Mistä tietää onko tuija hengissä?Istutettu aitataimia melkoinen määrä ja nyt pelkään ettei kaikki lähde.Osa on ihan vihreitä ja osassa on ruskean vihertävää ja osassa kuivaa (joissakin näitä kaikkia).Eli onkohan kyse vielä viileistä keleistä vai eikö nuo ota lähteäkseen..Istettu takapihalle toukokuussa ja taimitakuu kesäkuun loppuun eli milloinkahan ne loputkin muuttuu vihreiksi tuon ruskean sävyn sijaan?
Miten paljon tuijia pitäisi kastella?Lannoittaa?
Tuijan aitataimet
2
832
Vastaukset
- mimmi
taimien pitäisi olla tässä vaiheessa kiiltävän vihreitä, jos ne ovat hengissä ja kasvukunnossa. ruskeat ja harmaanvihreät, kiillottomat taimet täytyy todennäköisesti vaihtaa. tuija-aitaa saa kastella runsaasti istutuksen jälkeen, ainakin pari kertaa viikossa. lannoitukseksi riittää ensimmäisenä vuonna istutusmullan peruslannoitus. myöhemmin voi laittaa keväisin yleislannosta, lannoitustarve ei ole suuri.
- Pekka
voi istuttaa vielä syksylläkin, siis odottele ja kasto mitkä eivät menesty. Tuija sietää hyvin kosteutta-se on suopuu-joten runsaahko kastelu ei tee hallaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203774
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243169En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322375- 922149
- 221990
- 261642
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411621- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021463Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424