Meidän pihassa on jo vuosia liikkunut yksi punarinta. Tänä vuonna noita punarintaisia pihassakävelijöitä on ainkin neljä. Ovatko ne kaikki poikia ja, kuten arvelen niiden olevan samaa perhettä, montako poikasta punarinta voi saada?
Kaikki ovat väreiltään saman näköisiä. Kuva on sivullani ja laitoin sinne nyt myös kuvan osasta hanhilaumaa. Kysymys siitä kuuluu: mitä lintuja ne ovat? http://sunsunsun.suntuubi.com/?cat=10
Kaikki ovat väreiltään saman näköisiä. Kuva on sivullani ja laitoin sinne nyt myös kuvan osasta hanhilaumaa. Kysymys siitä kuuluu: mitä lintuja ne ovat? http://sunsunsun.suntuubi.com/?cat=10
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noista lentävistä pitkänokkaisista ja lyhytpyrstöisistä minulle tuli ainakin ensimmäiseksi mieleen lehtokurppa.
Lentävät hanhet ovat Valkoposkihanhia.
Punarintojen päämuutto on tällä hetkellä käynnissä ja yhdessä puskassa voi hyvinkin olla useita punarintoja. Kaikki vanhat punarinnat ovat samannäköisiä nuoren rinta on ruskea missä vähän täpliä.
Lienenkö nyt käsittänyt koko kysymyksen kuvineen väärin, mutta vaikka isot muuttoporukat ovat usen hanhia niin minä en ole koskaan nähnyt hanhilla tuollaista kahlaajalinnun pitkää nokkaa....:)
Hanhina minäkin niitä pidin jo ääntelyn perusteella ja mielettömän ison laumakoonkin vuoksi, vaikka pikaisesti katsottuna kyllä kaula näyttää nokalta. Tietääkö kukaan kuinka monta valkoposkihanhea Helsingin alueella liikkuu näin muuttoaikaan, siis yhteensä ja paljonko on enimmillään yhdessä laumassa?