Kuka hullu ostaa vanhan taksin?

Ihmettelen vaan...Ainakin tästä narikasta poistuvat autot ovat lähes paaliin valmiita. Kukaan kuski ei jaksa välittää mitään, kun ei ole oma niin mitä välii hei! Itsekään en jaksa enää välittää. Kun tulin alalle 10 vuotta sitten niin silloin auton hoito ja siististi ajaminen kiinnostivat, mutta vuodet ovat näköjään tehneet tehtävänsä. Eipä paljon jaksa kuoppiin hidastella, koska silloin kassa huononee.
5447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suosittelen kuoppiin hidastamista sillä asiakas antaa paremmin tippiä kuljettajalle joka osaa ottaa kyytiläisenkin huomioon, eikä ajele kaikista mahdollisista kuopista täyttä vauhtia

Äänestä

No tuohan kertoo vain tallinne kuskien yleisestä kusipäisyydestä.

Vanhan taksin ostamisen järkevyys tietenkin riippuu hinnasta.
Itse olen ostanut vanhoja takseja muutaman samalta autoilijalta jonka tiedän pitävän autonsa kunnossa. Pettymyksiä ei ole vielä tullut.

Äänestä

Aika ontuva tuo kassa vertaus. Sillon sun kannattas vaan ajella pelkästään kuoppaisella tiellä niin paljon kun kosla kulkee.

Ei taksiauto ole vaihtoautona sen enemmän huonommin pidetty kuin tavan autoilijan. Pääsäästöisesti paremmassa kunnossa ja ajallaan huollettuja kun tava autoilijoiden. Eli toi sun valitus menee kyllä yksittäistapauksena.

Äänestä

Yhden auton talleissa joissa vakikuljettajat töissä, ja jossa isäntä pitää huolta autostaan, kunto taksikäytön jälkeenkin voi olla loistava ja yleensä parempi kuin tavallisen autoilijan jäljiltä. Mutta useamman auton talleissa, joissa kaikilla autoilla monia eri kuskeja ja työntekijöiden vaihtuvuus suurempi, kunto voi olla ihan mitä tahansa, riippuen paljon kuljettajista että millasta polkijaa on ollu ratissa.

Äänestä
  • Mulle tuli juuri ns. isosta tallista kuski ja sanoi, että heillä siellä isossa tallissa oli autot aika louskuja verrattuna minun yhden auton tallin ajokkiini. Kassakilpailu on ihan tolkutonta isoissa taloissa, eikä kenelläkään ole nimikkoautoa, josta pitäisi huolehtia. Meillä on vakikuski ja minä huolehtineet ajokistamme niin siisteyden, kuin teknisen kunnonkin osalta ja se on aina tiptop kunnossa. Sitten on tietystä maasta tulevat mamu kuskit, joilla ei ole tietoakaan esim. ajotaidoista. Heidän käsittelyssään autot muistuttavat enemmänkin rusinaa kuin autoa.... ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rengin retale 865 kirjoitti:

Ihmettelen vaan...Ainakin tästä narikasta poistuvat autot ovat lähes paaliin valmiita. Kukaan kuski ei jaksa välittää mitään, kun ei ole oma niin mitä välii hei! Itsekään en jaksa enää välittää. Kun tulin alalle 10 vuotta sitten niin silloin auton hoito ja siististi ajaminen kiinnostivat, mutta vuodet ovat näköjään tehneet tehtävänsä. Eipä paljon jaksa kuoppiin hidastella, koska silloin kassa huononee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu