Suppilovahveroita?

viipukka99

Löysin tänään jonkin verran sieniä ja oletan niiden nyt olevan suppilovahveroita, mutta vielä varmistukseksi haluaisin kokeneemmilta vahvistuksen. Toivottavasti kuvista saa selkoa. =)

14

663

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SIENIMIES-1

      Missäs ne kuvat ovat?

    • viipukka99

      Äh.. ne katosi matkalla näköjään, kun ei heti ottanut tuota tekstiä..
      Jospa ne nyt tulis ja toivottavasti myös näkyis.
      Pahoittelut.

      • viipukka99

        no voihan.. ei se näköjään onnistu.. miten nuo kuvat tuolta aijaasta saa linkitettyä tänne? :/


      • viipukka99
        viipukka99 kirjoitti:

        no voihan.. ei se näköjään onnistu.. miten nuo kuvat tuolta aijaasta saa linkitettyä tänne? :/

        http://www.aijaa.com/v.php?i=009638737349.jpg

        http://www.aijaa.com/v.php?i=002898737350.jpg


    • SIENIMIES-1

      Kyllä 100% suppilovahveroita.

    • viipukka99

      Kiitti paljon. =)
      Aloittelija kun ei oikein vielä luota täysin itseensä. Ei oo ketään sienikaveria keltä kysellä, niin täältä nyt yleensä ainakin aina joku löytyy.

      • juupa ju

        Kyllä ovat suppilovahveroita, keltainen jalka on aika selvä merkki tunnistaessa muuten sienten ulkonäkö kyllä aikalailla vaihtelee.


      • sienestystä

        Suppilo/kosteikkovahveron lakin alapinta tyypillisesti tuollainen suonikas varsi ontto ja vanhemmiten tyypillisesti litteä(hkö) lakissa kuoppa. Hyvä sieni, sukua mm. kanttarellille ja mustalle torvelle. Taidatte varmaan tietääkin, mutta tällaisen mykoritsasienen (ei varsinainen lahottajasieni) viljely ei onnistu esim.kotokompostissa. Vaatii isäntäkasvin, elävän puun. Sieni ei ole loinen, vaan ne elävät symbioosissa isäntäkasvin kanssa. Sienirihmasto lahottaa kuolleita kasvijätteitä, joista se luovuttaa sopivaa tavaraa isäntäkasvilleen ja saa vastaavasti mm. sokereita, joita se saa isännältään, kun itse ei pysty yhteyttämään. Sienen varsinainen elämä tapahtuu hiljaisuudessa maan pintakerroksen alla. Tyypillinen mykoritsasieni on punikkitatti. Punikkitattien haara on erikoistunut elämään erilaisten puiden eräänä ravinnetoimittajana. Esim. koivun punikkitatti, männyn punikki... jne.Siitakesieni, mitä yritettiin teollisesti viljellä täällä poholassa on nimenomaan lahottajasieni, joka tulee, kun on lahotettavaa ja kuolee, kun ravinto loppuu. Koivun kantosieni on enemmän lahottajasieni, kuin no niin rajan veto on vaikeaa.


      • Sienetys on ilo
        juupa ju kirjoitti:

        Kyllä ovat suppilovahveroita, keltainen jalka on aika selvä merkki tunnistaessa muuten sienten ulkonäkö kyllä aikalailla vaihtelee.

        Saattavat olla muuten kosteikkovaveroita, no yhtä kaikki samoja ***ruokasieniä ja vanhassa keittokirjassa ensiluokan kauppasieniä. Se on tuo sienestys sellainen ulkoilun ala, että sen viruksen , kun kerran saa ei siitä pääse eroon, kuin sienessä käymisellä. Kokemuksen mukaan lisätään vaikeusastetta ja otetaan pomimiskohteeksi esim. kehnäsieniä jne. Muutaman vuoden, kun metsässä on samonnut huomaa olevansa paitsi ihan kohtalainen sienestäjä, niin hyvässä fyysisessä kunnossa. Sienien lisäksi metsässä on myös esim. puolukoita ja soilla karpaloita. Suolla kävely on vielä parempaa kuntoilua, kuin polkujen tallaminen. Hiljaisessa metsästyksessä huomaamattaan kulkee yllättävän paljon kilometrejä, se on hyvää selälle.


    • Musti+
      • "Hyppysellinen torvi

        Hyvä keko sienien kuningatarta, kuivattuna hyvä mauste. Oman "kultasuonen" 10l. kutistui kuivattuna 2 dl.:n lasipurkkiin. Kuivattuna on enemmänkin mauste. Olisi varmaan aika tujua kastiketta, jos laittaisi kaikki kerralla. Vain "hyppysellinen".


    • Onko paljon?

      Kysymyksenä kokeneemmille suppilovahveroitten kerääjille:
      Onko tänä vuonna poikkeuksellisen paljon suppilovahveroita (suhteessa muihin sieniin)?

      Itse vasta tänä syksynä opin tuon suppiksen tunnistamaan niin varmuudella että niitä aloin keräämään, ja nythän niitä on lähes jokapaikassa. Muut joita ennen olen kerännyt onkin vaikeampia olleet löytää (kanttarelli, karvalaukku, haapasieni).

      • sienestelyä

        Kyllä, tänä vuonna on poikkeuksellisen paljon kaikkia sieniä. Johtuu varmaan kahdesta edellisestä hyvin huonosta ja kuivasta syksystä. Toimiakseen rihmastot vaativat vettä (kosteutta) ja lämpöä riittävästi läpi koko kesän. Sienikanta kestää hyvin poimimisen yli 90% sienistä jää metsään.


    • kerääjä

      Tänä vuonna on normaalia enemmän suppiksia! Mars metsään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1402
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      747
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      601
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe