Tampere-Pirkkalaan lentokenttähotelli

Mkkkaaa

Hotelli olisi erittäin tervetullut ja varsinkin jos kyseessä on joku Omenahollin kaltaienn ketju, jossa yöpyy halvalla.
http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1194698622966/artikkeli/pirkkalainen lentokentan kupeeseen tulossa halpahotelli.html

Esim. Frankfurt-Hahnin lentoaseman terminaalia vastapäätä on iso kansainvälinen halpahotelliketju B&B, jossa huone maksaa alk. 46 euroa/vrk.
Todella siisti ja toimiva hotelli ja aamiaista tarjoillaan jo aamuyöstä alkaen. Suosittelen Frankfurt-Hahnia välilaskupaikkana harkitseville. Itse olen usein lentänyt Tampereelta Hahniin illalla, syönyt hyvin ja maistellut Moselin viinejä ja lentänyt aamulla määränpäähän. Mukavaa ja helppoa.
http://www.hotelbb.de/

Voisiko B&B laajentua Suomeen? Se toimii jo nyt useissa Euroopan maissa. Yritys on ranskalainen ja Ranskassa sillä on 180 hotellia, Saksassakin jo yli 40.

1

535

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hotellipirkkalankentälle

      Eipä näy tulleen hotellia Pirkkalaan edelleenkään. Koitin etsiä tietoa siitä, mitä hotellisuunnitelmille kävi. Lehtijuttuja aiheesta ei sen jälkeen ole ollut, mutta Aamulehden blogeista löytyy näköjään kirjoitus, jossa paikallinen lentokenttäalueella toimiva kiinteistöyrittäjä kertoo yrittäneensä toteuttaa Pirkkalan lentokentälle hotellin, ja sanoo hankkeen kaatuneen siihen, ettei Finavia suostunut lopulta edes keskustelemaan maa-alueen myymisestä tai vuokraamisesta yksityiselle yritykselle hotellin rakentamista varten:

      "Näillä tiedoilla olinkin viime kesänä yhteydessä seudullisen elinkeinoyhtiön Tredean silloiseen toimitusjohtajaan ***** ****** , joka ottikin asian hoitaakseen ja laati suunnitelman mitä olisin yhteistykumppanieni kanssa valmis tekemään Tampere Pirkkalassa . Alustavien neuvotteluiden jälkeen olisimme valmiit vuokraamaan tai ostamaan noin 1 hehtaarin alueen yhteisesti katsotusta paikasta Lentokentäntien ja Varikontien kulmauksesta ja *** ******** laati ehdotuksen asiasta Finaviaan 25.11.2011 . Mitään ei asian suhteen ole kuulunut ei Finaviasta eikä Tredeasta asiat tuntuvat olevan heidän mielestään kunnossa . Ilmeisesti on parempi että sekin hehtaarin alue kasvaa kitukasvuista metsää ja kehitys on pysähtynyt täysin . Olisimme kuitenkin voineet toteuttaa alueelle matkailijoita palvelevan hotellin, ravintolan ja muuta kehitystä ja lentokenttäpalveluita eteenpäin vievää toimintaa "

      "Sitä päivää ei ole tähän päivään mennessä tullut että olisimme päässeet yhteiseen keskusteluun ja nythän on jo parikin pääjohtajaa vaihtunut Finaviassa, meitä ei haluta siis mukaan kentän kehitykseen"

      http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/tampere-pirkkalan-lentokentt

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1289
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1212
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      79
      668
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      608
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      24
      587
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      533
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      495
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      495
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      479
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      472
    Aihe