Yritysjuridiikan opinnäytetyön aiheita?

Kiirekin jo olisi

Opiskelen yritysjuridiikan tradenomksi ja pitäisi alkaa löytämään opinnäytetyön aihe. Ideoita on, mutta en saa niihin kytkettyä empiiristä osiota. Auttakaa!

1

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pimeä työ.

      Hyvä aihe olisi Virolaisten pimeä työ Suomessaa. Se voisi kyllä olla pimeän työn tuomat ongelmat. Juridisesti se ei ole vaikea aihe.

      Jos matkustaisit vaikkapa viikonloppuisin laivalla Tallinnnan ja Helsingin väliä, saisit kuulla mielenkiintoisia tarinoita. Laiva on täynnä pimeästi Suomessa töitä tekeviä virolaismiehiä. Myös kannattaisi matkustaa busseissa esimerkiksi Tallinnan ja Saarenmaa tai Tarton tai Pärnun välillä, jossa nuo pojat ja mehet ovat kulkemassa kotiin tai laivalle.


      Heille maksetaan 7-9 euro per tunti pimeästi. He asuvat kuin eläimet yhdessä pienessä asunnossa. Vuokranantaja ottaa kovat rahat jokaiselta ja suomalaiset valvovat heidän perään. Jos on poliisi tai joku muu liikkeeellä lähellä, heidän täytyy heti karkuun juosta.

      Miehet eivät itse haluaisi tehdä töitä pimeästi, mutta suomalaiset työnantajat vaativat. heiltä on kielletty kuuluminen ammattijärjestöihin. Miehet itse haluaisiat tehdä töitä kuten muutkin täällä. Heille on on annettu kirjalliset työsopimukset , mutta töitä tehdään silti pimeästi.

      Naiset eivät saa elatusapuja lapsilleen Suomesta, kun miehet eivät maksa. Ja naiset eivät uskalla täällä hakea apua viranomaisilta, koska jos lapsen isä silti antaisi setelin ja pimeä työ antaisi lapsen isälle rahaa.

      Useammat rakennusmiehet ovat myös työttömyysrahoilla samaan aikaan ainakin Virossa.

      Virolaiset lehdet ovat ilmoituksia täynnä, joissa haetaan miehiä rakennustöihin Suomeen. Myös lehdistössä julkaistaan kirjoituksia, joiden mukaan 3 vuoden työskentelyn jälkeen saa Suomesta jo 1200 euron eläkkeen.

      Useiden työtaito on kyseenalaista. Esim. Rauman seudulla liikkuu noin 50-vuotias virolainen Peeter, joka tahallaan rikkoo asiakkaiden kotona kaikkea, jotta saisi sitten työpyyntöjä, kun tavallinen ihminen ei osaa arvata, että rakennusmies on esim. johdon leikannut poikki pesukoneessa, jotta saisi viedä sen mukaan myytäväksi tai pääsisi "korjaamaan".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      154
      5194
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      85
      2753
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      87
      1752
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1206
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      976
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      893
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      893
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      873
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      868
    Aihe