Paistouunin päälle jotain laastia tms.

Lasagnet paistouunii

Nyt on tekeillä hella, jossa paistouuni

Ihan perinteinen mallien mukainen. Tulipesän savukaasut kiertävät paistouunin ja liesitason välistä hellan toiseen päähän ja sieltä paistouunin kylkeä pitkin alas savukanavaan ja/tai ohjauspellin säätelemänä paistouunin alta ja alas savukanavaan ja piippuun.

Tulipesän ja paistouunin välissä on luonnollisesti tulikivi ja ilma-/savurako paistouunin puolella.
Mutta sitten tuo kysymys. Valurautainen paistouuni kyseessä (http://www.svtvalutuote.com/547_iso.htm), niin pitääkö/voiko/kannattaako tuon paistouunin yläpinta päällystää yläpinnaltaan jollakin ohuehkolla laastilla tms, jotta paistouunin katto ei kuumenisi liikaa vaan tasaisemmin lämmittäisi, vai tuleeko uunista sitten jo liian kylmä? Toisaalta tuskin normilaastit tuon vaurautaisen pinnan päällä pysyisivät kauaa lämpölaajenemisten yms. vuoksi. Mitään paksua tulikivistä laattaa ei voi laitta, koska ei mahdu siihen väliin ja varmana jäisi aivan liian kylmäksi paistouuni.

Tuon paistouunin ja liesitason välissähän liekkejä myös (puumäärästä, vedosta jne riippune), ainakin heti tulipesän jälkeen.

Etupäässä takkoja muurannut muurari muuraisi muuten, mutta haluan tuon varmistaa, kun huomasin asian olevan hänelle hieman epävarmaa.

2

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taavetilla tallaaja

      En laittaisi uunin laen päälle mitään laastia, lentotuhkaa siihen kertyy kumminkin eristämään.
      Ei muuta kuin kuivaa pökköä pesään ja muistathan aika-ajoin (nuohousten välissä) omatoimisesti putsata kuittolevyt ja uunin kyljet noesta.

    • laastikoura

      Jep. Ei mitään uunin pintapeltiin. Ei lämpene liikaa koska liekit nuolevat yläosaa (keittotasoa) ja lämpö ei hätäile alaspäin menoa. Mikäli uuni ei lämpene kunnolla,niin tuhkat pois yläpinnasta.

      Kokemusta kun tulee,uunin lämpötilaa on helppo hallita palamista säätelemällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      79
      2806
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1666
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      73
      1451
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      64
      1385
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      129
      1345
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      146
      1236
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      158
      1210
    8. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      77
      1118
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      91
      1108
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      74
      1107
    Aihe