ei välitä hevon paskaakaan miten liikkuvat teillä missä ei ole kevyen liikenteen väyliä erikseen. Pentuja saattaa kävellä kolme, neljäkin rinnakkain ja sit jos antaa hyvissä ajoin äänimerkkiä, että pääsisi turvallisesti ohi säikäyttämättä ketäään, niin laumassa ei tapahdu minkäänlaista muodonmuutosta. Eikö kodeissa tai kouluissa anneta nykyään minkäänlaista liikennevalistusta, miten tulisi liikkua liikenteen seassa.
Nykyajan kakarat
3
105
Vastaukset
- Liikentessä..
Eipä se tilanne paremmaksi muutu kevyen liikenteen väylälläkään. Lapsilta ei tietenkään voi odottaakaan sääntöjen tuntemusta, mutta aikuisten ja aikuisten kokoisten kakaroiden luulisi jo tietävät mitä reunassa kulkeminen tarkoittaa tai pyöräillessä mitä oikeanpuoleinen liikenne tarkoittaa. Vaikeata tuntuu olevan.
Omalle työmatkalleni sattuu parikin koulua. Olen huomannut, että alakoululaiset osaavat käyttäytyä liikenteessä keskimäärin paljon paremmin kuin yläkoululaiset. Puhumattakaan tuulipukukansasta, jotka keppejään heilutellen näyttävät turhan usein mallia kuinka kaksi ihmistä tukkii 4 m leveän kevyen liikenteen väylän siten, että ohi ei uskalla mennä ilman kellon kilauttelua. - periytymä
Asenne periytyy vanhemmilta, kavereilta ja koulussa. Joku aiheuttaa nyt asennevamman nuorisolle.
- voi jösses
Huonomminhan nuo aikuiset sporttihåmåt käyttäytyy, kaikenmaailman sauvakävelijät/luistelijat ei väistä muita millään. Kikkelipolkijat ajaa fillareillaan autotiellä, vaikka vieressä on hyvä pyörätie, jota lakikin velvoittaa käyttämään.
Löysähousuteinipaskiaiset on niin itseään täynnä, etteivät muita huomaakaan ja onhan se niin kovista kun uskalletaan vallata koko tie.
Olisi kiväärille töitä reilusti. Pitäisi breivik palkata vähän tekemään karsintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431071No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall194921Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38755- 14680
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21670Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä29663- 37663
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17603