Siltojen ali kallistamalla

Nyt vinkkejä tulemaan! Tahtoisin tuoda purkkarin Päijänteeltä Vesijärvelle kaatamatta mastoa. Veneen korkeus vesirajasta n. 12m ja matkalla 2 siltaa 1 sähkölinja, kaikki ilmoitettu 11 metriä korkeiksi. Veneessähän ei ole mastonkallistujärjestelmää, vaan se pitäisi toteuttaa venettä kallistamalla, mieluiten turvallisesti. Tähän siis vinkkejä. Muussa tapauksessa masto olisi kaadettava jo Padasjoella, eikä Vesijärvellä varmaan olisi intoa enää rikata sitä uudelleen, vaikka hyvää purjehduskautta olisi vielä jäljellä.

Kuinka paljon tarttis saada painoa esim. sivulle käännetyn puomin päähän?
81577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

En tunne päijänteen siltoja tai linjoja, mutta ainakin Näsijärvellä kaikissa linjoissa ja silloissa on vähintään pari metriä turvaväliä. Alituskorkeus on mitattu veden maksimikorkeudesta joka lienee teoreettinen. Kysele paikallisita kippareilta niin he varmaan kertovat todellisen alituskorkeuden.

Äänestä
  • Ajele sinne sillalle autolla, mittaa köydellä sillain korkeus vedenpinnasta kaiteeseen. Seuraavaksi solmit vaikka muovipussin 12 kohdalle köyteen ja tipautat uudestaan köyden alas ja menet katsomaan etäämmältä millä kohdalla maston huippu on sillan kohdalla.

    Päijänteen pinta on nyt korkealla, mutta varmuusvaraa on silloissa reilusti, ja sähkölangat jos on mahdollista alittaa muualta kuin siitä eniten roikkuvasta kohdasta, niin niissä on varoja todella useita metrejä.

    Äänestä

Juu tuskin tuossa mitään kikkailuja edes tarvitaan, taitaa olla jonsen kokoinen paatti ettei ihan helpolla kallisteta? Mutta eikai siinäkään muuta kun miehistöä roikkumaan kyljelle/puomille

Äänestä

Harrastimme tuota puuhaa viitenä kesänä, veneenä Albin Express, jonka maston korkeus lienee justiinsa jotain tuommoista 12m. Olemme mitanneet luotilangalla kaikki vesistön sillat ja meidän mittauksiemme mukaan Karisalmen silta on matalin. Vääksyn kanavassa oleva sähkölinja on todellisuudessa vähintään 14m korkeudella joten siitä ei tarvitse välittää. Kanavan Vesijärven puoleinen silta on korkeampi kuin Karisalmi mutta siinä ei voi kallistaa sivulle, koska tilaa ei ole (kanava) ja lisäksi silta on kaarisilta.

Expressillä Karisalmesta mentiin aina kaksi miestä puomin päässä seisten, kaikki muut vippaskonstit osoittautuivat toimimattomiksi. Muista varoa toisinaan yllättävää virtausta sillan alla, tosin ongelma on pienempi pohjoisesta etelään tullessa.

Vääksyssä sähkölinjasta ei siis ole väliä mutta kaarisilta onkin jo haasteellisempi juttu. Siitä pitää ajaa justiinsa korkeimmasta kohdasta ja kaiken lisäksi kaarisillan kaaria on kaksi. Jos pokkaa riittää, ajat vaan hissukseen ja katsot, mahtuuko. Me mahduttiin aina kun vedettiin hekillä maston niin banaaniksi kuin sai (Express on 3:4 rikattu ja toppi taipuu reilusti). Kerran kokeiltiin testin vuoksi Windexin kanssa mutta tuuliviiri jäi siltaan. Pelivaraa ei siis juuri ollut.

Ekana kesänä kallistimme mastoa taaksepäin kiinnittämällä fokan falli keulaan ja irrottamalla etustaagi. Sivuttaistukina meillä oli muistaakseni spinnun ylägaija toisella puolella ja spinnun nostin toisella... ehkä... Mastoa ei tarvitse kallistaa paljoa, eikä kaarisillan alla ole yleensä aallokkoa koska ollaan kanavassa. Tietysti taaksepäin kallistaminen onnistuu tuolla systeemillä vain, jos vantit ovat sivulla tai takana, muuten joutuu irrottamaan etummaiset alavantit.

Hieman helpottaisi vinkkien antamista jos tietäisi, minkälaisesta veneestä on kysymys...

Ja muistutettakoon vielä, että on muistaakseni peräti laitonta mennä kanavaan veneellä, jonka korkeus (tässä tapauksessa maston korkeus) ylittää ilmoitetut rajat. Joskus lueskelin jotain tsaarin aikuisia mutta yhä voimassa olevia lakeja kanavista ja muistelen nähneeni siellä moisen ukaasin. Siltoihin voi periaatteessa törmäillä laillisesti ;-)

Jos onnistut alittamaan sillat, käy netistä katsomassa vesien korkeudet kyseisenä päivänä (ilmoitetaan päivittäin) ja laita muistiin - silloin tiedät jatkossa, kuinka paljon siltaa lähestyttäessä pitää jännittää...

Äänestä

Ennen vanhaan pruukattiin kallistaa paattia sitomalla jolla puomin päähän ja panemalla siihen vettä.

Äänestä

nostimeen vesikanisteri kiinni. Helpo säätää kallistuskulmaa, nostinta lyhyemmäksi ja kallistuu lisää.
Ja etuna vielä tuo että kun kanisteri tavoittaa vedenpinnan niin kallistuminen loppuu

Äänestä

Kiitos vinkeistä! Päädyin kuitenkin (taas) kaatamaan maston jo Padasjoella ja ajelin koneella Vesijärven puolelle. Sen verran kokeilin kallistamista, että menin itse (75kg) puomin nokkaan ja emäntä käänsi sen sivulle. Vene ei kallistunut siitä nimeksikään. Rupesin mielessäni kuitenkin suunnitelemaan jonkinlaista helppoa mastonkallistussysteemiä, esim ison puomia kallistuksen tukena käyttäen jos mastoa kallistaisi eteenpäin. Tähänkin asiaan liittyen voisi kirjoitella vinkkiä, jos kokemusta löytyy

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liian korkea kirjoitti:

Nyt vinkkejä tulemaan! Tahtoisin tuoda purkkarin Päijänteeltä Vesijärvelle kaatamatta mastoa. Veneen korkeus vesirajasta n. 12m ja matkalla 2 siltaa 1 sähkölinja, kaikki ilmoitettu 11 metriä korkeiksi. Veneessähän ei ole mastonkallistujärjestelmää, vaan se pitäisi toteuttaa venettä kallistamalla, mieluiten turvallisesti. Tähän siis vinkkejä. Muussa tapauksessa masto olisi kaadettava jo Padasjoella, eikä Vesijärvellä varmaan olisi intoa enää rikata sitä uudelleen, vaikka hyvää purjehduskautta olisi vielä jäljellä.

Kuinka paljon tarttis saada painoa esim. sivulle käännetyn puomin päähän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu