Olenko raskaana? Minun aijemmat kuukautiseni olivat 21.9 ja sitä aijemmat 25.8 ja sitäkin aijemmat 1.8.. kuukautiskiertoni pituus on siis noin 26 päivää, ja nyt ne ovat myöhässä. Harrastin seksiä mieheni kanssa ovulaation aikaan ja nyt olen toiveikas. Tein testin toissapäivänä, mutta harmikseni se näyttti negatiivista. Voisiko silti olla mahdollista että olen raskaana? Onko teillä kokemusta vastaavasta ja voinkohan olla raskaana?
Epäilyttävä raskaus
wannahavebabies1
7212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eli kuukautisten pitäs alkaa ylihuomenna???
Mutta kuten testi on näyttänyt niin varmaan kannattaa luottaa siihen.. Kukaan muu ei voi tietää siihen vastausta ku sinä ite että oletko raskaana. Valitettavasti.
Miten niin myöhässä, nyt on 19.9.
Ja raskautta ei kerro mikään muu kuin raskaustesti! Ja sekin vasta sitten kun se on tehty oikeaan aikaan, ei liian aikaisin.
Yleensä kierto on ollut 26 päivää, eli ne ovat myöhässä? Tällä hetkellä 5 päivää.
Ystävä hyvä, jos edelliset kuukautisesi alkoivat 25.8., niin kuukautisesi eivät varsinaisesti ole vielä juurikaan myöhässä, sillä tänään on kiertopäivä 27. En ihan muutenkaan ymmärrä noita aiemmin antamiasi tietoja, koska tosiaan kirjoitat kuukautistesi olleen 21.9.. Kyseinen päivähän on vasta huomenna... Jos tarkoitat, että edelliset kuukautisesi olivat 21.8. (eli sinulla olisi vain mennyt tuossa kuukaudet sekaisin), niin kyllä sitten kuukautisesi ovat myöhässä, mutta eivät viittä päivää, vaan neljä päivää. Kuukautiset voivat helposti myöhästyä moninaisista syistä, vaikka kierto aiemmin olisikin ollut säännöllinen. Odottele nyt vielä ja tee sitten uusi testi. Jos testi on edelleen negatiivinen, niin tuskin olet raskaana.
Kirjoitat näin:
"Minun aijemmat kuukautiseni olivat 21.9 ja sitä aijemmat 25.8 ja sitäkin aijemmat 1.8.. kuukautiskiertoni pituus on siis noin 26 päivää, ja nyt ne ovat myöhässä. "
Kirjoitat että kuukautisesi _olivat_ 21.9 (joka on siis huominen.....)
Ja mikään muu kuin raskaustesti ei kerro raskautta, täällä ei kellään ole kristallipalloa josta katsoa.
Mene veritestiin tai tee sitten myöhemmin uusi testi. Ei naisen keho ole mikään kone, ei se toimi aina samalla tavalla, eli on täysin normaalia jos kierto on joskus lyhyempi ja joskus pidempi eikä aina tismalleen se sama. (ja kerta se on ensimmäinenkin kun kierrossa tapahtuu heittoa)
Oho, huomasin nyt vasta sekoilleeni vähän tossa kirjoittamisessa. Joo, kiitos kivoista vastauksista :) Ei oo menkat vieläkään alkanu, vaikka nyt on 21.9.. tosiaan siis tarkoitin kirjoittaa 21.8 tohon aijempaan viestiin! Kiitti kivoista vastauksista :)
Joo. Nyt alko menkat. Tai en ole ollenkaan varma ovatko nämä menkat, vai keskenmeno. Vuoto on erilaista kuin yleensä, tosi juoksevaa ja tummaa ja sitä tulee vain välillä. Maha hirveen kipee (yleensä ei kuukautiskipuja) ja sit tuntuu kun maha kramppais kun kipu on niin kova, eikä särkylääke oo nyt oikeen auttanu. Voi olla että kuvittelen, mutta en sitten tiedä...