Ridaustunnin hinnoista!!!

Niin, aattelin vaan ottaa tällasen asian puheeks... Ku nää ratsastustuntien hinnat vaihtelee. Ensin kävin eräällä pikkutallilla, ensin hinnat oli 50 markkaa, nousi sitten 10 €uroon...Talli muutti kauemmas ja kokeilen sitten yhtä toista pientä tallia, tunti oli vain hulppeat 4-5 €uroo mut opetus oli niin huonoa etten siihen puljuun enää palaa. Sitten tämä vähän suurempi talli, missä nykyisin käyn vakinaistunneilla (ent. talleilla ei ollu ku irtotunteja) hinta on aikas kallis mun mielestä, 12 euroo. Ehkä jotkut nostaa nokkaansa, ei toi nyt paljon oo, mut ei tällasella "yhden vanhemman lapsella" oo varaa mihinkään hulppeuteen. Niinpä käyn vain joka toinen viikko. Mutta kuulin nyt sitten tallikaveriltani, että ratsastusopettajani (joka osaa kuitenkin opettaa, ei siinä mitään....) valmistuu ens vuonna ihan viralliseks ridaopeks ja aikoo nostaa vakinaistuntien hinnat kahteenkymppiin (irtotunnit on kalliimpia)!!! Ope sanoo, että kyllä on varaa nostaa hinnat kun etelä-suomessaki kerran on, mutta onhan se ihan eri asia!!! Talli on kyllä hyvä, mutta eihän siellä ole edes kunnon puitteita ja maastoreittejä, maneesia ei ole lainkaan! No, talli on meikäläisen taas hinnanoston jälkeen vaihdettava, ei auta. Mun mielestä tuo on aika kirpeää rahastusta. Mielipiteitä?
15639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

20 € on aika paljon tunnista... Siellä mis ite käyn on 15 €. Mulla ois ihan lähellä toinenkin talli jossa on tunnit 12 €, mut taso ja hevoset ovat huonoja. Eli käyn kalliimmalla. Hyvästä saa maksaa, mutta ei kohtuuttomasti. Ja jos tallilla ei ees oo maneesii niin... Mun mielestä aika (tai siis tosi) kallista.

Äänestä

Tallilla, missä mä käyn, tunti on 14€/irtotunti. Mä ostan aina 5:n tunnin kortin, saa vähän alennusta. :o)
Musta toikin on jo hiukkasen paljon, mutta käyn kuitenkin ja opinkin jotain. :o)

Äänestä
  • No mä asun etelä-suomessa ja tallilla missä mä käyn tunnit maksaa 25e.. mut tallilla on maneesi ja ypäjältä valmistuneita opettajia.. mutta on se aika paljon.. kun viimeksi olin, menin 5 vuotiaalla hepalla joka ei oikein osannu mitään.. ei ollut kivaa maksaa tunnista kun ei voinu tehä ihan kaikkia samoja juttuja kun muut.. mutta oli kokemus.. juu.. ei mun kaan perheellä hirveesti ois varaa kun äiti on työtön..

    Äänestä

  • mä vaan kirjoitti:

    No mä asun etelä-suomessa ja tallilla missä mä käyn tunnit maksaa 25e.. mut tallilla on maneesi ja ypäjältä valmistuneita opettajia.. mutta on se aika paljon.. kun viimeksi olin, menin 5 vuotiaalla hepalla joka ei oikein osannu mitään.. ei ollut kivaa maksaa tunnista kun ei voinu tehä ihan kaikkia samoja juttuja kun muut.. mutta oli kokemus.. juu.. ei mun kaan perheellä hirveesti ois varaa kun äiti on työtön..

    Tallilla jossa käyn maksavaa irtotunti 12euroo. Tallissa on maneesi, hyvä kenttä, hyvät maastot ja ypäjältä valmistunut ratsastuksen opettaja. Hevoset ovat hyvin koulutettuja. En maksaisi 25euroo yhestä tunnista millään.

    Äänestä

Vai että rahastusta! Euron hintaan kaikki on kallistunut monella eurolla, mutta ei ikinä ratsastustunnit mitään halpoja ole olleet. Olettekos miettineet, että tuntien tuloilla kustannetaan tallin menot ja vielä työntekijöiden palkatkin? Ei niin tainnut tulla mieleen, vai? Jos tuntihinta olisikin vain seitseän tai kymmenen euroa, olisi lajilla ehkäpä enemmänkin harrastajia, mutta narista nyt saamari soikoon 12 euron tuntihinnoista... Ei käy laatuun. Mä pidän tunteja viiden euron tuntihintaan KOSKA MINULLA EI OLE AMMATTITAITOA, enkä voi vaatia siksi kovempaa hintaa.Säästän kaikki rahat, ja ehkäpä noin kahden vuoden säästämisen jälkeen pystyn ostamaan uuden satulan. Sitä rahaa palaa kaikenlaiseen pieneen hankintaan. Ja nyt voin vakuuttaa, että se pieni hankinta ei mitenkään liity oman itseni viihdyttämiseen, vaan hevostarvikkeisiin. Kun on ammattitaitoa, voi minun mielestäni pyytää kunnon vastinetta hyvälle opetukselle. Varsinkin Etelä-Suomessa voi ihan rauhassa pyytää tunniesta sen 20 euroa, eikä se oli kumma juttu. Meneppä rakas lapsi Lontooseen ratsastustunneille.
Kouluttakaa itseänne monta vuotta, hankkikaa tietoa ja taitoa, perustakaa talli, ostakaa tai kouluttakaa hevoset, istutte päivät ulkona opettamassa ihmisiä pysymään hevosen kyydissä ja kaikki pahimmassa tapauksessa kontolle jää vielä pari boksillista tallitöitä.Kyllä se kuulkaa kuluttaa, varmasti. Hyvä apu on kyllä tallitytöistä ja tallityöntekijöistä, ei kukaan pysty pyörittämään tallia yksin.

Ei auta itku markkinoilla, muuttakaa keski-suomeen halpojen tuntien perään. Mitä ihmettä mun kuuluu inistä teille, kyllä te tästä aiheesta vielä palautetta saatte. Mulla on sinänsä helppoa, kun on kolme hevosta omassa tallissa. Rahaa palaa ruokiin, puruihin, varusteisiin sekä esim. traileri vuokraan jos aikoo mennä oikein kunnon tallille tunneille. Jaa-a, hyviä ratsastustunteja vaan itsekullekkin, tää tyttö päättää tähän.piste.

Äänestä
  • vastasin jo kerran täällä johonkin vastaavaan galluppiin, mutta mainittakoon taas että tallilla jossa olen käynyt ovat tunnit 30e hintaisia! En ole tosin käynyt vuoteen, eli voi olla jopa huonolla tuurilla noussut. Mutta näin. Ja tämä siis Vantaalla.

    Äänestä

  • horse kirjoitti:

    vastasin jo kerran täällä johonkin vastaavaan galluppiin, mutta mainittakoon taas että tallilla jossa olen käynyt ovat tunnit 30e hintaisia! En ole tosin käynyt vuoteen, eli voi olla jopa huonolla tuurilla noussut. Mutta näin. Ja tämä siis Vantaalla.

    Talli, jolla kävin on mielestäni pääkaupunkiseudun paras ja siellä tunnit ovat nykyään 35 euroa...Tämä siis vakioratsastajilta.
    Valitettavasti tuo viiden euron hinnankorotus lopetti nyt sitten minun ratsastusharrastukseni. Rajansa kaikella.

    Äänestä

  • Susa kirjoitti:

    Talli, jolla kävin on mielestäni pääkaupunkiseudun paras ja siellä tunnit ovat nykyään 35 euroa...Tämä siis vakioratsastajilta.
    Valitettavasti tuo viiden euron hinnankorotus lopetti nyt sitten minun ratsastusharrastukseni. Rajansa kaikella.

    eli talli mis mä käyn on tampereen paras talli ehdottomasti! siel tunti maksaa 27 Euroo... must se ei sillai oo paha hinta, koska siel on hyvät tallipaikat(siisti talli), osaavat hevoset, osaavat opettajat, suuri maneesi, hyvät maastot... ja sit yks tärkee homma on kans et siel ihmiset on ystävällisiä toisillee ja hevosille, olen kuullut talleista jossa haukutaan toisia, lyödään hevosia, kun ne eivät liiku tunnilla, seiso karsinassa...et sillai

    Äänestä

  • mä... kirjoitti:

    eli talli mis mä käyn on tampereen paras talli ehdottomasti! siel tunti maksaa 27 Euroo... must se ei sillai oo paha hinta, koska siel on hyvät tallipaikat(siisti talli), osaavat hevoset, osaavat opettajat, suuri maneesi, hyvät maastot... ja sit yks tärkee homma on kans et siel ihmiset on ystävällisiä toisillee ja hevosille, olen kuullut talleista jossa haukutaan toisia, lyödään hevosia, kun ne eivät liiku tunnilla, seiso karsinassa...et sillai

    siis miten voi olla noin kalliita hintoja talleilla?? ite asun oulun lähellä ja tääl tunnin hinta on 10€ ja puol tuntii 5€ tallilla on melkein 30 hepoo ja ponii yhteensä.ja täällä on paljon ravureita niin siks ehkä hinta on niin alhainen... mut 10km päässä olevalla tallilla hinta on 15€, mut siel ei oo ravureita...

    Äänestä

  • -nappi- kirjoitti:

    siis miten voi olla noin kalliita hintoja talleilla?? ite asun oulun lähellä ja tääl tunnin hinta on 10€ ja puol tuntii 5€ tallilla on melkein 30 hepoo ja ponii yhteensä.ja täällä on paljon ravureita niin siks ehkä hinta on niin alhainen... mut 10km päässä olevalla tallilla hinta on 15€, mut siel ei oo ravureita...

    Etelä-Suomi, siksi siellä on niin tappavan kallista... Se on hyvä,jos pääsee tunneille alle 15 euron hintaan, nykyisin kun ihmiset kuitenkin maksaa sen 25 euroa mukisematta, ni helpostihan sitäpääsee nostamaan... Mutta mun mielestä 12 euroaei ole kallis hinta tunnista, 15 euroakin voin vielämaksaa mutta 20 euron tunnin täytyy olla todella laadukas jo!

    Äänestä

Niin mun mielestä on törkeetä nurista silloinkin jos tunti on 15euroa! Miettikää opettajia! Ja meidän tallilla ratsastuksen opettaja on myös tallin omistaja. Hän omistää lähes 20 hevosta/ponia joiden ruokiin, kengitykseen, lääkkeisiin (mikäli sairastuu) jne. menee PALJON rahaa. Ja jos on enemmän rahaa niin sitten maksaa vielä enemmän! Meidän tallilla tunnit maksaa 20eur. On kunnon ulkokenttä, estekalusto, 24x80m maneesi, tosi kivat hepot & ponit, ratsastuksen ope on ypäjältä valmistunut. Tää talli on pohjois-pohjanmaalla. Oulun seudulla.
Joka kirjoitit et sun tallilla on tunnit Oulun lähellä vaan 10eur. niin mikä talli tuo on muka?

Äänestä

Mun ratsastustunnit makso vakiona 27€ ja irtotuntina 30€...

Kallista..

Äänestä

ei oo paha, oma tuntini maksaa 33 e ?

Äänestä

Sillä tallilla, missä ite käyn on 17 € tunti, oon käyny siellä 4 vuotta ja mulla on siellä hoitoponiki, nyt käyn tosiaan vaan kerran viikossa, koska mulla on nyt myös vuokraponi :)

Äänestä

SANON

joo vitt* miettikää vähä tallin pitäjää joka joutu maksaan kuivikkeet, heinät, rehut, varusteet, eläinlääkärin, kengityksen ja vielä palkkatyöntekijöille palkan ja sähkön ja veden jne. laskekaapa huvikseen että miten käy 5e. tunti hinnalla! kohta olis ilman ruokaa hevoset ja silleen ja kun pitäis vielä kaikkien kulujen jälkeen hankkia itelle ruoka ja muut. KANNATTAA MIETTIÄ ETTÄ MISTÄ SE HINTA TULEE??????????????????????????
todellaki epäilen attä olette kaikki jotain aloittejoita jotka pätee täällä! hakkikaa hevonen ja maksakaa kaikki ite niin ehkä sitten menee kaaliin!
mitä valitusta 12 e. ??????

ps. itellä on 2 hepoo ja varsan opetuksesta kokemusta sekä tunneilla käyny 6 vuotta jne. että tiiän kyllä mistä puhun!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuroi//Himitsu kirjoitti:

Niin, aattelin vaan ottaa tällasen asian puheeks... Ku nää ratsastustuntien hinnat vaihtelee. Ensin kävin eräällä pikkutallilla, ensin hinnat oli 50 markkaa, nousi sitten 10 €uroon...Talli muutti kauemmas ja kokeilen sitten yhtä toista pientä tallia, tunti oli vain hulppeat 4-5 €uroo mut opetus oli niin huonoa etten siihen puljuun enää palaa. Sitten tämä vähän suurempi talli, missä nykyisin käyn vakinaistunneilla (ent. talleilla ei ollu ku irtotunteja) hinta on aikas kallis mun mielestä, 12 euroo. Ehkä jotkut nostaa nokkaansa, ei toi nyt paljon oo, mut ei tällasella "yhden vanhemman lapsella" oo varaa mihinkään hulppeuteen. Niinpä käyn vain joka toinen viikko. Mutta kuulin nyt sitten tallikaveriltani, että ratsastusopettajani (joka osaa kuitenkin opettaa, ei siinä mitään....) valmistuu ens vuonna ihan viralliseks ridaopeks ja aikoo nostaa vakinaistuntien hinnat kahteenkymppiin (irtotunnit on kalliimpia)!!! Ope sanoo, että kyllä on varaa nostaa hinnat kun etelä-suomessaki kerran on, mutta onhan se ihan eri asia!!! Talli on kyllä hyvä, mutta eihän siellä ole edes kunnon puitteita ja maastoreittejä, maneesia ei ole lainkaan! No, talli on meikäläisen taas hinnanoston jälkeen vaihdettava, ei auta. Mun mielestä tuo on aika kirpeää rahastusta. Mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu