zooplussan 54 l

Mtusalem

Meniskö 3 miljoonakalaa, 6 kiilakylkeä, 3 täplämonnista ja joku levänsyöjä. Sellaista olis tarjolla, mitä sanoo raati? Mitenkähän isoksi vois ton kiilakylkiporukan kasvattaa, jos muuten kalat ok. meneekö 8?

akva pieni, harrastus uusi ja innostus määrää tulevaisuuden.

6

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • okpoj

      EIEIEI!! olet vallinnut nyt todellakin väärän akvan alle 60litraset akvaariot eivät ole tarkoitettu "katselukaloille" ne ovat tarkoitattu esim.pikkukaloille (vauvoille) sairaille, karantteeniin, sairaidein hoitamiseen. ostappa nyt kunnon kokoinen akva ei ole kiva kalan asua pienessä akvassa osta ainakin nyt 100l akva jos ei ylikinp

      • wBA

        kaikki nuo sun kalat on parvikaloja jA niit pitäis ol ainakin yli 10


    • Mtusalem

      Hassu juttu, nimenomaan akvaarioliikkeestä ostin paketin. Ja luulin myyjän olevan ammattitaitoinen kun tälläistä porukkaa kauppasi. Ongelma on aina se, että uuteen harrastukseen ei haluaisi sijoittaa mahdottomasti kun se voi loppua alkuunsa. Vähällä sijoituksella pitäisi hakea parasta tuottoa niin kuin pörssissä. Totta on, että akva on pieni. Mutta tällä on nyt pärjättävä ja luotava sinne sellaiset olosuhteet, että pärjäävät ennen uuden askeleen ottoa.

      • MA7xGE

        Kyllähän tuollakin pärjää! :D
        Ja parempihan se on kalan asua hyvässä kodissa kuin loppuikänsä kaupassa... Jossa ei todellakaan ole hyvät oltavat!

        Jos lähdetään tuosta kiilakylki porukasta...
        Hanki niitä 15 kpl. :)
        Monnisia ei mielellään noin pieneen... Ota sinne 1 katinkultamonni ja 2 omenakotiloa. Toimivat hyvinä levänsyöjinä. ;)
        Sitten "pääkala"... Miten olisi joko taistelukala tai korurihmakalahaaremi?

        Suosittelen menemään Aqua-web.fi:hin, siellä saat täydellisen opastuksen Suomen muilta akvaristeilta. :)
        Löydät minutkin samalla nimimerkillä. ;)


    • Xiphophorus

      Olen samaa mieltä kuin MA7xGE,itsellänikin on 54-litrainen.

    • akvapappa

      Olen myös MA7xGE:n kanssa samaa mieltä, lähes tulkoon. Tietenkin aloittelijalle isompi akvaario on parempi. Helpompi hoitaa jne. Tärkeintä kuitenkin mielestäni on opastaa aloittelevaa akvaristia valitsemaan oikeanlaiset kalat kuin jäkättää siitä että akvaario on liian pieni.

      Kauppojen kohdalla on paljon eroavaisuuksia. Jotkin kauppiaan myyvät kaloja vain rahankiilto silmissä ja kauppaavat esim. kultakalojakin pieneen altaaseen: " KYLLÄ NE SIELLÄ PÄRJÄÄ!"- periaatteella. Toiset taas osaavat hommansa ja huolehtivat kaloista kuin ne olisivat omia lemmikkejä.

      Korurihmakala olisi kyseisen kokoiseen akvaarioon hyvä.
      Kiilakylkiä 15kpl noin pieneen purkkiin..? Ei. Suositus kun on PIENELLE parvelle yli 60l. Ehkä mielummin sitten vaikka hommaisi parven tetroja.
      Korurihmojen kanssa sopisivat esim. Kuparitetrat, neontetrat, kulmatetrat, punatetrat ja sitruunatetra :)
      Pohjalle voisi tosiaan ottaa katinkultamonnin..
      Ja voihan sitä hommata myös sukarapuja, väsymättömiä akvaarionpuhdistajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 70
      1062
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      994
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      925
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      707
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      597
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      547
    Aihe