Hei.
Pitäs hommata purkkariin kaiku. Olisko syksyllä vai keväällä parempi asentaa? Mistä asentaja, pitääkö olla venesähkömies vai käykö muu huoltomies? Kenenkä puoleen Mansen puoles rohkenis kääntyy? Itte en ihan taira uskaltaa moiseen ruveta. Mihinkä kohtaan pohjaan se reikä mahretaan porata?
Pirkka-Pena
Pitäs hommata purkkariin kaiku. Olisko syksyllä vai keväällä parempi asentaa? Mistä asentaja, pitääkö olla venesähkömies vai käykö muu huoltomies? Kenenkä puoleen Mansen puoles rohkenis kääntyy? Itte en ihan taira uskaltaa moiseen ruveta. Mihinkä kohtaan pohjaan se reikä mahretaan porata?
Pirkka-Pena
Vastaukset 8
Vanhimmat
Poraa reikä mieluummin vesirajan alapuolelle niin kaikuluotain toimii paremmin.
Kalakaikuluotaimien peräpeilianturit ja varmaan muutkin anturit toimivat jopa 2cm umpilaminaatin läpi, jos ne liimaa epoksiliimalla tiiviisti. Kokeilla voi pienen vesipussin päällä sopivaa anturin paikkaa. 50 metriin asti toimii minulla näin asennettuna.
Muutama pointti:
- Useat kaikuluotainanturit sopivat rungon sisäpuoliseen asennukseen ilman läpiporausta, MUTTA vain umpilaminaattisiin lasikuituveneisiin. Puuveneissä, kerrosrekenteiusissa rungoissa tai metallirungoissa ne eivät toimi rungon läpi. Viestialoittaja ei kertonut minkälainen vene on kyseessä.
- Jos veneessä on rungon läpi menevä lokin anturi ennestään, kannattaa miettiä tarvitaanko mittariston "päivittämistä". Uudet lokianturit ovat usein yhdistelmälaitteista, jossa sama anturi toimii sekä kaikuluotaimena että lokina (ja veden lämpömittarina). Uusia reikiä ei tarvitse porata, jos haluaa siirtyä yhdistelmäanturiin.
- Kaapeleiden liitokset ovat sen verran yksinkertaisia, että luulisi jokaisen selviävän tee-se-itse-asennuksesta laitekohtaisen ohjekirjan avulla. Kaikki hommat voi tietenkin teettää....
Ei kannata paljon porailla.
Itse kiinnitin peräpeiliin, mutta koneen tärinät estävät kaiun toiminnan hiljaisella vauhdilla, joten on hyödytön esim. satamassa. Täytynee siirtää kaiku keulaan rungon sisäpuolelle.
Ihmettelen hiukan miksi porukat pelkää reijän porausta, ei ole kummoinenkaan homma. Ja sen jälkeen pelaa varmasti.
Itsekin yritin yhden kauden pohjan läpi, mutta toimi vain kovassa pohjassa ja muutaman kymmenen metrin syvyydessä silloinkin. Nyt pohjan läpi ja pelaa hyvin. Paljon enemmän käytin aikaa sovitteluun ja "liimailuun" sisäpuolelle mitä ihmeellisimmillä systeemeillä. Reikä ja siihen vakiona tullut läpivienti niin puolentunnin homma.
Koska noi antureiden ja kaikujen läpiviennit ei ole standardikamaa mitoiltaan, niin ei kande pitkällä tähtäimellä tehdä turhia reikiä paattiin. Täytän just epoksilla liian isoja antureiden reikiä, jotka lähtivät kesällä vuotamaan. Koko mittaristo on paatista joskus vaihdettu uuteen ja samalla anturit, mutta reissä oli 4mm liian suuri halkaisija ja silikonit lähtivät vuotamaan, koska läpivienti pääsi liikkumaan.
Mulla on toiminut kuituveneessä sisäpuolelle Sikalla liimattu peräpeilianturi erinomaisesti. Sijoitin anturin noin puoleenväliin 8 m veneessä.
Jos on 200 kHz mittaustaajuus, alkaa leveä keila hyytymään 50 metrin tietämillä. Kun vaihtaa 83 kHz taajuudelle kapeammalle keilakulmalle, on ainakin 130 metrin vesissä mitannut hyvin, sen syvemmällä vedellä ei ole tullut seilattua. Lowrancessa ei taajuus vaihdu automaattisesti.
Silkonia käyttävät jääkaapin korjaajat, sanoi yksikin korjaustelakan pitäjä. Anturiläpivientiä ei olisi ikinä pitänyt tiivistää silikonilla, oli reikä oikean kokoinen tai ylikokoinen. Liian iso reikä supistetaan epoksilla ja tiivistetään liimaavalla sikalla, helppo homma. Eikä vuoda ikäpäivänä. Väärin tehty asennus ei ole asennusperiaatteen takia huono.