Kummit unohtaneet..

abcdxxxx

Yksikään neljästä kummista ei muistanut lapsen syntymäpäivää. Yksikään ei ole pahoitellut unohdustaan vaikka syntymäpäivästä on kohta kaksi kuukautta. Yksikään ei pidä millään tavalla yhteyttä lapseen, viimeinen yhteydenotto oli viime joulun aikaan joululahjan muodossa.
Emmekä tietääkseni olla edes huonoissa väleissä, asumme vain kaukana toisistamme.
Harkitkaa hyvät ihmiset tarkkaan, ennen kuin kummiksi ryhdytte!
Lapsi on ihan ihmeissään, kun aiemmin on muistettu ja nyt sitten täysi hiljaisuus joka puolelta. Pahan mielenkin sai kaupanpäällisiksi.
Tosiaan tulee mietittyä ketä tuli aikoinaan tuohon vastuulliseen tehtävään pyydettyä..

terv. Kummit vaihtoon :(

6

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummi 4x

      "Tosiaan tulee mietittyä ketä tuli aikoinaan tuohon vastuulliseen tehtävään pyydettyä.."

      Minkälaista vastuuta peräänkuulutat kummilta? Lahjat eivät siihen nimittäin kuulu mitenkään. Etkö tiedä, että kummin virallinen tehtävä, vastuu ja velvollisuus on kirkon mukaan (ja kummin sieltä saaman ohjeistuslapun mukaan) opettaa lapselle kristillistä kasvatusta. Velvollisuuden rikkomista ei ole se, että lahjoja ei tipu. Eli mielestäsi kummilla on täysi velvollisuus lahjoa lasta synttäreinä ja jouluna, ehkä ystävänpäivänä ja nimppareinakin? Eihän tuota kristillistä kasvatusta monikaan noudata (en kyllä minäkään) tänäpäivänä, mutta kummasti siitä velvollisuudesta lipsumisesta ei kukaan täällä valita. lahjoista kyllä joka viikko.

      Jos ette tietääksesi ole huonoissa väleissä, niin milloin olette olleet yhteydessä kummeihin viimeksi? tai milloin lapsi on ollut yhteydessä? Eihän se ole aina vain kummin tehtävä huhuilla kuulumisia ja rahdata itsensä kylään? Jos lapsi on niin vanha, että muistaa ihmetellä kummien puuttuvia lahjoja, voisi hän varmaan myös oma-aloitteisesti joskus olla kiinnostunut yhteydenpidosta kummeihin. Vai onko niin, että lahjat kyllä kiinnostaa, mutta soittelu, tapaaminen yms. ei?

      Oletteko olleet käymässä kummin luona viime aikoina? Oletteko soitelleet? Oletteko laittaneet kirjettä tai korttia? Oletteko kutsuneet kummit teille kyläilemään? Olettehan muistaneet lähettää kummeille kuvia lapsesta, piirustuksia tai muuta muistutusta siitä, että lapsi on ns. olemassa? yhteyttä pidettäessä olisi varmaan synttäritkin tulleet luontevasti esille. Monilla perheillä on tapana kutsua myös kummit ihan synttäreille juhlimaan ja vieraaksi, ei vain olla lahjojen perään.

      Jos olette yksipuolisesti jatkuvasti hoitaneet kummisuhdetta niin sitten tuo unohtaminen on kurjaa ja epäkohteliasta. Jos taas ette itsekään muista koskaan kummia esim. edellä mainitsemilla tavoille, ei ole mikään ihme, että kummikin unohtaa kummiutensa. Kuka nyt viitsisi käytännössä ihan vieraalle lapselle lahjoja alvariinsa ostella.

    • Kummijoukko

      Oliskohan kummeja vähän liikaa? Itse en ollenkaan ymmärrä nykysuuntausta, missä kummeja voi olla jopa 6 kpl.

      Jos minä olisin yksi kummi kuudesta (tai neljästä) luultavasti vetäytyisin ilman muuta syrjemmälle. En tuntisi olevani mitenkään erityinen aikuinen tälle lapselle vaan osa jotakin joukkoa.

      Jos usean kummin valinnalla yritetään taata jotakin (mitä? paljon lahjoja? edes yksi hyvä kontakti?) luulen, että asiassa voi käydä juurikin päinvastoin.

      Kukin tyylillään, mutta minä en ymmärrä en.

      • Gylongummejajuu

        Meillä on esikolla kolme ja kuopuksella kuusi kummia. Kieltämättä itseäkin mietitytti kuopuksen kummien määrä mutta koska emme aio tehdä enempää lapsia ja ketään noista(kolme erittäinerittäin hyvää ystävääni) ei voinut/halunnut jättää pois ja meistä kun oli kohteliasta pyytää myös aviopuolisokin kummiksi niin kuusi oli kasassa että heilahti:) ei todellakaan lahjojen takia pyydetty yhtään ketään kummiksi! Näin vaan voi joskus elämä mennä. Ja mitä pahaakaan siinä on? Ei mielestäni pitäisi kenenkään ulkopuolisen napaa kaivella kenenkää kummien määrä:)


    • vastavuoro

      "Yksikään ei pidä millään tavalla yhteyttä lapseen, viimeinen yhteydenotto oli viime joulun aikaan joululahjan muodossa."

      Ei millään tavalla? Ovathan he pitäneet yhteyttä kun ovat joululahjankin lähettäneet. Oletko itse pitänyt yhteyttä kummeihin?

      "Yksikään neljästä kummista ei muistanut lapsen syntymäpäivää."

      Oliko lapsella synttärit, joihin myös kummit kutsuttiin? Miksi kummien tehtävä olisi olla aina muistamassa? Ihan ymmärrettävää, että kummius alkaa tuntua riesalta ja lopulta jää vähälle tai unohtuu kokonaan, kun kummi tehtävä on vaan ostella lahjoja ja olla yksipuolisesti muistamassa. Ei minuakaan totta puhuen kiinnostaisi laittaa vaan lahjaa postiin, ja kyllä kummi mielestäni kuuluu kutsua lapsen synttäreille.

      Tämä on tätä nykyajan omanapaisuutta. Minä minä ja me me ja oma osuus ja vastavuoroisuus unohtuu kokonaan. Vaihda vaan ne kummit, mutta samat ongelmat ne on edessä uusienkin kummien kanssa ajan myötä. Harva jaksaa yksipuolista yhteydenpitoa kauaa.

      • Pilalle lellityt lap

        Ei ne kummit ole vastuussa sinun lastesi ksvatuksesta tai lahjomisesta. Nykyisin se on vain sellainen pakollinen muodollisuus, mikäli olet lapsesi halunnut kastaa. Itselläni on 7 lasta, enkä odota yhdeltäkään kummilta yhtään mitään rahallisia tms. palveluksia. Synttäreitä pidän ja niihin kaikki kummit kutsut. Tulevat jos tulevat ja muistavat lahjalla jos niin parhaakseen katsovat Kertaakaan ei ole yksikään lapsi mieltään pahoittanut, jos ei ole lahjuksia saanut, enemmän iloistsevat itse kummin läsnäolosta. Kummallinen tämä nykyihmisten ajattelutapa, kuvitellaan, että aina joku muu on antovelvollisuudessa itselle jotain. Herää sinä materiankerääjä!!!!


    • itkupilli

      No voi ei!!! Kumpaa oikein itkettää ennemmän sinua vai lasta??? Kasva aikuiseksi jo sinäkin ja lopeta tuo turha ruikutus. Ei se koko maailmaa romauta, jos kummit ei muista. Muistatko itse kummeja tai ketään muutakaan???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe