aloittelija+netbeans=hermo menee

hell(n)o

Apua, auttakaa,
Olen nyt monta tuntia etsinyt ohjeita millä net beansin sais toimimaan, mutta mikään ei tunnu auttavan. Latasin ja suoritin JDK:n ihan ok, mutta kun netbeansia yrittää suorittaa, se ei olevinaan löydä JDK:ta, vaikka manuaalisesti sen ilmoitan ja sieltä sen todellakin löytyy (C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_27) on koetettu myös komentoriviltä: netbeans-7.0.1-ml-windows.exe --javahome"C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_27" -komentoa (Ja javahome-->jdkhome bin) mutta mikään näistä ei toimi.
Lisäksi koetin suorittaa Hello World ohjelmaa komentoriviltä, mutta sekään ei onnistu?? Eikö sen pitäisi onnistua kun JDK:n lataaminen näytti kuitenkin onnistuvan? Mitä mä teen väärin.

2

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Installer

      Ota rauhallisesti, kyllä nuo on toimivia vehkeitä.
      Itse asentaisin ensiksi jdk:n johonkin muualle kuin program files-kansioon esim. c:\jdk1.6. Joskus muinoin välilyönti polussa aiheutti ongelmia. Ei ehkä enää.
      Sen jälkeen lisäisin path-muuttujaan c:\jdk1.6\bin-polun.
      Sen jälkeen asentaisin netbeansin myös jonnekin muualle kuin program files-kansioon.

    • sdfsfd

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      281
      10371
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6026
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5444
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      112
      5109
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3335
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2734
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2642
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      20
      2499
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2354
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2247
    Aihe