Kuka varasti elämän ilon?

5301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuo on erittäin hyvä kirjoitus. Arabiassakin on hyviä ajattelijoita. Toivotaan heille menestystä.

Äänestä

"The answer is that all of society is responsible, from the state and our senior-most scholars to every individual citizen, but above all teachers and academics, imams and khateebs and Islamic missionaries."

"Vastaus on, että koko yhteiskunta on vastuullinen aina hallituksesta, korkeimmin oppineista jokaiseen kansalaiseen saakka, mutta eri toten opettajat, professorit, imaamit ja islamilaiset lähetyssaarnaajat ovat syyllisiä."


Siis vika on muslimioppineissa, koska he ovat lukeneet Koraania väärin?

Äänestä
  • Vastuu on aina lopulta yksilön, teoistaan ja päämääristään, jos sinulle sanotaan mene ja tapa, jotta yhteiskuntamuoto säilyy, menetkö, vai noudatatko omaa vakaumustasi (jos et halua killittää) etkä mene tappamaan?

    Äänestä

  • Nyt kirjoitti:

    Vastuu on aina lopulta yksilön, teoistaan ja päämääristään, jos sinulle sanotaan mene ja tapa, jotta yhteiskuntamuoto säilyy, menetkö, vai noudatatko omaa vakaumustasi (jos et halua killittää) etkä mene tappamaan?

    Totta kai lopullinen päätös on yksilöllä, mutta jos jotain ihmisen psykologiasta pitäisi tuntea, niin se on se, että ihminen on sosiaalinen eläin, joka auktoriteetin ja vieläpä koko yhteiskunnan painostuksesta kykenee mitä julmimpiin tekoihin.

    Totta helvatissa on siksi tärkeintä osoittaa syyttävä sormensa yhteiskunnan korkeinta lainsäädäntä- ja käskyvaltaa nauttiviin jäseniin.

    Yksilötasolla muslimit on herätettävä näkemään vallanpitäjiensä roistomaisuus ja islamin räikeästi ihmisarvoa loukkaava laki. Muslimien olisi syytä itse korjata omat asiansa, mutta tämä on tietenkin muslimille erittäin vaikeaa, sillä islamin mukaan Muhammadin ja islamin kritisoiminen on muslimille päänmenettämisen uhalla kiellettyä.

    Siksi muslimit tarvitsevat tässä hieman apua...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teppo kirjoitti:

http://www.arabnews.com/?page=7§ion=0&article=46712&d=13&m=6&y=2004

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu