Mikä tekee kaupungin johtajien suurista palkankorotuksista niin tärkeän asian
että se on SDP:n salmislaisten päätavoite Kotkassa?
Eikö nuorisotyöttömyyteenkin voisi suunnata hieman mielenkiintoa
demareissa?
Miksi savustitte Nevarannan ulos?
että se on SDP:n salmislaisten päätavoite Kotkassa?
Eikö nuorisotyöttömyyteenkin voisi suunnata hieman mielenkiintoa
demareissa?
Miksi savustitte Nevarannan ulos?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eduskunnan oikeusasiamiehelle ja oikeuskanslerille
Kotkassa virkamiehet ovat valmistelleet esteellisenä Kotkan kaupunginhallituksen 26.9.2011 / § 254 asian päätösehdotuksen hylätä perussuomalaisten 19.9.2011 jättämät kolme valtuustoaloitetta, jotka ovat jäljempänä.
Kaiken huippuna on kansliäpäällikkö Jarmo Koivisto, joka on juuri kesäkuussa saanut oikeuskanslerilta huomautuksen lain rikkomisesta, koskien Asko Kerviseen kohdistetusta mielivallasta. Ja nyt taas kansliapäällikkö Koivisto on valmistellut esteellisenä Asko Kervistä koskevia asioita ylittämällä virkamiehenä toimivaltansa, peitelläkseen virkamiesten väärinkäytöksiä ja saadakseen näin jatkaa mielivaltaista toimintaa kenenkään siihen puuttumatta.
Myös asian esittelijä liiketoimintajohtaja Risto Virtanen on rikoksesta epäiltynä esteellinen.
Pyydän oikeuskanslerilta tai eduskunnan oikeusasiamieheltä kirjallisen vastauksen, että mikä näissä jäljempänä olevissa luottamusmiesten tekemissä valtuustoaloitteissa on laitonta?
Arto Hirvonen
Kotkan kaupunginvaltuutettu
Kotkan kaupunginhallituksen varajäsen