ja veturin kuljettajilla on liian hyvät liksat, kymmekertaiset,kun sinne on tunkua satakertanen määrä mitä tarvitaan.
Takseilla
käyttäjä maksaa.
18288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Näin on, taksikuskit saa koko summan itselleen, 30 euron matka, 30 euron tienestit.
Niin kato, kulujahan ei taksareilla tunnetusti ole. Polttoaineet, renkaat, autot ja kaikki me taksarit saadaan ilmaseks juu.
Ei pidä paikkaansa, rehelliset autoilijat maksavat siitä 9% arvonlisäveroa.
Ei myöskään kannata tänään mennä parturiin koska valtioneuvoston päätöksellä
03.10.2011 alkaen hiusten leikkaus maksaa 2,72 euroa paitsi muina aikoina.
Etsi itsellesi halvempi harrastus, vaikka käveleminen.
Eikös ne autotkin ole verovapaita ja taitaa olla bensatkin kun Lincolnin town caria näkee taksitolpalla?
Tehän myytte ne loppuunajetut autot vielä jollekin köyhälle voitolla.
No eipä ole Lincolnia ihan joka kylässä näkynyt mutta sinä avarakatseisena kaverina kuitenkin vedit siitä heti pitkälle menevät johtopäätökset.
Miten loppuunajettu auto myydään voitolla? Olet siis sitä mieltä että jos ostan 35 tonnin Mondeon, pösön, vw tms, ja ajan sillä 400tmk niin joku vielä ostaa sen 36 tonnilla?
400 tonnia ja ylikin ajettu auto ei enää kelpaa kunnolla vaihdossa niin miten sillä vielä voittoa tehtäisiin. Kun itse keväällä vaihdoin auton niin vanhasta(yli 400tkm ajettu) hyvitettiin 4000€, eli sen hinnasta oli kolmessa vuodessa hävinnyt -30 000€
Etkö päässy kurssille vai?
Jaa tunkua? Ai taksariksi vai? Ai kovat liksat? Niinno, ohan toi kymppi tunnissa aika kova joo........
Se on kuule itsetä kiinni. Pitää osata olla oikessa paikassa oikeaan aikaan ja ajaa kaikki keikat. Mikäli istut baarissa kahvilla et tietekään tienaa mitään. Tämän asian vuosi alalla onkin % pakkaus koska ei ole mitään järkeä maksaa tuntiliksaa jos kuljettaja ei edes "hae tai etsi" sitä kyytiä tai menee makaamaan "kuolleelle" tolpalle.
Alalla on ukkoja jotka tienaavat todella hyvin ja joka vuorossa, koska osaavat ajaa sieltä missä kyytiä mihinkin aikaan on. Nämä ovat ammattilaisia tyytyväisiä työhönsä ja palkkaansa.
mä en tiedä muista mutta mun keskituntiansio on 37 euroa tunti, Hyvä vai huono -en tiedä, mutta eipä isäntä ainakaan ole haukkunut.
Juu, varmasti. Sulla on tosi hyvä ja rikas isäntä, kun normaalisti tuollainen tuntitaksa merkkaisi autolle keskimääräistä 100 euron tuntiansiota. Ehkä kannattaa tällaiset provot jättää omaan arvoonsa.....
Kuse sukkaan, kerro ennenkuin kuset kuitenkin vielä paljonko sun ajama auto tuottaa keskimäärin tunnissa.
Kyllä mä ainakin tienaa ihan törkeän paljon, mihin mä nämä kaikki rahat oikein laitan. Pankki välillä muistuttaa mua että tili on taas ylitetty, pitäiskö mun avata lisää tilejä kerta ne ei mahdu yhdelle?... Viimevuoden bruttotulot oli HUIMAT 19800,- EUROA!!! Ja kyllä ihan vakituinen kuljettaja olen ja ajan lähes joka vviikonloppu yön.
Kyl oot huono kuski! Kyllä mun kuskini ajaa sentään 40-50.000 tuloja itelleen!! Ei tuollaista kuskia vois pitää, konkka isännälle tulis!
Tuleppa tänne kehä 3:sen ulkopuolelle ajelemaan.... Ei täällä niitä kyytejä ole niin paljon mitä teillä on siellä.
AJAN JO kehä III:n ulkopuolella. Nimen omaan siellä sitä keikkaa justiinsa onkin. Sä et vaan osaa....
Sä taidat maksaa hyvää palkaa kun tällä paikkakunnalla autot ei edes tienaa niin paljoa että siitä kuskille jäisi palkaa 40-50.000 vaikka yksin ajaisi kaikki vuorot.
Missä hemmetin periferiassa oikein ajat? Kyllä täällä vuosibrutot pyörii 200.000 euron pintaan. Toki automme liikkuu jonkin verran ajovuorojen ulkopuolellakin tilausajojen merkeissä. Ja hei, miten te elätte jos autonne tuottaa noin vähän, en ymmärrä?
Pohjois-pohjanmaalla... Täällä pyörii vuosibrutot lähes puolet pienempänä. Autoja on ainakin riittävästi, viikonloppuyönä ei meinaa mahtua autot tolpille. On täälläkin joskus ollut enemmän töitä mutta herrat on lisännyt autoja tarpeeksi, kai se on joskus joku päättäjä joutunut odottamaan taksia muutaman minuutin..