porin päiväkodissa kadonnut pikkupoika

On kummallista,että tällaista voi tapahtua.Hoitajienhan pitäisi vahtia lapsia, koska se on heidän työtään.
212942
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

suurin osa hoitajista vahtiikin ja tekee työnsä hyvin.Sikäli kun olen vain oikein ymmärtänyt niin suhde hoitajien määrä kautta lasten lukumäärä ei aina ole kohtuullinen,joten se on aivan inhimillistä että jotain näinkin karmaisevaa pääsee tapahtumaan.Eiköhän kyseisen päiväkodin hoitajat kärsi jo ilman muiden turhaa syyllitämistä...Jaksamista vain kaikille tapahtuman osapuolille.

Äänestä

Kävin aikoinaan hakemassa lapsenlapsiani tarhasta ja kyllä minäkin kauhuissani katselin touhua. Hoitajat olivat todella mukavia ja asiallisia, mutta hirvitti se, kuinka vähän hoitajia oli. Juttelinkin asiasta hoitajien kanssa ja syyksi paljastui kaupungin resurssipula. Tämä tapahtuma ei kyllä ollut Porissa, mutta varmasti sielläkin on kyse samoista syistä. Heräävätkö nyt kaupunkien päättäjät, kun on lapsi kateissa?

Äänestä
  • joko nyt joku huomaisi että päiväkodit tarvitsevat enemmän henkilökuntaa!!(ja samalla lailla esim. vanhainkodit) Itse työskentelen alalla mutta nyt hoidan lapsiana kotona, koska tiedän päiväkotien tilanteen, en halua viedä sinne omia lapsiani. Toivottavasti poika löytysi!! Aivan järkyttävä tapaus!

    Äänestä

  • jaana kirjoitti:

    joko nyt joku huomaisi että päiväkodit tarvitsevat enemmän henkilökuntaa!!(ja samalla lailla esim. vanhainkodit) Itse työskentelen alalla mutta nyt hoidan lapsiana kotona, koska tiedän päiväkotien tilanteen, en halua viedä sinne omia lapsiani. Toivottavasti poika löytysi!! Aivan järkyttävä tapaus!

    Mää karkasin aikanani pari kolme kertaa tarhasta, siitäkin on jo parikytä vuotta. Oliko sillon enemmän hoitajia?

    Äänestä

  • jaana kirjoitti:

    joko nyt joku huomaisi että päiväkodit tarvitsevat enemmän henkilökuntaa!!(ja samalla lailla esim. vanhainkodit) Itse työskentelen alalla mutta nyt hoidan lapsiana kotona, koska tiedän päiväkotien tilanteen, en halua viedä sinne omia lapsiani. Toivottavasti poika löytysi!! Aivan järkyttävä tapaus!

    toivottavasti poika löytyisi hengissä...Hänen lakkinsa löytyi kokemäenjoesta...

    Äänestä

  • minä kirjoitti:

    toivottavasti poika löytyisi hengissä...Hänen lakkinsa löytyi kokemäenjoesta...

    kyllä rannasta...

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    kyllä rannasta...

    Lakki löytyi rantavedestä...

    Äänestä

Turha vaatia lisää tanttoja nurkkiin istuskelemaan. Jos tantat tekis töitä, eikä istuis isoilla perseillään, lapsetkaan ei katoaisi. Kyllä, kokemusta on..

Äänestä

Eikös vanhempien pitäisi pitää silmällä 6-vuotiasta ostosmarketissa? Miten tällaista voi tapahtua? Onko poika päästettty juoksentelemaan vapaana ympäri markettia?

"Toinenkin poika oli kateissa
Julkaistu 12.6. 19:24

PORI. Lauantaina illansuussa näytti siltä, että Porin poliisi joutuu käynnistämään toisen ison etsintäoperaation kadonnen lapsen löytämiseksi.
Kuusivuotiaan pojan vanhemmat nimittäin ilmoittivat lapsensa kadonneen ostosreissulla marketista ennen sulkemisaikaa, iltakuutta.

Pikkumies löytyi onneksi melko pian katoamisilmoituksen jälkeen. Autoilija oli kiinnittänyt huomiota poikaan, joka käveli ojan pohjalla Rauman-valtatien varressa. Hän ilmoitti havainnostaan poliisille.
Poika oli ehtinyt edetä jalkaisin miltei Luvialle asti eli noin kymmenen kilometriä marketista etelään.

STT"

Äänestä

ollaan ulkoilemassa niin,että 1 aikuinen ryhmästä vahtii 21 lasta (3-6 vuotiaita). Toiset tekevät paperihommia sisällä(ja niitä riittää..). Kyllä välillä kauhistuttaa, koska 21;tä lasta ei voi pitää koko aikaa silmällä!!

Äänestä
  • kovasti mikä tuollainen päiväkoti oikein on!!! Yleisten säädösten mukaan aikuinen on vastuussa 7:stä 3-6-vuotiaasta lapsesta, 1-2-vuotiaita 4 kpl. Itse en missään tapauksessa suostuisi ottamaan YKSIN vastuuta noin monesta lapsesta.
    Kenenkään ei tarvitse ottaa vastuulleen koko päiväkotiryhmää!
    Olen järkyttynyt!!!

    Äänestä

  • kun pitää juoruta vielä sen toisen hoitajan kanssa! Itse monesti olen hakenut lapseni hoidosta niin ettei yksikään hoitaja ole edes huomannut kun puhutaan niin tiiviisti keskenään.

    Äänestä

  • silmällä kirjoitti:

    kun pitää juoruta vielä sen toisen hoitajan kanssa! Itse monesti olen hakenut lapseni hoidosta niin ettei yksikään hoitaja ole edes huomannut kun puhutaan niin tiiviisti keskenään.

    että toi on ihan totta. Vanhemmat usein ajattelevat että "tuolla ne vaan juoruaa pihalla, lapsista viis". mikä ei useinkaan ole niinkuin vanhemmat ajattelevat. Toivoisin että esimerkiksi juuri sinä voisit kysyä niiltä hoitajalta asiasta tms eikä vain yksin ihmetellä ja syytellä... Väärinymmärrykset ylesiä!

    Äänestä

  • lähihoitaja kirjoitti:

    että toi on ihan totta. Vanhemmat usein ajattelevat että "tuolla ne vaan juoruaa pihalla, lapsista viis". mikä ei useinkaan ole niinkuin vanhemmat ajattelevat. Toivoisin että esimerkiksi juuri sinä voisit kysyä niiltä hoitajalta asiasta tms eikä vain yksin ihmetellä ja syytellä... Väärinymmärrykset ylesiä!

    ne on hoitajien keskinäiset työhön liittyvät asiatkin puhuttava.Tosin en tiedä onko isommissa päiväkodeissa kaikissa palaverihetket,mutta meillä täällä maalla on työasiat puhuttava lastenhoidon lomassa.Enkä siis tarkoita nyt sitäkään että niistäkään saa puhua niin keskittyneesti ettei jouda lapsia vahtimaan vaan liittyen tuohon juoruamiseen.Ja jos on toistakymmentä lasta ja vaikkapa vain yksi hoitaja joka vaikkapa lohduttaa ja hoitaa itsensä satuttanut lasta niin on täysin inhimillistä että jollekkin toiselle lapselle kerkeää sattua osittain huomaamattakin jotain.Onneksi harvemmin mitään näin tragedista.

    Äänestä

  • Vaihda ihmeessä päiväkotia.. tuo ei ole enää edes laillista!!

    neljää lasta kohden pitäisi surinpiirtein olla yksi hoitaja eli 12 lasta kohden kolme ja tollaista määrää vahtimassa pitäisi olla about. viisi hoitajaa tai ainakin vähintään neljä...

    tiedän koska olen itse kyseisellä alalla...

    Äänestä

Tuntui pahalta lukea pienen pojan katoamisesta, toivottavasti hän löytyy terveenä - poika oli koko päivän ajatuksissani.

Minulla itselläni on vaikeasti vammainen lapsi joka kulkee taksin kyydissä kouluun ja koulusta kotiin - muutaman kerran on taksi sekoillut ja viennyt hänet väärään paikkaan, onneksi kaikki päättyi hyvin. Lapseni ei itse osaa kertoa kuka hän on ja missä on hänen kotinsa, mutta hänellä on aina koulurepussa mukana osoitelappu.

Äänestä

Lapsia on varmasti paljon, eikä hoitajia ole omaansa joka lapselle.
Oma poikani on karannut päiväkodista kaksi kertaa. En moiti päiväkodin henkilökuntaa, poikani on vilkas, ja aidat ovat hänelle haaste jotka pitää ylittää. Tai alittaa, näissä tapauksissa. Molemmilla kerroilla hänet saatiin kiinni päiväkodin välittömästä läheisyydestä, hullumminkin olisi voinut käydä.
Ikävä tapaus, tuo Porin tapaus. Kukaan ei varmasti halunnut moista käyvän. Mutta vahinkoja ja onnettomuuksia sattuu, toivottavasti poika löydetään ja katoamiseen johtaneet syyt tutkitaan.

Äänestä

Toivottavasti tämä pikkuinen anton poika löytyisi toivon sitä sydämeni pohjasta...

tässä asiassa ihmetyttää kyllä useampikin asia kuten päiväkodin hoitajat, se ihminen joka oli tehnyt antonista ns.viimeisen havoinnon,miksei hän ollut ihmetyllyt/kysynyt pojalta että miksi näin pieni poika yksin on liikkeellä ja se hänen piponsa....

Löytyisi vain poika pian..hengissä...

Äänestä

Pikkupoika Anton on löydetty hukkuneena Kokemäenjoesta! Ikävää, kun tällaista tapahtuu.

Äänestä
  • Antonin äiti on viimeisillään raskaana,voimia ja jaksamista hänelle...

    Äänestä

Ihmettelen, että miten Anton on uskaltanut kulkea vilkkaan tien yli kahteen kertaan ja ilman että kukaan olisi nähnyt häntä ylittämässä tietä? En usko,että havointo. jossa Anton olisi nähty Konepajankadulla n11.40 olisi varma? uskon, että hän on ollut vain Pohjoisrannan alueella! Kun hoitajat ovat huomanneet pojan kadonneen,niin miksiköhän he eivät ole ensimmäisenä tarkistaneet pyykkilaituria?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiti kirjoitti:

On kummallista,että tällaista voi tapahtua.Hoitajienhan pitäisi vahtia lapsia, koska se on heidän työtään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu