Toyota lähestyy kärkipaikkaa vakuuttavasti pienen notkahduksen jälkeen, joka johtui luonnonkatastrofi tsunamista ja siitä syntyneestä yrinonnettomuudesta
www.tuulilasi.fi/artikkelit/syyskuussa-rekisteriin-10111-uutta-henkiloautoa
www.tuulilasi.fi/artikkelit/syyskuussa-rekisteriin-10111-uutta-henkiloautoa
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voihan sen asian noinkin nähdä, kun oikein jaksaa pinnistää.
Tässä kuitenkin myynnin muutokset viime vuoden syyskuuhun.
Avensis -62%
Auris -60%
Corolla -134%
Verso -65%
Yaris -185%
Kerrotko matematiikkanero miten joku asia voi vähentyä 185%
Vanhanaikaiset ja keskinkertaiset autot menevät taas kaupaksi.
Tosin vain Suomessa, jossa Tojo-uskovaisia tuntuu piisaavan; tämä on lahkolaisuuden luvattu maa!
Syyskuun myydyin ranskalainen auto löytyy sijalta 45. Peugeot 308.
Sen edeltä löytyy sinun silmin 44 Toyota merkkistä autoa?
pikku Pierrelle, että Toyota on maailman ostetuin automerkki. Ihan vink, vink ! Avarrappa vähän näkökenttääsi.
Piere syö etanoita ja ptonkia ja juo punkkua
"Toyota lähestyy kärkipaikkaa vakuuttavasti pienen notkahduksen jälkeen, joka johtui luonnonkatastrofi tsunamista ja siitä syntyneestä yrinonnettomuudesta"
Vilkkaalla mielikuvituksella ja vankalla tojouskolla asian voi nähdä noinkin. Karu totuus kuitenkin on, että Toyota on ainut automerkki 15 parhaiten myyneen joukossa, jonka myyntimäärät viime vuoteen verrattuna ovat tulleet reilusti alaspäin. Syynä ei ole tsunami, näin toteaa myös Toyota Finlandin toimitusjohtaja: "Elojärvi sanoo Toyotan keränneen volyymimalleillaan ostajia tasaisesti eri autosegmenteissä. Tsunamin vaikutukset eivät ole juurikaan häirinneet myyntiä, vaan sen vaikutus jäi hänen mukaansa pieneksi." Lainaus Tekniikka ja Talous.
http://www.marmai.fi/uutiset/syyskuun malliykkoseksi nousi skoda octavia/a697073?s=u&wtm=marmai-04102011
Katoavaista on mainen kunnia. Maailma muuttuu ja me sen mukana. Toiset merkit juhlivat kärjessä, eikä entistä laatumestaria muista kukaan.
ps. itse en aja nykyisin millään "tilastokärjellä", vaan tyytyväisenä C5:lla, jo neljättä vuotta.