Eipä tullut yllätyksenä tämäkään: http://www.saabsunited.com/2011/03/vi-bilagare-crowns-9-5-winter-driving-king.html
Talven voittaja
Saabilla pärjää
94535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 94
Vanhimmat
Ajankohtaista tietoa hyvää talviautoa etsivälle, kohtahan se on täällä taas.
Lapissa tuli jo ensilumet, kohta saa laittaa talvikiekot alle. Antaa talven tulla kyllä Saabilla tarkenee !
Nyt jo myös täällä etelässä lämpötila laskee yöllä nollan paikkeille joten talvirenkaat on syytä laittaa alle vaikka heti tänään.
http://www.iltalehti.fi/saa/lampokartta/
Ei vielä tänä aamuna ollut lunta maassa, mutta sehän tuleekin aina yllättäen, meinaan ensilumi.
Mutta kunnon Biofuel Saabisti on varautunut kaikkeen ja ajelee kitkoilla ympäri vuoden. Ja säästää samalla rengas-ja polttoainekuluissa sekä suojelee luontoa.
Jos joku harmittaa, niin se, että en ostanut Biofuel-mallista 9-3:sta, vaan ostin juuri tavallisen 2.0 vector turbon. Olisi pitänyt tututstua biofueliin, ennen ostopäätöstä.
Voiko sen jälkikäteen tuunata Biofuel malliksi ?
Hyvä kysymys, osaakohan joku vastata?
Kyllä siihen myydään asennussarjaa, uusi ohjauspurkki/softa ja ehkä myös joitain mekaanisia osia. Ei ole kokemusta enkä tiedä ovatko tehtaalla tehdy veroiset ja vaikuttaako takuuseen.
http://shop.speedparts.se/sv/prod/9-3-03/uppgradering-chiptrim/18t-biopower-150hk/9-3-18t-biopower-150hk-steg-1-220hk.html?XBLG13102=5e4be3ce0f38dec8230c7de708f0f999
Myös maptun myy saman tyyppistä pakettia.
http://www.maptun.com/
Koko Suomeen on luvattu lunta
Biofuelit kiinnostaa, kun dieselin hinta karkaa. Uudehkot biosaabit viedään käsistä
Biofuel on tulevaisuuden autoilua :)
jaa vai niin--
.
.
.
Tämäkin vanha hurrien oma "uutinen" lämmittää kovasti.
Ottaako Sammylla kipiätä ?
Tällä Tojo trollilla on nyt niin jännää että meinaa mennä päästä housuun.
Jaa että että meinaa vai ? Hajusta päätellen sillä on koko ajan housuissa.
TM:n talviauto testissä sai samat pisteet Auriksen kanssa.
Saab on Pohjolan kuningas talviautoilussa, on aina ollut !
Eikä ole huono kesälläkään. Ei keinu eikä vaella kovassakaan sivutuulessa. Paksu maalipinta kestää hyvin kiveniskuja, eikä ruostumaan lähde millään. Tekniikka kestää kuin rautakanki.
Konepelti ja takahuslarin luukkukin taitaa olla alumiinia !
Talvi erottaa jyvät akanoista
Vielä kun saisivat tehtaalta autoja pihalle. Kuka tosissaan ostaa kuolevan merkin autoja kun kaikki tuki loppuu.
Ei se tuki mihinkään lopu. Huoltoa saa ja varaosia vielä vuosikymmeniä, ellei gm ja kaikki muut lukuisat varaosavalmistajat tee konkurssia, romuttamotoimintaa lopeteta ja autokorjaamoita lakkauteta. Siinä tilanteessa on iha sama minkä auton omistat.
Näin se menee !
Merkki on kuollut trollien myukaan jo 10 v mutta ei vaan ole mennyt konkkaan vaikka täällä tiedetään joka perjantai että nyt ... nyt se tulee.
Saab ja Porsche ovat brändejä ja ikoneita jotka säilyy ... aina !
Ei kannata verrata porschea ja saabia.....saab on persaukinen, porschella menee helvetin hyvin.
Niimpä ... VW on ostamassa persaukisen Porschen jolla velkaa reippaasti yli 10 miljardia Ekua ja firma roikkuu kokoajan konkurssin partaalla. Se siitä hyvin menemisestä, mutta pirun hyviä autoja se tekee !
http://www.taloussanomat.fi/teollisuustuotteet/2011/09/09/volkswagenin-ja-porschen-liittoon-tuli-mutka-matkaan/201112764/12
http://www.taloussanomat.fi/teollisuustuotteet/2011/09/09/volkswagenin-ja-porschen-liittoon-tuli-mutka-matkaan/201112764/12
Näinkö se on että VW joutuu ostamaan Porschen ettei se menisi konkkaan. Tehnyt liian hyviä ja kalliita autoja jotka eivät mene enää kaupaksi.
Näin on näreet !
Jep jep jepulis ... hyvien autojen valmistus ei ole enää kannattavaa kun kertkäyttökotturat kilpailee samassa sarjassa. Korvaako muuten sairasvakuutus jos selkä menee pois paikaltaan kun ajaa Tojolla?
Missäs tuossa uutisessa sanottiin, että porsche roikkuu konkan partaalla ? Niin, ei missään.....saabin kohdalla sitä ei tartte erikseen sanoa.....
Mitä nyt 10 miljardia Eur velkaa ja pankit jotka lainaa antoivat myös menossa konkkaan. Kohta rommaa koko systeemi ... Saksassa. Ja Suomi samassa ankkuriköydessä uppoaa pohjamutiin.
Opettele lukemaan ! Ja ota asioista selvää ennenkuin alat aukomaan päätäs. Tyhmyys ei ole hyve !
Oho, en tiennytkään että Porschellakin on noin suuria talousongelmia. Hyvän premium auton tekeminen maksaa, hyvää ei saa koskaan halvalla.
Saabilla samanlaisia talousongelmia, mutta heilläkin autot parasta premium luokkaa. Saab ja Porsche ovat yhtä vanhoja autofirmoja ja molemmat tekevät hyviä ja kestäviä, ajattomia malleja, mutta nykyaikana tunnutaan suosivan enemmän kertakäyttö-ja roska kulkineita. No kyllä kohta tulee pää vetävän käteen, ihmiskunta tulee järkiinsä ja kertakäyttökotturoista luovutaan.
Ero on vain siinä, että Saab valmisti "Opeleita" tuulipukukansalle ja Porsche valmistaa kalliita urheilu- ym. autoja varakkaille.
Kyllä ainakin minä kadehdin Hakkaraista jos hän vaihtaa uuteen Saab 9-5. Tuli juur tällänen vastaan tuolla maantiellä, oli se komia peli, semmosen kun joskus sais ... jaa tarviikin tarkistaa viime lottokierroksen tulokset !
Singaporen valinta on todella merkittävä. Laskisin Singaporen tärkeyden jopa yli Nigerian ja Mongolian.
Kyllä Saabilla talven seljättää, jpåa kitkoilla, jos malttaa ajella rauhallisesti ja ennakoida tulevat tilanteet.
Auton kyvyt mitataan talvella kun teillä on lunta, jäätä, polanteita, sohjoa ja loskaa. Vaikka olisi -40C niin Saab starttaa kuin palmun alta. Saab on Volvon kanssa parhaat autot talviolosuhteissa, taakse jäävät kaikki muut autot. Tiedän tämän kun olen testannut lähes kaikki Suomessa myytävät autot.
Ja veetut. Saabissa ei ole yhtään sen kummemmat vermeet kuin missään muussakaan autossa, ihan samat lelut sisällä. Se "paras talviauto"-jankutus on jo "so last season"......
kaikki tietää että vanhana jokaisesta autosta tulee ooppeli, en käsitä miten joku haluaa ooppelin uutena ?
ei liene kenellekään tätä palstaa seuranneelle mikään uutinen ettet sinä käsitä.
eiköhän se ole itsestään selvää että saapisti tässä ei käsitä...
Mutta että joku vaihtaa Anjovikseen, käsittämätöntä ! Daihatsu ja Toyota ovat kyllä hyviä kulkineita, kolmipyöräisten sarjassa.
tojota ei kuitenkaan perustu ooppeliin, kuten saapit. käsittämätöntä!
Eipä niin, yksi on yli muiden varsinkin talvella ja se on Saab. Saabilla on voitettu mm. Monte Carlon ja Jyväskylän rallit tuplana, RAC rallit, Ruotsin rallit jne..
Tojokin oli joskus kova Suomen ralleissa, silloin kun ne teki parempia kulkineita eikä näitä kertakäyttökotturoita kuten nykyisin.
Nyt muuten on syytä laittaa talvirenkaat Saabien alle. Suosittelen Nokian kitkoja, ovat ekologiset ja kotimaiset renkaat, todella hyvät Suomen teille.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/talvi-lahestyi-etelaa---lumi-tuli-ja-meni/art-1288421935696.html
Parempaa talviautoa kuin Saab ei ole vieläkään ilmestynyt automarkkinoille. Niin että ajelaan sitten tämäkin talvi taas Saabilla.
Mulla on ollut 8 kpl Saabbeja. Onhan ne ihan hyviä kulkemaan talvella. Ongelmana kylläkin on se, että lukot ei toimi Suomen talvessa. Kaikissa näissä omistamissani vehkeissä lukot ja ovet on jäätyneet jossain vaiheessa kiinni! Eli siinä kohti olisi kyllä parantelemista... (Talvitesteissä ei varmaankaan koskaan laiteta autoa yöksi lukkoon ja taivasalle?)
Terve tuloa vaan talvi. Vaha päällä, silikonit tiivisteissä, lasipesuneste terästetty, vielä kun laittaa talvirenkaat allem, niin kaikki kunnossa.
Parasta mitä rahalla saa!
Äkkiä lisää Saabeja jenkkeihin, siellä on ny talvi !
http://www.hs.fi/ulkomaat/Harvinainen lumimyräkkä katkoi sähköjä Yhdysvalloissa /a1305548273424
Lupasivat leuto syksyä ja vähälumista talvea, Saabilla pärjää kesärenkailla läpi vuoden.
Antaa tulla vaan
Saabi on jo hankittu, missä on talvi? ;)
Tulossa on ...kuulemma
Nän kirjoitettiin Iltalehdessä pari päivää sitten.
"SAABIA ei ole tehty edelleen myytäväksi vaan nautintovälineeksi kovaan ajoon. Varaosatkin riittävät varmasti, sillä SAABIIN tarvitsee keskimääräistä huomattavasti harvemmin mitään osia, jos silloinkaan.
Trollhättanissa tehdyissä SAABEISSA arvo senkuin lisääntyy, kohta ne viedään käsistä... varsinkin jos konkan kautta tuotanto jatkuu jossain muualla. Näin on".
Mää oon sammaa mieltä.
Nyt on jo jäättä muuallakin kuin kaukaloissa. Äkkiä Saabit alle ettei tule törmäyksiä ja penkalle ajoja.
Laitoin muuten vetokoukunkin paikoilleen kun kohta joutuu taas hinailemaan idän ihmeitä nousevan auringon maasta.
Käsittämättömän tyylikäs tämä uusi Saab 9-5 Premium. Kaikkihan sen tietää että Saab on aina luokkansa turvallisin auto. Aktiivinen ja passiivinen turvallisuus ovat parasta mitä rahalla saa.
Saab taitaa olla maailman turvallisin Premium-auto tällä hetkellä
Lunta luvassa, aika vaihtaa Saabiin jos ei jo ole.
Etelä-suomeen myös
Premium-Saabilta ei voi odottaakkaan muuta kuin hyvää tulosta joka testissä.
Eilen oli liukasta ...kulemma. Ajoin Saabia, enkä huomannut mitään poikkeavaa.
Eilen oli liukasta ...kulemma. Ajoin Saabia, enkä huomannut mitään poikkeavaa.
Eilen oli liukasta ...kulemma. Ajoin Saabia, enkä huomannut mitään poikkeavaa.
Jokerit johtaa 4-2 !
No niin, nyt kun on viimein uutukainen Saabi alla, niin ei talvea näy missään.
Tuli räntää, oli liukasta ja pimeää ...ajoin Saabilla enkä kiinnitänyt asiaan mitään huomiota ;)
Tuollaiset kuljettajat jotka eivät kiinnitä huomiota mihinkään ovat hengenvaarallisia.
Lunta sateli tänään. Tai paremmin räntää. Saattaa olla kohta liukkaat maantiet. Kanattaa ottaa Saabit alle.
Se on vähän kuin laittaisi talvikengät jalkaan. Lämpöä ja pitoa samassa paketissa.
Missäs olis lunta uudella maalla, että pääsen kokeilemaan uutta Saabiani?
Vaikka Ruotsissa tuli täyslaidallinen lunta tupaan niin Saabilla kelpaa ajella näilläkin keleillä. Saab on luotettava, varma ja turvallinen Premium auto.
Saab on paras !
Pakkasta tänä aamuna -25C ja Saabi starttas kuin palmun alta vaikka ajettu jo melkein 470tuhatta. Ja parin kilometrin ajon jälkeen sai turkin jo riisua pois.
Tää auto on todellakin tehty Pohjolan talveen.
Saahan sen turkin riisua vaikka heti mutta kylmä tulee ja tasan tarkkaan vielä 2 km. jälkeen.
On teillä hörhöillä sekopäiset jutut, ei ihme että on Saab alla.
Sinun pitää kokea se eikä vain luulla. Toki jos omasi on kuin pakasterasia en ihmettele uskonpuutettasi.
On kokeiltu ja monta eri mallia joten TIEDÄN että juttusi on p:puhetta!
tämä on selvä
Saabille on aina käyttöä, vaikka muut ovat jo mullassa.
http://www.youtube.com/watch?v=4encYkg40Os
Pohjolan talvessa ei pärjää muut kuin Volvo (sekin jo heikosti) ja Saab. Vain Saabissa on kunnon perinteinen ilmastointi ja lämmitys, etuveto, hydraulinen ohjausvaihde ja turbokoneet. Näillä pääseekin jo aika pitkälle kelillä kuin kelillä.
Pysyy tiellä eikä jorpakossa kuten eräät idän ihmeet laskevan auringon maasta;D
Niin ja pellit Kiirunan malmista tehdystä erikoisteräksestä, joka on erikoiskarkaistu kestämään suolaa, kylmää ja kovaa rasitusta. Tämä runko ei taivu eikä anna peräksi toisinkuin Toyota Anjoviksen kertakäyttöinen kuttaperkka tekele.
Nyt on talvi etelässäkin. Saabilla pärjää kelillä kuin kelillä.
Kyllä, antaa lumen tuiskuta vaan
ei yllätys saabisteille
....myös montecarlon voittaja!