Tanska näyttää esimerkkiä, siitä mitä äärioikeistolaisen huijauksen (Petosjytky) jälkeen seuraa väistämättä, eli Vasemmiston Nousu.
Suomenkaan kansaa ei petetä kahtaa kertaa, ihmiset katuvat raskaasti, kun erehtyivät äänestämään tuplakokoomusta, eli Pers ja Kok, joista toinen peesaa oppositiossa, että toinen saa taata veropakolaisten ilmaisten juhlien jatkumisen kansan piikkiin.
Suomenkaan kansaa ei petetä kahtaa kertaa, ihmiset katuvat raskaasti, kun erehtyivät äänestämään tuplakokoomusta, eli Pers ja Kok, joista toinen peesaa oppositiossa, että toinen saa taata veropakolaisten ilmaisten juhlien jatkumisen kansan piikkiin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihan mahtavaa, että ihmiset alkavat vähitellen käsittää, miten asioihin oikeasti vaikutetaan. Mitä vahvempi vasemmisto, sitä vahvempi yhteiskunta, sitä vahvemmat ihmiset.
Tuleeko Tanskaankin nyt nälänhätä ja rautaesirippu?
Tanskan vasemmisto sai 0,4% enemmän ääniä kuin oikeisto. Whoa!!! Nyt on kuulkaa oikeisto rökitetty pahasti!!!
Paitsi että esim. Venstre sai paikan lisää ja sosiaalidemokraatit menettivät paikan. Maahanmuuttokriittinen DF toki menetti prosentin verran kannatustaan, mutta sen nuorisokannatus on suurempi kuin Venstren ja sossujen yhteensä, joten se palannee piakkoin kiinni vallankahvaan.
Sveisissäkin muuten järjestetään pian vaalit. Maahanmuuttokriittinen, oikeistolainen Kansanpuolue tulee näillä näkymin lisäämään jo ennestään korkeaa kannatustaan (n. 30%). Sen sijaan vasemmisto ja vihreät tulevat häivämään vaalit.
Vasemmiston on otettava lapio käteen. Kapitalismin rosvoeliitti kaivaa meille hautaa. Uudistus ei tule porvareiden taholta joiden elämän tarkoitus on vain kerätä lisää mammonaa.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=999
Soininkin pitäisi kääntyä enemmän vasemmalle mutta hän on kuitenkin ainoa, joka vastustaa nykyistä kehitystä.
Vasemmisto meillä on kuin pässi narussa. Peesaa nwo-eliittiä.
EU-johtaja: Euroopan liittovaltion aika on tullut
Massiivinen eurooppalainen supervaltio on ainoa ratkaisu maanosaamme ravistelevaan taloudelliseen kriisiin, julisti Euroopan komission puheenjohtaja keskiviikkona. Jose Manuel Barroso väitti euron ja Euroopan unionin kohtaloiden olevan toisiinsa sidottuja ja että ainoa vastaus kasvavalle romahduksen uhalle on massiivinen liittovaltio.
Toimittaja: L.J. Sipilä
15.9.2011, Verkkomedia.org
EU-johtaja: Euroopan liittovaltion aika on tullut
Kreikan kriisin syvetessä Barroso kertoi Euroopan parlamentille: "Olemme vastakkain sukupolven vakavimman haasteen kanssa. Se mitä nyt tarvitsemme on uuden, yhdistävän impulssin, uuden liittovaltion momentin – älkäämme pelätkö käyttämästä tätä sanaa".
"Oikea tie lopettaa negatiivinen kierre ja vahvistaa euroa on yhtenäisyyden syventäminen, pääosin euro-alueella. Tämä on oikea tie." Hän jopa väitti, että kriisi on "taistelu".
"Tämä on taistelu perheiden työpaikkojen ja hyvinvoinnin puolesta kaikissa jäsenmaissamme. Tämä on taistelu taloudellisen ja poliittisen Euroopan tulevaisuudesta."
"Tämä on taistelu sen puolesta mitä Eurooppa edustaa maailmalla. Tämä on taistelu Euroopan integraation puolesta itsessään", hän lisäsi.
Hänen suora maanvaltauksensa ajoittuu samalle hetkelle kuin kaksi ranskalaista pankkia sai alenneteun luokituksen Moody´s-luottoluokittajalta, yhdeltä kolmesta suuresta luokittajasta. Luokitusalennus johtui pankkien sekaantumisesta Kreikan velkoihin.
Barroso sanoi, että suurin ongelma ovat uudet säännöt, joilla euro-aluetta johdettaisiin, mutta joita kansalliset parlamentit eivät ole vielä vahvistaneet.
Barroso lisäsi: "Tässä kritiikin kakofoniassa, vastakritiikissä, taikatemppu- ja ihmelääke-ehdotuksissa, joita heitellään päivittäin on hukkunut se totuus, että kiinteitä, uskottavia ja konkreettisia ehdotuksia on jo tehty – että niistä on sovittu. Mutta ne ovat kestäneet liian kauan, eivätkä ne ole vielä kokonaan toteutuneet."
"Talous- ja rahaunioni ei voi toimia kunnolla pelkästään päätöksillä, joihin vaaditaan yksimielisyys", Barroso totesi.
"Sillä jos euroskeptinen marginaaliklikki voi määritellä kannan, jolla yksi jäsenvaltio voi estää päätöksiä, lopputulos on, ettemme ole uskottavia. Tässä ei ole kyse virastojen sijoittamisesta tai vallasta. Tässä on kyse tehokkuudesta ja toimivuudesta."
Iso-Britannia liittovaltioimisen kärjessä
Varapääministeri Nick Clegg hylkäsi ehdotukset siitä, että Britannian tulisi käyttää hyväkseen euroalueen kriisin suomaa tilaisuutta neuvotellakseen uudelleen suhteitaan EU:hun uusin sopimuksin.
London School of Economics'ssa pitämässään puheessa Clegg sanoi: "Tämän kaltaisena päivänä, kun ihmiset ovat puhuneet avoimesti Kreikan mahdollisesta velan maksamatta jättämisestä, avainkysymys ei ole siinä, miten me pyrimme neuvottelemaan uudelleen Ison-Britannian paikan Euroopan unionissa, sopimuksessa, joka ei vielä ole edes toteutunut".
"Tärkein ja kiireellisin kysymys on, mikä rooli meillä on auttaessamme euroaluetta välttämään vielä suuremman myllerryksen, miten luomme vakautta, jota tarvitaan hyvinvointiin ja työpaikkoihin euroalueella sekä Isossa-Britanniassa."
"Vakaa ja elinvoimainen euroalue merkitsee todella paljon Britannialle. Sinne menee 40 % kaikesta viennistämme. Yhdessä me kaikki kohtaamme pitkän aikavälin kilpailukykyongelmankin – sitä edes säkillinen uusia sopimuksia ei voi korjata", Glegg sanoi.
"Tärkeämpää kuin valtiontalous- tai rahapolitiikka on se, mitä nyt tarvitsemme – yhden suuren euromarkkina-alueen syventymistä ja laajentumista. Tämän tulisi olla Ison-Britannian oikea prioriteetti – sillä ajamme Britannian etua parhaiten", hän sanoi.
Lue myös:
Uusi kansanyhdistys kutsuu ketjuun Suomen puolesta!
Kumpi on tappanut enemmän ihmisiä, vasemmisto, oikeisto vai fasistinen siipi? vasemmisto. toisena oikeisto. Kolmantena fasistinen siipi