Paistouunin päälle jotain laastia tms.

Lasagnet paistouunii

Nyt on tekeillä hella, jossa paistouuni

Ihan perinteinen mallien mukainen. Tulipesän savukaasut kiertävät paistouunin ja liesitason välistä hellan toiseen päähän ja sieltä paistouunin kylkeä pitkin alas savukanavaan ja/tai ohjauspellin säätelemänä paistouunin alta ja alas savukanavaan ja piippuun.

Tulipesän ja paistouunin välissä on luonnollisesti tulikivi ja ilma-/savurako paistouunin puolella.
Mutta sitten tuo kysymys. Valurautainen paistouuni kyseessä (http://www.svtvalutuote.com/547_iso.htm), niin pitääkö/voiko/kannattaako tuon paistouunin yläpinta päällystää yläpinnaltaan jollakin ohuehkolla laastilla tms, jotta paistouunin katto ei kuumenisi liikaa vaan tasaisemmin lämmittäisi, vai tuleeko uunista sitten jo liian kylmä? Toisaalta tuskin normilaastit tuon vaurautaisen pinnan päällä pysyisivät kauaa lämpölaajenemisten yms. vuoksi. Mitään paksua tulikivistä laattaa ei voi laitta, koska ei mahdu siihen väliin ja varmana jäisi aivan liian kylmäksi paistouuni.

Tuon paistouunin ja liesitason välissähän liekkejä myös (puumäärästä, vedosta jne riippune), ainakin heti tulipesän jälkeen.

Etupäässä takkoja muurannut muurari muuraisi muuten, mutta haluan tuon varmistaa, kun huomasin asian olevan hänelle hieman epävarmaa.

2

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taavetilla tallaaja

      En laittaisi uunin laen päälle mitään laastia, lentotuhkaa siihen kertyy kumminkin eristämään.
      Ei muuta kuin kuivaa pökköä pesään ja muistathan aika-ajoin (nuohousten välissä) omatoimisesti putsata kuittolevyt ja uunin kyljet noesta.

    • laastikoura

      Jep. Ei mitään uunin pintapeltiin. Ei lämpene liikaa koska liekit nuolevat yläosaa (keittotasoa) ja lämpö ei hätäile alaspäin menoa. Mikäli uuni ei lämpene kunnolla,niin tuhkat pois yläpinnasta.

      Kokemusta kun tulee,uunin lämpötilaa on helppo hallita palamista säätelemällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      32
      11264
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2259
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1727
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe