Koitin tänään tavottaa kahta merkkikorjaamoa tuloksetta. Miksikö? Luin lehdestä että merkkikorjaamo nyt ei välttämättä aina ole kallein vaihtoehto.. Kumpikaan korjaamoista ei vastannut puheluun. Nauhotteita että "palvelussamme on nyt ruuhkaa.." tai alkaa tuuttaamaan suoraan varattua hetken odottelun jälkeen. Taitaa melko vahvasti siis mennä. Tähän asti olen huoltanut autoni ei-merkkikorjaamossa ja niin taidan jatkaa edelleen. Siellä sentään vastataan puhelimeen ja auto saadaan suht pian työn alle. Ai mikä merkki, se baijerilainen ja pk-seutu.
merkkikorjaamot
zellattii tänään
5147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tärkein perustehan huoltofirman valintaan on puhelinpalvelun ripeys, ainakin siellä etelän Snadissa vai Tsadissa vai mikä se olikaan?!
Merkkikorjaamoilla on yleensä joku valtakunnallinen palvelunumero josta tilataan huoltoajat tai sitten nettipalvelu jossa ei ole ruuhkaa.
Eikös siellä isossa maailmassa toimita juurikin näin?
Sähköpostilla ainakin Audin huolto näyttää vastaavan ripeäsi, samoin tekee muut isommat huollot. Tosin merkkihuolto tarjosi 500 eur öljynvaihto-suodatinvaihto huollosta, merkitön 350 eur samasta hoidosta - ja PK-seudulla.
kyllä hoidoissa on eroa aivan kuin huorissakin.
menisiköhän itse erkkikorjaamolle vai ihan tavalliseen kunnan terveyskeskukseen... :P