Oliko huivipakko?

Minua on usein mietityttänyt, miksi ennen vanhaan otetuissa valokuvissa seuraväestä, naisilla on lähes aina huivi päässä. Oliko se vain tapa kaikilla vai erityinen vl tapa?
8249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ennen vanhaan kaikien maalaisnaisten tapa Suomessakin. Sama "sääntö" on yhä voimassa esim. Turkin maaseudulla.

Äänestä

Se on erityinen esikoislestadiolainen tapa. Tai en tiedä, onko se niin erityinen, se pohjautuu Paavalin sanoihin pään peittämisestä - mutta vain Jumalan sanan kuulossa elikkä seuroissa ja jumalanpalveluksissa myös.

Se on jäänyt sitten päähineeksi ylipäätään (hih!), jos päähinettä nyt tarvitaan sään niin vaatiessa.

Mutta kyllä se oli maaseudulla ja kaupungeissakin naisten tapa vielä 1900-luvun alkupuolella! Katselkaapa vain kuvia niiltä ajoilta esim. Tampereen työväestä - se oli ilmeisesti köyhien päähine silloin. Ja sitä se on Venäjällä tänä päivänäkin.

Äänestä
  • Eiköhän myös körteillä ole tai ole ollut sama käytäntö. Saattaa pohjautua siihen että kaikill amaalaisnaisilla oli tapana pitää huivia. Huivi oli myös useiin kihlauslahja sulhaselta.

    Äänestä

Kun katselee vanhoja valokuvia,esim.eräällä naisella on huivi leuan alle solmittuna niin kauan,kun hän oli esikois-lestadiolainen.
Sitten hän on siirtynyt vanhoillis-lestadiolaisuuteen ja alkanut pitää huivia niskan taakse solmittuna.Ei koskaan enää leuan alle solmittuna.Miehensä veljen vaimo jäi Es-lestoihin ja huivi pysyi leuan alle solmittuna.
Miehensä sisko ei ollut muuta kuin kirkko-uskovainen,jos sitäkään....
hän sitoi huivin otsalle.
Huivi oli kaikilla, kuten esiliina kuului naisen vakio-vaatetukseen.Hame oli ilman muuta ja tietysti helman mitta oli vahintään puolisääreen.

Voi niitä aikoja...olisi niin mukavaa...jos vielä olisi tällainen muoti.
Itse tosin pidän hametta ja mielellään pitkää,onhan se lämmin ja ei minun sääreni ole "esittely-kelpoisia" Huivikin on aina laukussa,se kulkee siellä kätevästi pienessä tilassa,jos tulee tarve suojata pää tuulelta.

Äänestä

lisäys...."huivillinen"....
Kun tämä nainen siirtyi esikois-lestadiolaisuudesta vanhoillis-lestadiolaisuuteen huivin väri muuttui mustasta vaaleampaan,saattoi olla ruudullinenkin.Musta huivi jäi kokonaan pois käytöstä.

Äänestä
  • Eihän tarvitse välittää siitä, mikä on muotia - pukeutua voi juuri niin kuin haluaa! Mä en enää ollenkaan käsitä hametta - se on mun mielestä merkillinen ja kulkemista haittaava vaatekappale, ei lämmitä eikä suojaa. Huivista pidän kyllä minäkin.

    Mutta eivät nykyisin mustat huivit ole käytössä - ei ei ei! Ne voivat olla jotakin marjakurkea tai sellaista vähän tyylikkäämpää lajia. On kyllä tosi merkillinen asia se, että se huivi solmitaan leuan alta solmuun. Mutta se kertoo siitä, että näistä tavoista tulee vuosikymmenien mittaan tosi vaikuttavia sääntöjä, joita vain ei voi rikkoa tai on joku kauhea protestantti.

    Äänestä

  • yx kirjoitti:

    Eihän tarvitse välittää siitä, mikä on muotia - pukeutua voi juuri niin kuin haluaa! Mä en enää ollenkaan käsitä hametta - se on mun mielestä merkillinen ja kulkemista haittaava vaatekappale, ei lämmitä eikä suojaa. Huivista pidän kyllä minäkin.

    Mutta eivät nykyisin mustat huivit ole käytössä - ei ei ei! Ne voivat olla jotakin marjakurkea tai sellaista vähän tyylikkäämpää lajia. On kyllä tosi merkillinen asia se, että se huivi solmitaan leuan alta solmuun. Mutta se kertoo siitä, että näistä tavoista tulee vuosikymmenien mittaan tosi vaikuttavia sääntöjä, joita vain ei voi rikkoa tai on joku kauhea protestantti.

    Kyllä päähuivia pidetään nykyäänkin, ja jopa mustaa. Sellaista pashmina tyyppistä jonka voi vetää sateella ja tuulelal hiusten suojaksi ja muutoin laittaa kaulaan. kaupunkilaisnaiset pitää näitä.

    Äänestä

  • Huivi takaisin kirjoitti:

    Kyllä päähuivia pidetään nykyäänkin, ja jopa mustaa. Sellaista pashmina tyyppistä jonka voi vetää sateella ja tuulelal hiusten suojaksi ja muutoin laittaa kaulaan. kaupunkilaisnaiset pitää näitä.

    Niin mutta mä tarkoitinkin lestadiolaisuudessa! Jos jokin asia on muotia, se käy missä tahansa. Mutta nämä ovat erikseen nämä uskovaisten "muodit"!

    Huppu takissa kyllä ajaa huivin ohitse mennen tullen. Se ei litisty päätä vasten. Ja suojaa sateella ja tuulella ja pakkasella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joskus ennen? kirjoitti:

Minua on usein mietityttänyt, miksi ennen vanhaan otetuissa valokuvissa seuraväestä, naisilla on lähes aina huivi päässä. Oliko se vain tapa kaikilla vai erityinen vl tapa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu