VIIKINKITIE 11, MISSÄ MÄTTÄÄ??!!!

Jolbe

Miks Viikinkitie 11:sta on paljon vapaita omistus ja vuokrakämppiä vapaina. Ite aattelin jos ostais siitä asunnon ku olis duuni lähellä mut en kyllä tiedä uskallanko, kun ei siellä oikein porukka näytä viihtyvän.. Mikähän siellä oikein mättää, onko kellään tietoa..?

16

5359

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se ole

      siellä missä kaikki kaupungin pahimmat pummit, sosiaalitapaukset ja juopot asu ??

    • Räkä

      Muutin itse sieltä pois muutama viikko sitten ja samoihin aikoihin muutti paljon nuorta väkeä pois. Oletan opiskelujen päättyneen ja nyt asunnot ovat uudestaan kierrossa. Jotkut myyvät, jotkut vuokraavat.

      Ei siinä talossa minusta mikään mättänyt. Paikka muuttui hieman rauhattomammaksi keväällä kun sinne muutti muutama sosiaalitapaus, kesäksi nekin taas muuttivat pois. Osta hyvä mies kämppä sieltä. Hinta ei ole hirvittävä, remontoimalla saa mieleiseksi ja palvelut ovat lähellä.

      Kyttääjät.net kertoo lisää joistakin yksityikohdista siellä. Ainoa syy pois muuttooni sieltä taas oli paremman asunnon ostaminen näsistä.

    • asunut

      mee ostaa sielt asuntoa.. johan se tajuaa jos porukka lähtee menemää et ei siel voi selväjärkinen asua... ite asuin siellä puol vuotta ja se puolvuotinen oli yhtä kidutusta.. naapurista piti tehdä rikos ilmoituksia... ja yöllä sai pelätä et joku tunkeutuu sisää.. lappuja tuli postiluukust esim. uhkauksia... jos muutat tuohon taloon älä ainakaa B rappuun!!

    • Ingri

      Hei,

      ei siellä taloyhtiössä ole mitään häikkää. Asunnot suurimmaksi osaksi nuorten aikuisten ensiasuntoja ollen sitten vuokra- tai omistussuhteessa. Kun elämäntilanteet muuttuvat matka jatkuu. Myimme siitä juuri yhden omistusasunnon nuorenparin perheenlisäännyksen johdosta heidän matkansa jatkuen kohden omakotitaloasumista;))
      Taloyhtiö on hyvin hoidettu eikä mitään suuria remontteja tiedossa. Kohde erittäin hyvällä sijainnilla, lähellä keskustaa, ei läpiajoliikennettä suoraan talon edestä. Avarat, puistomaiset näkymät.

      Kiinnostaisiko tulla tutustumaan kohteessa olevaan, juuri pintaremontoituun hyvä pohjaiseen kaksioon? Kohde on heti vapaa myyjä muuttanut toiselle paikkakunnalle työnperässä.
      Alla linkki myynnissämme olevaan heti vapaaseen kaksioon:

      https://www.jya.fi/kohde/ta12778/
      Näyttö onnistuu lyhyelläkin varoitusajalla.

      • Ihanok

        Mielestäni tuolla on ollut rauhallista pidempään (B rappu). Olisiko niin että häiriköt on saatu pois aikoinaan.


    • asuja

      Talon kunnosta pidetään huolta ja mielestäni ihan hyvä asua. Taitaa olla Porvoon isoimpia taloyhtiöitä.
      Puistomainen ympäristö on mukava.

    • Loppuelämäni

      Olen asunut Viikinkitiellä 38 vuotta ja olen ollut ihan tyytyväinen. Ihmiset muuttavat ja uusia tulee tilalle. Ei tarvitse tulla kuin jokunen "huono" asukas niin talo saa huonon maineen. Nytten tällä hetkellä ei kuukaan juhli kello edes 22.00 jälkeen mutta tilannehan voi muuttua uuden vuokralaisen tai ostajan myötä.

    • Anonyymi

      Viikinkitie ollut useamman vuoden erittäin rauhallista. Taitaa asua vanhempaa sakkia.
      Lyhyt matka keskustaan. Lidl, k supermarket ja tokmanni ja kuntosali lähellä.

    • Anonyymi

      Vanha julkaisu. Nykyisin ainakin kevari ykkönen erittäin hyvä asua.
      Kamppulaan en edelleenkään muuttaisi!

    • Anonyymi

      Kevätkumpu 1 on kuin Gammelbacka. Älä osta tai vuokraa.

      • Anonyymi

        Ei todellakaan ole. Veikkaan, että itse et asu täällä.


    • Anonyymi

      Hyvin hoidettu talo, jossa paljon tehty energiatehokkuuden eteen. Ihan normaali taloyhtiö jossa ihmiset muuttavat elämäntilanteen mukaan.

    • Anonyymi

      Olen asunut itse tuolla. Itselle jäi se kuva että iso osa asukkaista on iäkkäitä eikä siellä ole häiriöitä. Taloa on remontoitu paljon.mm. maalämpö

      • Anonyymi

        Tuttavani asuu talon B-rapussa ja kuulemma ei ole häiriöitä. Itse asuin samassa talossa vuosia sitten ja minusta ihan normaalia oli silloinkin. Piha on mukava kesällä puiston suuntaan.


    • Anonyymi

      Rauhallinen talo. Palvelut lähellä. Viihtyisä piha puiston suuntaan. Talo on pidetty hyvässä kunnossa ja mm. maalämpö on käytössä

    • Anonyymi

      Nämä lapsiperhealueet ovat ihan saatanasta yleensäkin. Kamppula, kevari, tolkkinen, haikkoo jne. Koko ajan on jotain häiriötä ja meteliä. Mopot pärisevät ja kaikki rikotaan tai varastetaan. Muuttakaa vaikka askolaan niiden kersojenne kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      68
      1105
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1064
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      923
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      65
      875
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      860
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      770
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      766
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      741
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      676
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      661
    12. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      623
    13. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      612
    15. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      610
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      129
      609
    17. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      590
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      569
    Aihe