Tänään tekstiteeveeltä luin..

että se terminen syksy alkaa tällä viikolla. Sanamuodosta en tiedä sen enempää ku että jostain keskilämpötiloista se lasketaan ja sen pitää siinä tapauksessa pudota kymmeneen asteeseen.

Kuten eräs ihminen tässä viikonloppuna täällä kirjotti, päivälämpötila oli kuulemma vielä yli 15 astetta, joten mä en ainakaan tohon ennusteeseen usko koska yölämpötilatkin on ollut 10:n asteen luokkaa. Lapissa ehkä on toista tai sitten täällä taas kerran puhutaan olemattomia.

Mutta mitä väliä! Syksy tulee kuitenkin ja sen huomasin tuolla maalla pelkistä pudonneista lehtien määrästä, kosteudesta niin ulkona kun sisälläkin ja eukon meuhkaamisesta siksi, kun mä en viitti tehdä mitään. En auta siivoomisessa sisällä, en haravoinnissa ulkona, en ruuan laitossa enkä myöskään puutarhakalusteiden rahtaamisessa varastoon talvee varten.

Mutta miks mä auttaisin?

Jos niin tekisin, mä oon tiellä ja jos lähtisin kauemmas, vaikka koiran kanssa, mä luistan duunista.

Miten mun siis pitäs suhtautua ton naisen rääkymisiin?

Kertokaa te ja antakaa neuvoja kun niin hyviä puolisoita muutenkin ootte!

16

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja tänään tämä eräs ihminen kirjoittaa sinulle noita uskomattomia lämpötiloja lisää....Päivälämpötila meillä nyt just 14.8 tuollainen puolipilvinen sää, välillä yrittää aurinkokin paistaa...........kiva syksyinen sää...

      • Komppaan.

        Aiiiiwan, ja ukkonsa on vinosti hymyillyt pöydänvieressä käsiposkella.


      • Myy-Pikkuinen

        Ei tää suoli24 taas toimi mitenkään oikein. Vastaukset menee taas mihin sattuu.


    • Kyllä täällä on ollut muutamana päivänä melkoisia lämpötiloja,vaikka yöllä on ollut tosi kylmää.
      Edellisyönäkin oli jotain neljää astetta vielä aamusellakin aikaisin,mutta päivällä reilusti lämpöasteita,jotain 15 ja tosi lämmin päivä :)
      Tänään sitten onkin ollut jotain ihan muuta :(

      Hyvänä puolisona annan oman neuvoni.
      Älä ole tiellä.Tee hommat jossain muualla kuin vaimon kyljessä :D
      Ei se vaimo jokapaikkaan ehdi samaan aikaan,joten oma-aloitteisuutta kehiin ja hoida eri paikat ;)

    • Täällä oli nyt vasta ensimmäinen oikea pakkasyö ja jääskraapan etsinnät aamulla. Oli jo aikakin. :)

      No jos vaikka haravoit ulkona sillä välin kun toinen siivoaa sisällä... Tai jotain. Mutta kyllähän tuosta "duunista luistamisesta" toisaalta ainakin yksi tulee hyvin iloiseksi. Koira. :)

    • Oman osuuteni teen lapsiperheessä, muuten koirien kanssa lähdetään
      kärpäsenmäen Burger-Mafialle syömään, jos alkaa vaimon ääni nousemaan falsettiin. :)

      • moimoi.

        puskissa kirjoitajaa nimittelet pelleksi olet tosi rohkea akka..

        kohta tyrkkylainen saapuu vanavedessäsi


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      879
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      613
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      558
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      531
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      503
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      492
    Aihe