Haluaisin vaihtaa 145 litraisen akvani pohjasoran hiekkapuhallushiekkaan??? Tähän tietoni loppuukin joten ystävällisiä neuvoja odottelen... Pitääkö tehdä uudet kypsytykset yms koska joutuu tyhjentämään sisältöä niin paljon??
Sorasta eroon
5
150
Vastaukset
- Arghhhhhhi
Vähän samaa ongelmaa. Minä taas haluaisin laittaa hienompaa hiekkaa karkean soran päälle. Aiheutuuko tastä ongelmia?
Ostin Jaavansaniaisen. Ne myydään muoviruukussa, jossa on jotain vanua. Miten pirussa sen vanun saa pois tai edes ruukun, kun kaikki juuret kasvaa rei´stä läpi? Tosi ruman näkönen nyt tommonen revitty möykky tuolla akvaariossa. Eikö se vanu ihan homehdukin sinne. - puhallus..
Minun mielestä ruukku pitää vain repiä varovasti (rajusti) irti ja irrotella juuret mahdollisimman puhtaaksi vanusta. Luulisin myös että jos karkean soran päälle laitat hienoa, niin pohjalle jää epäpuhtauksia. Kun puhdistat akvaa jatkossa niin pohjaa myöten pitäisi lappoa likaa pois ja hiekat sekoittuvat iloisesti keskenään. Siksi ainakin itse aion vaihtaa karkean kokonaan pois ja hienon tilalle
- Repe82
Siinä käy niin että sora on vähän ajan päästä hiekan päällä. Hienojakoinen hiekka painuu pohjalle ja tukkiutuu pahanhajuiseksi jos et kunnolla lapolla heiluta ja muljuta hiekkaa. Kannattaa vaihtaa ihan kaikki vaan reippaasti.
Ja jos ei silmää häiritse niin muutama kierteiskotilo talkkariksi.
Leikkaa se muoviruukku saksilla halki ja revi vanu pois, huuhtele vedellä. - Kymysyksiä
Täällä tällainen "ongelma":
130-litraisessani on turhan kirkas (vaalea) pienijakoinen sora. Soraa on pohjalla muutoinkin melko vähän (tekee vaikeaksi kasvien istuttamisen!). Niin ja pohjakalat on vähän säikkyjä, johtuneeko tuosta vaaleasta sorasta?! Siispä ajattelin ostaa samanjakoista mutta tummempaa soraa, ja laittaa sitä ainakin takaosaan. Eli voinko laittaa tuon tummemman soran ronskisti vaalean päälle (hyvin pestynä tietysti)? Jos bakut on tuon vaalean sorakerroksen pinnalla, niin tuhoutuuko akvaarion bakteerikanta? Selvennykseksi: akvaario on pari vuotta vanha ja siis täysin kypsynyt.- puhallus..
Minä kyllä olen ihmetellyt jo vuosia tuota bakujuttua. Kun yleensä on bakteerien kanssa se ongelma että niitä on koton ja joka puolella vähän liikaakin ja vaikea suojautua. Nyt kuitenkin aina puhutaan että akvaariosta voi bakukanta hävitä jos puhdistaa liikaa?? Voisiko joku asiantuntija selventää asiaa, saako bakteerit akvasta pois normaalilla lappoamisella ja vedenvaihdolla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774542Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112543- 1751725
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2601592- 1241460
- 1221347
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91277Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761242
- 35996