Olen pari kertaa yrittänyt kommentoida EU:n talouden kriisiuutisia. Pointti on ollut se, että EU:ssa harjoitettu oikeistolainen rikkaita suosiva veroalepolitiikka on syy koko kriisiin. Kertaakaan kommentti ei ole mennyt läpi, vaikka sieltä löytyy aivan älyttömiä huuhaa heittoja. Onkop joku muu havainnut samaa?
Sensuroiko Yle asiakeskusteluja?
Kokkarisensoriko?
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin,
rikkaiden verotusta kiristämällähän kaikki ongelmat ratkaistaan, ja jos vielä tarkemmin ajatellaan, niin vangitaan rikkaat ja pannaan ne keskitysleireillaja jaetaan omaisuus: kyllä sillä saa talouden rullaamaan hetken aikaa. Ja kun talous sitten tyssää niin "vapautetaan" naapurimaita fasismista, niin voidaan valjastaa niidenkin talous oman talouden ongelmien ratkaisuun.
Näin nerokkaastihan Lenin ja Stalin aikoinaan rakensi työläisten paratiisin: tosin he eivät oikein tykänneet niistä, jotka kertoivat kymmenien miljoonien kuolleen nälkään heidän nerokkuutensa ansiosta: joten täytyi, oli ihan ihan pakko, laittaa myös muutama kymmenen miljoonaa sellaista ihmistä orjatyöleireille, jotka saattoivat vähän kristisoida tuota rikkaiden "veroalen" leikkausta.
Mutta olihan sentään sadismista tykkäävillä riemua, kun miljoonat ihmiset menetti elämänsä pelkän mielipuolisuuden vuoksi: mutta sitävän vasemmistolaisuus on.
NINEL
Jaksat paasata eäoikeudenmukaisuden puolesta? Miksi? Oletko noin kieroutunut?Köyhiltä suomalaislta leikataan ja sinä onnesta vaivut nirvanaan. Olet vakavasti sairas.
Stalinin hommassa sama, kuin nyt kapitalismissa. Pieni joukko ryösti muita.