Vastoin puolueensa tavoitteita kaarinalainen vihreä äänesti joukkoliikenteen kehittämistä vastaan ainoana pontimenaan se, että yhteistyö Turun kanssa olisi johtanut kuntaliitokseen!
Voi pyhä yksinkertaisuus. Nyt meni luotto koko viherliikkeeseen kertaheitolla!
Voi pyhä yksinkertaisuus. Nyt meni luotto koko viherliikkeeseen kertaheitolla!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Meni? Onko sitä joskus jollain ollut?
Pakko korjata väärä tieto. Viherkenkäinen ei äänestänyt kehittämistä vastaan, vaan tapaa jolla joukkoliikenettä tullaan Kaarinassa hoitamaan. Mennäänkö kalliiseen Turku vetoiseen vai pysytäänkö yrittäjävetoisessa mallissa, josta on hyvät kokemukset. Seutulipusta ei äänestetty, vaan organisaatiosta.
Turun systeemi on tiedetty hyvin kalliiksi ja byrokraattiseksi, ensin mammuttilautakunta ja sitten upouudet ja ylisuuret bussit kiertelemään tyhjinä.
Kustannukset Kaarinalle 2-3 miljoonaa vuodessa, eikä liikenteeseen parannuksia.
Lopulta äänestettiin kuitenkin päätösvallasta, josta Turku vaati enemmistöä. Eihän kukaan järkevä voi vetää nimeään paperiin, jossa ei tiedä kustannuksia.
Vihreitä on monenlaisia ja kaikissa puolueissa, se on ok. Järki pitää kuitenkin pitää aina mielessä ja päättää Kaarinalaisten edun mukaisesti. Nyt on aikaa odottaa mitä muita vaihtoehtoja on tarjolla, sillä kiirettä ei ole mihinkään.
Ei kiirettä mihinkään? On aikaa odottaa? Muita vaihtoehtoja?
Oletetaan, että "Paikalla ollut" on Kaarinan virallinen edustaja po. asiassa.
Pari kysymystä:
Muut kaarinalaisille edullisimmat vaihtoehdot, jos kiireetön odotus-taktiikka ei toimikkaan?
Jos Kaarinaa päättäsi palata seudun joukkoliikenneyhteistyöhön, niin onko nyt Raisiolle menetty Kaarinan edustuspaikka seudun kehityselimessä
saatavissa takaisin heti, jos Kaarina niin päättäisi haluta?
Kaarinan irtautuminen seudun joukkoliikennepoolista oli kai kaarinalaisten luottamushenkilöiden enemmistöpäätös, ei yksin yhden vihreäliittolaisen, jonka äänestyskäyttäytyminen tietysti voi ihmetyttää, noin aatteellisesti.
Suurin este, tai hidaste, paikallishallinnon ja -palveluiden tarpeenmukaiselle kehittämiselle on pelko saavutetun edun tai statuksen menetyksestä, henkilökohtaisen statuksen.
Vähäisetkin ylikunnalliset yhteistyöaikeet voidaan tulkita riskiksi saavutetulle luottamusasemalle mutta mahdollisuudeksi omavaraisen kunnan viranhaltijaksi,
Kaarinassa vaikka Kaarinan Kaupungin Liikennelaitoksen johtajaksi, peräti.
Kuntauudistuskeskustelun yhteydessä on lanseerattu käsite työssäkäyntialue.
Ihmiset käyvät työssä enimmäkseen omilla tai julkisilla kulkuneuvoilla.
Kuntauudistuksessa on kyse hallinnon ja sen asukaskustannusten järkeistämisestä. Työssäkäyntialue on hallintorajoista riippumaton ja määräytyy työn saatavuuden ja liikkumismahdollisuuksien mukaisesti.
Saatta olla, että kuntauudistuskeskustelun työssäkäyntialuetermi ja Turun seudun bussiliikenneneuvottelut sattuivat siten saman aikaisesti, että Kaarinassa työssäkäyntialue tulkittiin käsitteellisesti kuntaliitokseksi.
Kopio Turunsanomain lehdestä:
Kaarinakin mukaan seutuliikenteeseen
Turun Sanomat 26.9.2011 17:43:35
Kaarinan kaupunginvaltuusto pyörsi kahden viikon takaisen päätöksensä ja päätti sittenkin lähteä mukaan seudulliseen joukkoliikenneorganisaatioon. Päätös syntyi ryhmärajat rikkoneen äänestyksen jälkeen luvuin 29-21.
Yhteiseen seutuliikennesopimukseen ovat jo aiemmin päättäneet liittyä Turku, Naantali, Lieto, Raisio ja Rusko.
Seutuliikenneuudistuksen tavoitteena on lisätä kuntien sananvaltaa kuntarajat ylittävän joukkoliikenteen järjestelyissä.
Joten ääliö viheriätkin heräsivät, varmaan kun Ville Niinistökin ärähti.
Aika tiukka äänestys. Ei ole tietoa ketä mitäkin kantaa puolsi? Oliko kyseessä oleva viherkäinenkin viimein kääntänyt palttoonsa? Löytyykö Kaarinan kv:n pöytäkirjat netistä?
löytyy
http://www.kaarina24.fi/ktweb/
Pöytäkirja löytyi:
Naurettavinta kokouksen kulussa oli se kun Rautanen ja Saario jättivät "eriävän mielipiteensä"! Mitä pirun touhuilua se sellainen on jos demokraattisesti äänestetään ja jää vähemmistöön, niin jättää "eriävän mielipiteen"? Näkyyhän valtuutetun mieli jo äänestystuloksessa? Vai eikö demokraattinen päätös ole laillinen mainituille ylimyksille? Kyllä kaikkien on noudatettava demokratiaa - Kaarinassakin!? Vai mitä Hanski? Liiallinen hullumainen eriytyminen vie viimeisenkin uskottavuuden?
Totta mooses! Ei tommottes öykkäilys kyl ol mittä järkke. Se o pelkkä nulikkamaist kiukuttelu. Mist semmone tapa o oikke valtuusto pesinykki?
Kaarina ei hyväksynyt joukkollikenteen kehittämiseen myöskään mallia, joka olisi tasapainottanut päätöksenteon poliittisia suhteita ja jossa joku jäsenistä olisi ollut puolueettomia asiantuntijoita! Kas asiasyyt olisivat vielä jyränneet poliitikkojen mulle-sulle sopimukset!?
Kaarinan valtuusto oli tälläkin kertaa tuuliviiri ja taipui Turkumielisten virkamiesten painostuksessa, toimien yritteliäisyyttä vastaan. Lopputuloksena lopunkin arvovallan menetys, kiukkuiset yrittäjät ja kuljettajat.
Kaarina pääsi kertaheitolla maksumieheksi ilman päätösvaltaa, joka tulee Kaarinan veronmaksajille kalliiksi.
Pienyrittäjyys joukkoliikenteessä tuhotaan ja rahat siirtyvät ulkomaisille firmoille, kuten Helsingissäkin.
Taitamattomat kunnan virkamiehet alkavat leikkimään yrittäjäleikkejä, veronmaksajien rahoilla ja lopulta liikennettä supistetaan nykyisestä.
Varsinkin Vihreät ovat tulleet yhteiskunnalle kalliiksi, kun kuljetaan laput silmillä. Sääli että muitakin poliitikkoja asiaa ymmärtämättöminä lähti tälle tielle.
Kaarina menettää kohtuullisen joukkoliikenteensä, koska sillä ei ole rahaa ostaa Turun huippukallista liikennettä kuntalaisilleen. Samalla Paimion ja Paraisten liikenne joutuu vaikeuksiin Turun seutuliikenteen ottaessa niiden matkustajat Kaarinan alueella.
Lopputuloksena joukkoliikenne katastroofi ja yksityisautoilun lisääntyminen.