Hotelli olisi erittäin tervetullut ja varsinkin jos kyseessä on joku Omenahollin kaltaienn ketju, jossa yöpyy halvalla.
http://www.aamulehti.fi/Pirkanmaa/1194698622966/artikkeli/pirkkalainen lentokentan kupeeseen tulossa halpahotelli.html
Esim. Frankfurt-Hahnin lentoaseman terminaalia vastapäätä on iso kansainvälinen halpahotelliketju B&B, jossa huone maksaa alk. 46 euroa/vrk.
Todella siisti ja toimiva hotelli ja aamiaista tarjoillaan jo aamuyöstä alkaen. Suosittelen Frankfurt-Hahnia välilaskupaikkana harkitseville. Itse olen usein lentänyt Tampereelta Hahniin illalla, syönyt hyvin ja maistellut Moselin viinejä ja lentänyt aamulla määränpäähän. Mukavaa ja helppoa.
http://www.hotelbb.de/
Voisiko B&B laajentua Suomeen? Se toimii jo nyt useissa Euroopan maissa. Yritys on ranskalainen ja Ranskassa sillä on 180 hotellia, Saksassakin jo yli 40.
Tampere-Pirkkalaan lentokenttähotelli
1
456
Vastaukset
- hotellipirkkalankentälle
Eipä näy tulleen hotellia Pirkkalaan edelleenkään. Koitin etsiä tietoa siitä, mitä hotellisuunnitelmille kävi. Lehtijuttuja aiheesta ei sen jälkeen ole ollut, mutta Aamulehden blogeista löytyy näköjään kirjoitus, jossa paikallinen lentokenttäalueella toimiva kiinteistöyrittäjä kertoo yrittäneensä toteuttaa Pirkkalan lentokentälle hotellin, ja sanoo hankkeen kaatuneen siihen, ettei Finavia suostunut lopulta edes keskustelemaan maa-alueen myymisestä tai vuokraamisesta yksityiselle yritykselle hotellin rakentamista varten:
"Näillä tiedoilla olinkin viime kesänä yhteydessä seudullisen elinkeinoyhtiön Tredean silloiseen toimitusjohtajaan ***** ****** , joka ottikin asian hoitaakseen ja laati suunnitelman mitä olisin yhteistykumppanieni kanssa valmis tekemään Tampere Pirkkalassa . Alustavien neuvotteluiden jälkeen olisimme valmiit vuokraamaan tai ostamaan noin 1 hehtaarin alueen yhteisesti katsotusta paikasta Lentokentäntien ja Varikontien kulmauksesta ja *** ******** laati ehdotuksen asiasta Finaviaan 25.11.2011 . Mitään ei asian suhteen ole kuulunut ei Finaviasta eikä Tredeasta asiat tuntuvat olevan heidän mielestään kunnossa . Ilmeisesti on parempi että sekin hehtaarin alue kasvaa kitukasvuista metsää ja kehitys on pysähtynyt täysin . Olisimme kuitenkin voineet toteuttaa alueelle matkailijoita palvelevan hotellin, ravintolan ja muuta kehitystä ja lentokenttäpalveluita eteenpäin vievää toimintaa "
"Sitä päivää ei ole tähän päivään mennessä tullut että olisimme päässeet yhteiseen keskusteluun ja nythän on jo parikin pääjohtajaa vaihtunut Finaviassa, meitä ei haluta siis mukaan kentän kehitykseen"
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/tampere-pirkkalan-lentokentt
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802861
- 1892465
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362185- 201493
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101284
- 131269
- 221241