Myytävänä viljakäärme!

Amityville

Kookos etsisi uutta kotia. Itse en uskalla enään pitää kun pienen lapsen kanssa kumminkin on pelko että mitä jos!?!? Kookos on noin vuoden ikäinen ja ja normaalin värinen viljakäärme. Kookos on noin 100cm pitkä syö ja kasvaa silmissä. Terve viriili ja tykkää kiipeämisestä. Mukaan saa terran jossa tulee menemään vielä useamman vuoden. Kookos asuu riihimäellä ja yhteyttä saa joko s-postiin tai 0417085252 KIIRE! Hinta käärmeellä terralla sisustuksineen 200e kuvia saa pyytämällä! Ps. Kookos on helppo käsiteltävä antaa koskea ja ottaa käteen.

7

593

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käärmemies

      Mitä jos... MITÄ?
      Kookos on lähes täysikasvuinen. Se ei enää kasva kuvinkaan paljoa. Eikä sille koskaan tule niin paljoa voimaa että se voisi vauvaa vahingoittaa. Pienikin lapsi on viljakäärmeelle pelottavan kokoinen: käärme kun syö yleensä hiiren kokoista ravintoa. Toki käärme voi purra, mutta se saa korkeintaan aikaan pienen haavan: käärmeet eivät raasta saaliistaan irti paloja, eikä sillä ole leuoissaan voimia tehdä suurempaa pahaa.

      Näin ollen on fyysisesti ja biologisesti mahdotonta että käärme fyysisesti vahingoittaisi vauvaa.

      Käärme voi vahingoittaa vauvaa joko viemällä aikaa vauvalta. Tai käärmeellä luultavasti oleva salmonella voi tarttua vauvaan, jos vauva jotenkin pääsee tekemisiin käärmeen ulosteen kanssa. Mutta muuta vaaraan viljakäärmeestä ei pienellekään lapselle ole.

      En halua arvostella myyntipäätöstäsi. Haluan ainoastaan tuoda kaikkien lukijoiden tietoon sen faktan, että päätös perustuu johonkin muuhun kuin käärmeen aiheuttamaan fyysiseen vaaraan.

      • amityville

        Kiitos faktoista. En kumminkaan halua testata käärmeen voimaa vauvan kanssa! Ja käärmeelle ei ole niin paljoa aikaa kun ennen oli. Ja kumminkin pitäisi olla käärmeenkin kanssa tekemisissä kun niin ``hyvä`` luontoinen kumminkin on! Osta sinä tämä käärme pois?


    • Joza

      Onko käärme saanut jo uuden kodin?

    • 17+15

      Ei käärme vaadi käsittelyä pysyäkseen "käsikesynä." Itse käsittelen käärmeitäni hieman vaihtelevasti; viljat ja kuningaskäärmeet syötän ruokintabokseissa, joten siirroissa tulee käsittelyä; kuningaspytonit, sateenkaariboa ja sarvirottakäärme syövät omissa asunnoissaan, ja käsittelen niitä ehkä kerran kuukaudessa tai kahdessa. Käärme ei muutenkaan ole "käsittelylemmikki", joten on vaan parempikin että seuraa sen elämää kunnioittavasti lasin takaa.

    • Ihmettelen kovasti

      Meillä viljat (n. 2,5-vuotias ja kolme herran poikasta) ei ole lemmikkejä, vaan harraste eläimiä, eli käsitellään vaan tarvittaessa. Poikaset 07/11 ja niitäkään ei olla sörkkimässä koko ajan.

      Meillä pian 11kk lapsi, joka pitää käärmeistä; puoli vuotiaana koski ensimmäisen kerran vanhimpaan viljikseen, muutama päivä sitten sai käsitellä mun kanssa yhdessä ja meni kuin ammattilaiselta koko touhu. Viljakäärme toki saa puristettua voimalla ja meilläkin kiertyi lapsen jalan ympäri tiukasti, muttei niin tiukasti, että lapselle siitä vahinkoa olis voinut koitua, vaikka itelläni oli vaikeuksia saada käärme pois jalan ympäriltä samalla kun vauva on sylissä.

      Ihmettelen miten viljakäärme voisi satuttaa tm. vauvaa, joka ei ole tekemisissä käärmeen kanssa ilman aikuista ja jos käärme sattuu karkaamaan, niin piilossahan se pysyy. Meillä käärmeet on hyväluontoisia, vaikkei lääpitä koko ajan ja uskaltaakin antaa lapsen pikku hiljaa alkaa enemmän käsittelemään. Niinkuin aikaisemmin joku mainitsi - ainoana "vaarana" näen mahdollisen salmonellan huonon hygienian puitteissa, muuten lapselle viljakäärmeestä ei ole mitään haittaa/vaaraa.

    • bwjvh,fpgh

      kuka voi olla mun uus 13v tyttis

    • oooiioooi

      Miten toi tyttis juttu liittyy tähän ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1098
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      863
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe