Kaksi seinää kylpyhuoneessa rakenteita myöten märkänä. Lattiasta noin metrin verran ylöspäin. Pystyykö muka korjaamaan vaan nuo seinät, ilman että lattiaaa tarvitsee tehdä uudestaan?
Kosteusvaurion korjaaminen kylpyhuoneessa.
nainen kyselee...
7357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pitäisi tietää enemmän niistä lattian rakenteista, ennenkuin pystyy kysymykseesi vastaamaan.
? jaa-a. Edellinen omistaja kertoo että olisi vesieristeet kunnossa, mutta niinhän ne piti olla seinässäkin. Korjauskustannuksista tässä keskustellaan. Myyjä suostuisi osallistumaan vaan noihin kastuneisiin seiniin ja ehdottaa vaan seinien korjaamista. Mutta siis voisiko saada yhtenäisen vedeneristyksen aikaan vaan pelkkien seinien korjaamisella.. jos siis oletetaan että lattiassa nyt olisi kaikki kunnossa...
Ei onnistu yhtenäisen vedeneristeen tekeminen pelkkiä seiniä korjailemalla. Ja mistä päätellen sen lattiankaan vedeneristys olisi oikein tehty? Sen teeseitse-myyjän kertomuksen mukaan vai?
Myyjä vastaa aina piilevän vian korjauksesta, varsinkin silloin kun kaupanteosta on kulunut vähän aikaa.
Paikallisvalvoja; Joo just tän myyjän mukaan, joka siis itse remontoinut. Perustelee sitä lattian oikellisuuttakin sillä, et oli sitten pintamittarilla mitattuna kuiva ja siksi ei olisi siihen korjausvelvollinen. Välittäjä nyt yrittänyt tuloksetta tilannetta sovitella. Välittäjänkin mukaan siis myyjä selkeästi vastuussa. Tarkastaja käynyt toteamassa seinistä että ovat väärin tehty ja ottanut kuvat raporttiin. Seinälevyjen ja villan väliin oli laitettu muovit, joista siis ilmeisesti tämä ongelma johtui. Ei pääse vesi haihtumaan pois. Mutta kun tästä lattiasta ei nyt sitten ollut tarkastajan kanssa erikseen mitään puhetta. Tyhmä kun en kaikkea tajunnut kysellä!
Ongelma paljastui, kun halusin saunalle vähän hienommat seinät, lauteet ja kiviseinää kiukaan taakse... Ja nyt myyjän mukaan ainakaan saunan lattia ei kuulu hänelle (vaikka minun ei sitä ollutkaan tarkoitus edes laittaa uusiksi). Saunastahan joudutaan myös purkamaan yksi seinä kokonaan pois ja onhan se yhteinäistä lattiaa kuitenkin suihkupuolen kanssa.
Käytännössä on niin, että on varmasti pienempi työ tehdä samalla myös lattiat, koska uuden ja vanhan vedeneristeen liittäminen toisiinsa on niin työläs tehtävä, että ei kannata ruveta sen kanssa nyhräämään. Limityksen pitäisi olla 15 cm:n luokkaa ja yleensä eriste vaurioituu ainakin jostain kohdasta, kun laattoja siitä irrotetaan.
Yleensä on vielä niin, että tuollaiset tyypit, jotka laittavat muovikalvon pesuhuoneen seinälevyn taakse, jättävät vedeneristeen ohueksi. Onko siitä olemassa valvontapöytäkirjaa? Vedeneristeen paksuus voidaan mitata puretun seinän kappaleista vielä jälkeenpäinkin. Jos se eriste osoittautuu seinässä ohueksi, on se sitä melkoisella varmuudella myös lattiassa.
Mitenkäs muuten on lattiakaivon kanssa? Onko nykynormien mukainen? Onko korokerenkaita? Jos on, niin ovatko samaa tuotesarjaa kaivon kanssa? Vai onko vanha kaivo, johon vedeneriste on liitetty säädettävällä kiristysrenkaalla?
Virhemahdollisuuksia on todella paljon ja teeseitse-miehet tekevät säännöllisesti virheitä.
Kiitos tuhannesti!
Täytynee nyt sitten pyytää urakkatarjouksia kaksi erilaista? Mitä maksaisi niin että lattian säästää tai tekee uudestaan. Jos suostuvat remontin tekemään niin, että antavat mulle kuitenkin takuun vanhallakin lattialla ja se tulisi kaikilla selkeästi halvemmaksi.. Niin voin kyllä sitten maksaa sen eron itse. Tiedän sitten mitä lattiassa on ja saan samanlaiset laatat koko lattiaan.
Vedeneristeestä ei sitten ollut sen enempää puhetta, kuulemma tuo pelkkä muovi riittää tarkastajalle. Kovin kiireinen mies tuntui olevan! Jotain siinä puheli että tuota muovia käytetty ihan yleisesti vielä 90-luvun lopullakin, mutta eivät kyllä ole enää 2000-luvulla hyvän rakennustavan mukaisia.
Lattiakaivosta en tiedä, joku saa katsoa sitä nyt myös..