voi ehkä olla Reissu koulu?!!!
koulun uusi nimi
haikku
32837
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Minusta hyvä nimi olisi Opin portti.
Lehdessähän luki et uuden koulun nimi on SALAISUUS :) :)
No joo, pienestähän nää ilot on revittävä :)
Kyttälä on oikea nimi. Kyllä kansa tietää.
toivottavasti pitkäikäisempi kuin 10v sitten tehty ja nyt jo purettu erityiskoulusiipi,tai ristiinan koulukeskus missä oireita ollut..ketkä lienee olleet rakentamassa.
KYTTÄLÄN KOULU.
Sillä siisti.
Mäntyharju tietääkseni oli aikoinaan "aseman seudulla" nimeltään
Kyttälän kylä (oikeasti).
Paikalliset eivät ymm. vieläkään, missä koulunsa ovat
käyneet: Peruskoulun yläaste, Kyttälän yläaste, Kyttälän alakoulu jne.
Aina väärät nimet.
Puhumattakaan opettajista/ ei tiedetä mikä virallinen nimi on/oikeasti.
Kyttälän koulu.
51 v. -nimi
Kun köpsä on täällä muotia, niin voisihan se siltä pohjalta olla Köpsänkoulu
reissu sitä ja reissu tätä.voi hyvänen aika sentään.reissu nimike muinasjäänne entisiltä ajoilta ja aika entinen ei koskaan enää palaa
Ei suinkaan Reissukoulu, sillä eihän koulu mihinkään matkustele eikä siinä matkusteluun erikoistuta.
Köpsyys on tosiaan aitoa mjulaisuutta. Sen käyttöä sopisi laajentaa eri yhteyksiin. Kyttälän nimen voisi muuttaa Köpsäläksi.
Aivan typerä nimi joku Reissu koulu (kuten oli jo Kyttälä- nimikin)? Ei voi olla totta!! Olisitte antaneet kuntalaisten äänestää...!! Hävettää!!
Reissukoulu on mukavan omaperäinen nimi, joka jää mieleen. Ja kyllä vanhempi väki muistaa yhä rallatuksen Mäntyharjun pojat lähti reissuun...
Minkä takia koululla pitäisi olla jokin kummallinen nimi?
Nimeksi sopii hyvin Mäntyharjun keskuskoulu ja se sanoo ytimekkäästi kaiken tarpeellisen.
ok.
nimi ei miestä/naista pahenna.
keniassa ihan tunnustin kotiseutuni vier. ihmisille.
tiesivät heti salmelan mäntyharjun pojat lähtivät reissulle...
kaikki asian tiedostavat, vaikkka missä.
aivovienti on toistaiseksi kovaa...
joku on palannutkin. kiitos.
ps. Eskolan Iitakin asian tiesi
Reissukoulun nimi tietysti liittyy rallatukseen Mäntyharjun pojat lähti reissulle.
Kaipa koulussa nimensä perusteella opetetaan lähtemään reissulle, siis poistumaan kotipitäjästä
Nimi olisi pitänyt olla (kokkeli)
Kerran he olivat taas linssiluteena paikalla.
Mutta kun tuli oikein ministeri,niin totta kai piti käydä vähän lämmittämässä kättä.
Posket punotti kun ?
Yhdistetään koulun nimeen pitäjän kaksi keskeistä hahmoa.
Saadaan Köpsän reissumiehen koulu.
Nimensä mukaisesti Reissukoulun pitäisi lähteä reissulle, ihan kuin Mäntyharjun pojatkin aikoinaan tekivät.
Ja taitavat lähteä nykyäänkin.
Rallin kohteena ollut reissaaminen on menneisyyden ilmiö eikä se ole ollut kovin edullinen kunnalle. Sivullinen ei edes tiedä, mitä sillä tarkoitetaan.
Miksi elämöidä ilmiöllä, joka osoitti köyhyyttä kunnassa ja jota paettiin muualle?
Koulun enempää kuin kunnan opetuslaitoksen historia eivät puolla Reissu-sanaa koulun nimessä.
Älkää te pulisko joutavia. Koulun nimi muutettava heti Hassun Pekon kouluksi. Sillä imago kunnassa virkistyy.
ni on huono
Harva ulkopuolinen yhdistää reissu-käsitteen Mäntyharjuun. Eihän se tarkoita edes mitään kaupankäynnin kohdetta tai nähtävyyttä kunnassa.
Ehkä täällä on pian myös Reissupäiväkoti, Reissukirkko, Reissuvaltuusto, Reissu-Alko (suosikkituote: Reissuviina) ja Reissuhautuumaa reissuvainajineen. Politiikassa valtaa alaa Reissupuolue.
Seurakunnassa on reissupappeja, ylimpänä reissurovasti, ja valtuustossa reissulautakunta. Kaupoissa myydään reissuleipää, reissumakkaraa, reissupiimää, reissuolutta ja reissukahvia samoin kuin reissukalsareita ja reissusaappaita. Huoltoasemilla tankataan reissunestettä.
Radiosta ja televisiosta tulee reissuohjelmia. Päivä aloitetaan reissupuuron nauttimisella.
Jo muutaman päivän ikäinen lapsi osaa ääntää sanan reissu. Kouluissa on opetusaineeena reissuoppi, joka (vain meillä) on pakollisena osana jopa ylioppilastutkinnossa. Kunta on äskettäin kääntynyt opetusministeriön puoleen pyytäen lupaa kouluttaa reissutieteen maistereita. Kertoman mukaan hanke on alkanut edetä heti myötätuulessa, joten pian meillä lieneekin akateemista koulutusta ja reissualan tiedemiehiä sekä sen myötä Mäntyharjuntien varrella näkyvä tienviitta, jossa lukee: reissuyliopisto.
Oisko lupa päätellä etä et diggaa koko reissu-sanaa? olenko oikeassa?
Kunnan uuden imagon pitäisi heijastua myös kunnan vaakunassa. Nykyinen vaakuna, jossa on kuvattuna harjun kupeessa kasvavat kaksi mäntyä, kuvastaa paikalleen juurtumista ja samassa pysymistä.
Meille on luonteenomaista reissailu! Pannaan vaakunansuunnittelijat töihin suunnittelemaan kunnalle enemmän dynaamisuutta kuvaava vaakuna.
Koulun nimestä olisi pitänyt panna toimeen vaikka kansanäänestys tai ainakin mielipidekysely paikallislehdessä.
Jos jopa koululaiset vastustavat nimeä, niin kyllä se kaipaa muutosta.
Peruskoulu on varsin harvoin kunnan näyteikkuna tai sen tunnetuksitekijä.
onneksi kysyttiin lapsiltakin ja lapset saivat päättää...
http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/11745667.html
Kaikkiaan 467 äänestyspaperissa kannatettiin vain 16:ssa nimeksi Reissukoulua.
Se oli ainakin selvää kieltä.
Mäntyharjun yhtenäiskoulu sopisi hyvin koulun nimeksi.
Nimi tuo mieleen Mäntyharjulla johonkin 70-luvulle saakka vaikuttaneen Mäntyharjun yhteiskoulun. Ehkä joku lukija tietää tai muistaa sellaisesta.
No se nimihän on oikea mielikuvituksen ja innovatiivisen ajattelun huippu: Mäntyharjun yhtenäiskoulu! Se on suorastaan uuden ajattelun ja kekseliäisyyden huipputuote!
Huippuidean keksimiseen on varmasti niillä 400:lla ihmisellä mennyt monta päivää ellei peräti viikkoja. Se vaatinut satoja mietintätunteja ja uutteraa pohdintaa ja väsymätötä testausta ajatushautomoissa.
Tuollaiseen neronleimaukseen ei muualla törmää - paitsi Anttolassa!!!
Omaleimainen ja kekseliäs nimi ilmentää upeasti paitsi Mäntyharjun kuntaa, koulun historiaa ja erityisesti siellä annettavaa lapsen mielikuvitusta kiihottavaa opetusta.
Siinä nimessä on kaikki: suunnaton kekseliäisyys, vertaansa vailla oleva mielikuvitus ja suuren ajattelun tulos.
Olet harvinaisen oikeassa. Mulla ei olis tollanen hieno nimi koskaa tullu ees mieleen!
Paljon työtä ja vaivaa koulun nimestä. Koulun,jota pidetään itsestäänselvänä oikeutena. Niinhän se täällä onkin,onneksi,mutta maailmassa on paljon lukutaidottomia ihmisiä ja lapsia,jotka menisi minkä nimisen kouluun tahansa jos se olisi mahdollista. Eli pieniä ovat meidän valitukset,mutta vaatimukset sitäkin suurempia.
Pierevät paviaanit