Nyt on tekeillä hella, jossa paistouuni
Ihan perinteinen mallien mukainen. Tulipesän savukaasut kiertävät paistouunin ja liesitason välistä hellan toiseen päähän ja sieltä paistouunin kylkeä pitkin alas savukanavaan ja/tai ohjauspellin säätelemänä paistouunin alta ja alas savukanavaan ja piippuun.
Tulipesän ja paistouunin välissä on luonnollisesti tulikivi ja ilma-/savurako paistouunin puolella.
Mutta sitten tuo kysymys. Valurautainen paistouuni kyseessä (http://www.svtvalutuote.com/547_iso.htm), niin pitääkö/voiko/kannattaako tuon paistouunin yläpinta päällystää yläpinnaltaan jollakin ohuehkolla laastilla tms, jotta paistouunin katto ei kuumenisi liikaa vaan tasaisemmin lämmittäisi, vai tuleeko uunista sitten jo liian kylmä? Toisaalta tuskin normilaastit tuon vaurautaisen pinnan päällä pysyisivät kauaa lämpölaajenemisten yms. vuoksi. Mitään paksua tulikivistä laattaa ei voi laitta, koska ei mahdu siihen väliin ja varmana jäisi aivan liian kylmäksi paistouuni.
Tuon paistouunin ja liesitason välissähän liekkejä myös (puumäärästä, vedosta jne riippune), ainakin heti tulipesän jälkeen.
Etupäässä takkoja muurannut muurari muuraisi muuten, mutta haluan tuon varmistaa, kun huomasin asian olevan hänelle hieman epävarmaa.
Paistouunin päälle jotain laastia tms.
Lasagnet paistouunii
2
548
Vastaukset
- Taavetilla tallaaja
En laittaisi uunin laen päälle mitään laastia, lentotuhkaa siihen kertyy kumminkin eristämään.
Ei muuta kuin kuivaa pökköä pesään ja muistathan aika-ajoin (nuohousten välissä) omatoimisesti putsata kuittolevyt ja uunin kyljet noesta. - laastikoura
Jep. Ei mitään uunin pintapeltiin. Ei lämpene liikaa koska liekit nuolevat yläosaa (keittotasoa) ja lämpö ei hätäile alaspäin menoa. Mikäli uuni ei lämpene kunnolla,niin tuhkat pois yläpinnasta.
Kokemusta kun tulee,uunin lämpötilaa on helppo hallita palamista säätelemällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083