Pillereistä hormoonihirviöksi

Thelma-and-Louise

Naiset!
Ajattelin jakaa kanssanne kokemukseni e-pillereistä. Monet meistä syövät noita ihmetabuja vuosikausia jopa -kymmeniä. Välillä ollaan onnellisesti raskaana ja sitten rumba alkaa taas. Viimeisen raskauteni jälkeen aloitin uuden pillerimerkin, oloni on ollut huono -päässä huimaa, väsyttää, vtuttaa, oikeastaan koko elämä on ollut hankalaa. Mulle ei vaan tullut ollenkaan mieleen, että voisi olla kyse noista pillereistä. Ajattelin, että vauva-arki vaan on niin raskasta ja unenpuute vaivaa, että kaikki on ihan normaalia. Vasta liian monen riidan ja äkkipikaisen puuskan jälkeen tajusin, etten se ole oikea "minä" joka käyttäytyy noin. Rupesin ajattelemaan, että joskohan pillereiden lopetus auttaisi jotakin asiaan. Joten jätin pois pillerit ja oloni on ihana! Olen voimissani ja nautin rakkaistani, toivon etten ole sössinyt elämääni pilalle noiden ihmepillereiden vuoksi. Ehkäisy pitää nyt miettiä uusiksi, toivon että saan takaisin myös seksihaluni sekä mieheni ja lähipiirini ymmärtämyksen.

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 125874

      Itse en ole äiti mutta kokemukseni ovat samanlaiset kuin sinulla. Olen nyt käyttänyt ehkäisyrengasta kohta vuoden putkeen ja alkaa tosiaan hermot mennä! Saan välillä aivan outoja kiukkukohtauksia, jotka tulevat kuin tyhjästä. Lisäksi seksi ei kiinnosta enää yhtään. En keksi muuta selitystä kuin juuri nuo hormonit. Ajattelin itsekin lopettaa hormonaalisen ehkäisyn jotta poikaystäväni saisi kiltin tyttöystävänsä takaisin :D. Huono puoli vaan on se, että mikään muu ehkäisy ei ole niin varmaa kuin hormoneilla.

      Mietityttää myös se, miksi miehille ei keksitä mitään muita ehkäisykeinoja kuin kondomi tai putkien katkaisu? Kurjaa että meidän naisten täytyy aina kärsiä näistä.

    • Seinähulluko??

      Enpä olekaan tullut ajattelleeksi pillereiden syönnin vaikutuksia noin..
      Itsellä on melkei kestovitutus, Ihan sama mitä tekee tai on tekemättä niin aina on valittamista..Sit viel seksi ei huvita, enempiki pakko pullaa, nukuttaa miten sattuu ja entisestä iltasin aikasin nukkumaan menijästä tulikin aamusta myöhään nukkuja, mikä ei ny vaan lapsi perheessä onnistu ilman riitoja! Ukon tekemiset ja tekemättä jättämiset aiheuttaa iha kauheita kiukku kohtauksia..(riita syntyy vaikka pelkästä vessapaperista...) Lieköhän ahistavat tuntemuksetki katoais ku lopettas pillerit??
      Välistä tuntuu et ennemmin oisin vaikka raskaana, sillonkaa oo näin vaikeeta...
      Kiitokset näkökannasta ja silmien avaamisesta!!

    • hyhypypy

      sain jatkuvasti hullunkohtauksia,teki mieli rikkoa tavaroita,haukuin kaiken pystyyn,huusin,vitutus oli päivittäistä,pienikin asia väärässä paikassa sai minut haukkumaan mieheni pystyyn...kunnes jätin pillerit pois,enää ei vi**ta! luulin oikeasti olevani todella masentunut,epäilin synny.jälk.masennusta ja mitä kaikkea,haudoin vaan aamusta iltaan,kuin p**ka olen,,onneksi en kerennyt menemään turhaan psykille,tai terapeutille,mitä nyt ovatkaan,,kukapa nyt ois uskonut että jotkin monihormoniyhdistelmä pillerit,olivatkin tämän takana,,nyt minulle tarjotaan hormoni kierukkaa,mutta en ota sitä, en halua enää raivotautia ehkäisymenetelmän takia. kaikista epillereistä elämäni aikana minulla on ollut sivuoireina jatkuvaa vuotoa,kaikkia merkkejä melkeinpä on kokeiltu,viimeisenä nämä monihorm.yhdi.pillerit,en olisi ikinä uskonut,että jättämällä nää syömättä,minusta tulee tasapainoinen. pistää miettimään,kun on teinistä asti syöty pillereitä,niin onko osa minun jatkuvasta negatiivisuudesta,ollutkin vain näiden aiheuttamaa,,sillä raskaana ja synnytyksen jälkeen (en syönyt pilsuja) olin positiivinen,iloinen,yms..mies oli alkuun sitä vastaan,et jätän ehkäisyn pois,mutta nyt kun on huomannut eron käytöksessäni,hänkään ei halua minun käyttävän mitään hormonivalmisteita,vaan sanoi,että olen paljon mukavampi kun en käytä niitä ja haluaa minut tälläisenä pitää.

    • Mirena toista kertaa

      Aika vanha ketju, mutta kirjoitan kuitenkin... Minulla pillerit vaikutti niin, että olin ihan pirttihirmu. Suutuin pienemmästäkin asiasta ja tunteet oli koko ajan pinnassa. Yleensä olen luonteeltani todella rauhallinen ja pitkäpinnainen. Lääkärin kanssa vaihtoehtoja mietittiin ja ensin kokeiltiin kuparikierukka, mutta se aiheutti ihan hirveät vuodot (kuukautiset kesti lähes kaksi viikkoa ja vuotoa oli niin paljon, että yösidekään ei riittänyt vaan läpi tuli pahimmillaan muutamassa tunnissa.
      Sitten kokeiltiin hormonikierukkaa (en ollut vielä silloin synnyttänyt). Ja aah mikä autuus. alun tiputteluvuodon jälkeen kuukautiset jäivät pois ja mieliala vaihtelut jäivät pois. Kierukka otettiin pois kun alettiin lasta toivomaan ja laitettiin sitten uusi takaisin heti synnytyksen jälkeen jälkitarkastuksen yhteydessä. Hormonikierukan hormoni vaikuttaa paikallisesti, eikä sitä pääse elimistöön niin paljoa. Suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1474
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      56
      1422
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1114
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      746
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      701
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      126
      615
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      369
      563
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe