otti orjiksi kaikki, joita ei surmattu suoralta kädeltä, ja kaikki tämä tapahtui Allahin nimissä. Kuten seuraava hadith antaa ymmärtää, jopa islamiin kutsuminen (da'wa) oli Muhammadille loppujen lopuksi toissijaista, vaikka yleensä ajatellaan, että muslimien velvollisuutena on esittää "uskottomille" ensin kutsu kääntyä islamiin ja hyökätä heidän kimppuunsa vasta sen jälkeen, jos he eivät suostu alistumaan:
>>>> Ibn ‘Aun reported on kertonut: Kirjoitin Nafi’lle ja kysyin häneltä, onko tarpeellista kutsua (uskottomia) kääntymään islamiin ennen heidän kohtaamistaan taistelussa. Hän kirjoitti vastaukseksi, että se oli tarpeen [vain] islamin varhaisvaiheessa. Allahin lähettiläs suoritti yllätyshyökkäyksen karjaansa juottamassa olleita pahaa aavistamattomia Banu Mustaliq -heimolaisia vastaan. Hän tappoi ne, jotka panivat vastaan ja vangitsi loput. Juuri tuona päivänä hän sieppasi Juwairiya bint al-Harithin [jalkavaimokseen]. Nafi’ sanoi, että tämä perimätieto on peräisin Abdullah b. Umarilta, joka oli itse mukana ryöstöretkeilijöiden joukossa. (Sahih Muslim 19:4292) >>>>
Kyllä täytyy vaan sanoa,että kyllä Islam on järkyttävä uskonto.
Oletko aivan hupsu? Eivätkö muslimit usko, että Koraani on Allahin puhetta? Miten Koraanissa siis voisi olla mitään suuraa, jossa islamin profeetta Muhammed sanoo mitään? Eikö sinun pitäisi etsiä häditheistä?
Toisekseen, eihän koko termi terroristi ole historiallisessa mielessä kovinkaan vanha. Tuskin sellaista termiä löydät 600-800 luvun teksteistä.