Lumilinko, tela- vai pyörävetoinen?

Kola on jo!

Olen hankkimassa lumilinkoa.
Käyttökohde on omakotitalon ajoliittymä sekä pihapolut, jotka kolan levyisiä mutta mutkikkaita. Tontti on tasainen, paitsi yhden pitkähkön, ja hankalimman, pihapolun nousu on n. 7-8 astetta.
Pinnat ovat sorastettuja tai laatoitettuja.

Hankintaspeksit ovat muuten selvät, mutta pyörä- vai telavetoinen?
Pyörävetoinen olisi kuulema ketterämpi käänneltävä. Telavetoinen etenisi kinoksessa työntämättä mutta olisi kuulema raskaampi/oikukkaampi käänneltävä, siis pihan kiperimmissä shikaaneissa.

Kokemusperäiset valintaneuvot auttaisivat, kiitos! Aihe taitaa muutenkin olla
varsin ajankohtainen.

3

2563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ollut syyskuussa ihan ajankohtainen eikä taida olla vielä just nytkään, kun lupaillaan vielä 10 päiväksi lämmintä. Toki varminta on ostaa nyt, kun lumilinkoja vielä saa. Ku lumi tulee, niin kaikki loppuvat taas.

      Itse olen katsellut sellaisia 1300 euron kieppeillä olevia pienehköjä lumilinkoja, joissa on pyörät. Nyt olen kuitenkin kallistumassa n. 2000 euron hintaluokkaan, jossa on jo lämmitetyt kahvat sekä ohjaustehostin (saa käännettyä pihassa paremmin). Husqvarna ST 276EP juuri nyt vaikuttaisi sopivalta. Mahtaako kenelläkään olla siitä tai vastaavasta kokemusta?

    • Lumimies.2011
    • 4wdsss

      Pyörävetoiseen saa edullisesti tehtyä tai ostettua ketjut,ja nopea laittaa paikoilleen jos tarvetta.Jos pyörä hajoaa edullinen myös ostaa se.Pyörävetoinen kääntyy helpommin.Tässä muutamia pyörällisen etuja .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6444
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3863
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3240
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      374
      1761
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1003
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe