Mistä saisi valjaita marsuille, että niitä voisi viedä ulkona. Ostan silti piha aitauksen että marsut pääsevät ulkona juoksentelemaan ja syömään ruohoa.
ELI MISTÄ SAA MARSUILLE VALJAAT??????????
ELI MISTÄ SAA MARSUILLE VALJAAT??????????
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Valjaita ei suositella marsuille, se ei ole turvallista, sillä marsun sisäelimet voivat vaurioitua, kylkiluut katketa tai marsu voi päästä pakoon. Rakenna ennemmin turvallinen ulkoiluhäkki.
Ok kiitos tiedosta
Eikö marsuja voi pitää missään hihnassa tai vastaavissa jutuissa.
Marsuja ei voi pitää missään narun jatkona ulkona, vain kunnollisessa ulkohäkissä jossa on katto.
Mutta enää näin kylmillä ilmoilla ei kannata viedä marsuja pihalle, sairastuvat ja kuolevat pianaikaa. Juoksuta marsuja sisällä jossain turvallisessa huoneessa vaikka muutama kerta viikossa.
Marsuja pitäisi juoksuttaa huoneessa/ huoneistossa _JOKA PÄIVÄ_. Väh. puoli tuntia. Juoksuttaessasi marsuja, varmista ettet vahingossa säikäytä nitä, tai että ne eivät pääse nakertelemaan sähköjohtoja. Varmista myös, etteivät ne jää puristuksiin, loukkuun, tai jalkoihin.
OK kiitos vinkeistä eli ulko häkki on hyvä ja nyt ei enää ulkona pidetä ja sisällä joka päivä puoli tuntia kiitos vinkeistä
^Toivottavasti asumus on iso sillä puolituntia kuulostaa aika lyhyeltä
No se on 120CM pitkä se häkki että onko se tarpeeksi pitkä
Siis _VÄHINTÄÄN_ puolituntia vapaana, ja mieluiten paljon enemmänki...
Selvä!! Pidän marsuistani hyvää huolta.
Marsujen sukkulamainen muoto hankaloittaa valjaiden käyttöä, pääsevät helposti niistä pois. Jos eivät pääse, niin valjaat ovat luultavasti liian kireät.
Suojattu, katollinen häkkisysteemi on hyvä (voi siis käyttää mielikuvitustaan, ei ole pakko ostaa mitään kallista, kunhan pidät eläimiä silmällä koko ajan. Vaikka kanaverkko tms. jonka voi laittaa tiiviiksi ympyräksi on ok. Katoksi käy vaikkapa lakana joka on kiinnitetty häkin yläreunoihin, suojaa myös auringolta. Jokin koppi tai kangas piilo/lepopaikaksi niin marsusi nauttii.Tämä siis ulkona ja kesällä. Sisätiloissa jaloittelu toimii jos rajaa pois hankalat ja vaaralliset paikat. Esimerkiksi eteinen tai pesuhuone on yleensä helppo eristää muusta asunnosta. Marsut eivät ole yleensä sisäsiistejä, siksi kannattaa valita helposti pestävä alue tai jotain alustaksi).
Marsuille voi rakentaa myös itse isoja asuintiloja, jos on useampia kerroksia niin saavat jo siinä liikuntaa kun joutuvat nousemaan "rappusia" jne. Ei tietenkään korvaa kaikkea liikuntaa, on saatava jaloitella myös laajemmassa mittakaavassa.