Tuomariseminaari- 2011

Onko tulkkaus hoidettu pääkoulutus- tilaisuuteen tänä vuonna
? Se täytyy hoitua, jos meinaatte saada sinne porukkaa . Suurin osuus porukasta ei osaa englannin kieltä niin hyvin kuin tilaisuus edellyttää.
3151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Moi,

Tietenkin tulkkaus hoidetaan, jos tarvetta on. Viimeksi kansainvälistä väriä tuomarikoulutuksessa oli Pajulahdessa joku vuosi takaperin, kun Hefka oli käymässä ja silloin homma pyöri ihan mukavasti. Eiköhän tuo onnistu nytkin.

Juhani Sammallahti
Tuomarikomission sihteeri

Äänestä

Olen samaa mieltä C - lisenssin kanssa. Tulkkaus täytyy saada, jos aiotte saada sinne porukkaa. Siis Juhani, kuka mahtaisi olla sitten se kokopäiväinen tulkki ? Ilmoita se hyvissä ajoin ennen kyseistä tapahtumaa. Lause sieltä toinen täältä ei todellakaan riitä tulkkaukseksi suurimmalle osalle valtakunnan tuomareita. Tuomarikoulutus on sen verran tyyris, että asia täytyy hoitua kunnolla.

Äänestä

Moi,

Kuten siis jo laitoin, tulkkaus järjestetään. Tulkin nimeä en tähän hätään pysty kertomaan, mutta suurella todennäköisyydellä se on joku kielitaitoinen tuomarikollega. Tärkeät sääntöosiot tulkataan tietenkin täysin, kahvipöytäkeskusteluja vähemmän.

Pääkoulutuksiinpanostetaan ja siksi ne maksavat hieman enemmän kuin alueelliset koulutukset. Kansainvälisiin kisoihin tähtääville tuomareille englannin kielinen koulutus on hyvää harjoitusta ja kansainvälisiltä komissaareilta kuulee uusimmat tuulet tulkattunakin. Seuraavalla kerralla painotus on todennäköisesti toisenlainen, joka vuosi ulkomaista vierailijaa Suomeen ei saada.

Otamme mielellään vastaan ehdotuksia pääkoulutuksen ja miksei alueellistenkin koulutusten teemoiksi, jotta tuomarit saavat niistä mahdollisimman paljon irti.

Juhani

p.s. Jatkossa, jos tämän suuntaisia kysymyksiä tulee, niin kannattaa laittaa viesti minulle henkilökohtaisesti tai esimerkiksi lähettää kysymys myös liiton sivujen lomakkeella. Tällä palstalla kysymys saattaa jäädä huomaamatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


c-lisenssi kirjoitti:

Onko tulkkaus hoidettu pääkoulutus- tilaisuuteen tänä vuonna
? Se täytyy hoitua, jos meinaatte saada sinne porukkaa . Suurin osuus porukasta ei osaa englannin kieltä niin hyvin kuin tilaisuus edellyttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu