850 t5 moniurahihna

voolvonisti

Hihna vitisee oikeen urakalla, joten se varmaan tarvitsee vaihtaa. Minkä pituinen hihna tuohon 850 t5 -95 malliseen kuuluu? Nämä lainattu motonetin sivuilta.

Moniurahihna 6x1625mm
BENSAmoottorit 850 moottorinumeroon->565356 VL ILM (6x1625mm) [1991-1996]

BENSAmoottorit 850 VL ILM moottorinumerosta 565357-> (6x1745mm) [1991-1996]

Sitten kysymys tuosta remmin kiristäjästä. Miten se toimii? Miten saan sen auki, että pystyy uuden remmin pujottelemaan sinne.

2

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Mene sellaiseen tarvikeliikeeseen jossa ne rekkarinumerolla katsovat oiken pituisen moniurahihna teille. Kun jos autossa ilmastointi niin silloin pitempi hihna esim.Ja kuten tiedätte se hihna kuuluu vaihtaa samaan aikaa sen jakohihna kanssa jolloin esim. ei tarvita näitä ylimääräsiä huoltohommia.
      Siinä kiristäjässä on sellaien kolo itse vaihdoin niin että minullaa on tämä rengasavain jatkoovarsi sen tökkäsin sinne koloon väänsin auki eli eteen päin ja sidoin avaimen kiinni erkkarilla siihen muoviletkuun joka tulee siihen keskusyksikön boksiin eli jäähdytysputki .Otin hihjnan pois katsoin kuinka se menee piirää kaaviokuva jos et muuten muista ja pese ne kiilapyörät ja muut pyörivät osta hyvin vaikka astianpesuainettaa ja lämmin vesi huuhteluun käytärättiä ettei roisku turhaa vesi(on hyvä kitka ei kitise enään).Tarkista samallaa missä kunnossa on kiristäjä senkin voi vaihtaa samallaa kertaa jos sanomista siinä on.

    • voolvonisti

      Kiitokset. Jakohihna tuossa on vaihdettu 200tkm kohdalla nyt mittarissa 250tkm aikaväli 3 vuotta. Olisiko edelliseltä omistajalta jäänyt moniurahihna vaihtamatta. Tosin auto on vain talvikäytössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe