Mitä VELAN olemuksesta sinun on hyvä tietää suomessa.

varo,varo.

Velka on kapitalismin vetovoima, mutta jotta et joutuisi kuseen velkasi kanssa, sinun on hyvä tietää pari tärkeää seikkaa velan olemuksesta. Velalla ja sen ottamisella/takaisinmaksamisella on kaksi päähaaraa:

A) Yksityisen henkilön nimiinsä (vastuulleen) ottama velka. Tämä on AINA takaisinmaksettava. Ellei takaisinmaksu onnistu, realisoidaan omaisuus kylmästi ulosotolla:
http://www.oikeus.fi/14499.htm
Jos realisoinnin jälkeenkin jää velkaa, velallista (yksityishenkilöä ) EI vapauteta velan takaisinmaksusta vaan vastuu kestää jopa koko eliniän ajan. Aina tuloista, joita myöhemmin syntyy, velkaa ulosmitataan. Maksuvaikeuksiin ajautunut yksityishenkilö on siis velkansa kanssa todella satimessa.

B) Yrityksen ottama velka on luonteeltaan ja takaisinmaksuvelvoitteiltaan aivan erilainen. Jos yritys menee konkurssiin eikä aloita uudelleen, maksamaton velka voi jäädä pankin tai yleensä yhteiskunnan vastuulle. Yleensä fiksu yrittäjä tai yrittäjät eivät lähde takaamaan yrityksen velkoja omaan nimiinsä vaikka sekin on mahdollista ja usein ns. yhdenmiehenyrittäjä (irtisanottu vakituisesta työstä) näin saattaa tehdäkin. Fiksut eivät näin tee, vain hölmöt. Yrityksen kautta yksityishenkilö eli tässä tapauksessa YRITTÄJÄ voi hyödyntää ryhmän A) velanottointoa häikäilemättömästi ja ns. “rikastua” eli tarkoittaa sitä, että on mahdollista kupata systeemistä rahasummia, jolla ei ole mitään tekemistä tehdyn työn kanssa. Ja juuri tähän toimintaan pyritäänkin:
http://www.yle.fi/java/verokone/verohaku?field0=2006&id=1&haku=false


Kun rikkaita “yrittäjiä” aletaan leipomaan, on Velan jakaminen aloitettava aina yksityishenkilöstä. Vaikka “työvoimapulasta” valehtelemalla, kuten suomessa. Kun yksityishenkilön kilpailuvietti liitetään mukaan, syntyy ns. velkakiima. Juuri tätä hetkeä “yrittäjät” odottavat. Rahamassan lähtiessä liikkeelle, on myös saalistajat valppaina:
“Miljonäärit luotiin teitä velkakusettamalla”
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=390297
“Näin asuntokeinottelu on organisoitu”
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9390626




Edella kuvattu velan luonteen A) ja B) asetelma on kuitenkin synnyttänyt nykyisen länsimaisen velkakriisin. Koska systeemiä pyörittävät juuri ahneista ahneimmat “yrittäjät” PANKIT. Pankille juuri yksityishenkilön velkavastuu on tärkeä. Se on koko kusetuksen juoni. Koska viekas “yrittäjä” yksityishenkilönä voi juuri tehdä omaisuuksia nimenomaan yrityksen välityksellä. Yrityksen “RISKI” on nykyään lähinnä klisee, samoin yrityksen “palkanmaksuvara”, josta eliittidemari jauhaa luupäille ****** tällä tavalla:
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Yhden kilpailukyky on toisen palkanmaksuvara/1135267465011/?cmp=tm_etu_paakirjoitus
Eliitti-”demari” hyötyy kokoomuspolitiikasta, koska nostaa itse samoja palkkoja laulaa juuri siksi kokoomuksen (=yrittäjät, työnantajat) lauluja.

Euroalueen velkakriisissä kukaan nykyisistä “puolueettomista ja riippumattomista” medioista ei esitä selvityksiä saatikka että “tutkisi”, miksi satojen miljardien eurojen velka-aukkoja yksittäisten maiden kohdalla on syntynyt ja minne rahat, jotka on velkana annettu, ovat kohdentuneet. Saatat kyllä arvata, yksityisille “yrittäjille”. Koska systeemi mahdollistaa täydellisen kusetuksen. Yleisin viime vuosina käytetty “vaurastumisen” menetelmä on ottaa yrityksen piikkiin velkaa, ja maksaa osingot ja optiot johtajille ja “yrittäjille” tällä velkarahalla. Tämä velkaraha jää yrityksen myöhemmäksi rasitteeksi ja kun luonnollisesti em. puhalluksesta syntyy LAMA, on hintoja nostettava tai yritys ajettava konkurssiin. Välivaiheena ennen yrityksen konkurssia on kuitenkin rajut henkilöstön irtisanomiset. Kuten alussa sanoin, jos lapikasta lojahtaa, voit itse katsoa peiliin: lähdinkö juuri minä velkarahalla kilvoittelemaan?

5

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nn9mnm87m7

      Valtakunnanvouti: Pikavippien perintäkulut ylisuuria
      5 kommenttia03.10.2011 18:06
      –Pienet saatavat, kun ne saapuvat ulosottoon, ovat summaltaan moninkertaisia siihen alkuperäiseen alkupääomaan verrattuna, kuvaa valtakunnanvouti Juhani Toukola.



      Kako-kepuli-"demarit" ovat sallineet rosvouksen saapua maahamme.
      Mitä, onko "demarit" olleet josku "työväen" puolue.
      No ei ainakaan tänään.
      Pahempi kusettaja kuin kokoomus, tai ainakin samalla viivalla.

      • kiskurit linnaan.

        Kyseessä on tyylipuhda KORONKISKONTA "perintäkulujen" kaapuun puettuna.
        Uskomatonta, että vasuritkin on hallituksessa eikä tähän rosvoukseen lain vaatimin toimin puututa.


    • jamid65

      Minä sain kerran aika kivasti pari sataa euroa, kun annoin vanhalle miehelle persettä. :)

    • Haans.

      ÄLÄ lennä PIKA-vippi-velkavipuun !!!


      Suomessa on voimassa härski KORONKISKONTA (= tuhansien prosenttien "korot") pikavippien muodossa samaan aikaan, kun rikkaille tarjotaan asuntolainaa liki ilmaiseksi. Miten tämä on mahdollista ja mistä tässä kusetuspelissä on kysymys, sitä valaisen hölmöille vippien nostajille nyt.

      Pikavippifirmat eivät lantautuneet suomeen suinkaan sattumalta. Keskusta-oikeistolaiset muotoilivat kokoomuksen, keskustan ja "demarien" sekä rkp:n johdolla alan lainsäädäntöä siten, että pikavippiryöväys on täysin riskitöntä

      Tämä riskittömyys toteutettiin siten, että jos uhri (pikavipin nostaja) ei saakaan maksettua lainaansa, on pikavippi ulosottokelpoinen. Tämä oikeistolaisten muotoilu teki koronkiskonnasta ja -ryöväyksestä "laillista"

      Tuhansien prosenttien korkoihin päädytään, jos uhri ei maksa vippiään ja asiat käsitellään keskusta-oikeistolaisessa ostetussa "oikeus"-laitoksessa. Silloin lankeavat maksuun kaikki "kulut" ja "korot" härskeimmässä muodossaan ja vielä "asianajopalkkiotkin". Kako-kepuli-"demarit" ovat näet juotoilleet asiat niin, että pikavippi-uhri on varma häviäjä tässä prosessissa.
      Kaiken tämän avoimen ryöväyksen ovat keskustaoikeistolaiset mahdollistaneet pikavippifirmoille ilman minkäänlaista tappioriskiä !!
      Siksi, älä koskaan koske pikavippeihin, edes humalassa !!!!

      Seuraavassa vähän lisää tietoa taustaa siitä, miksi keskusta-oikeistolaiset ovat luoneet erialisia lainakäytäntöjä erilaisille ihmisille. Pikavipit on luonnollisesti tarkoitettu vauhdittamaan kulutusta, joka on suomessa keskeinen osa verotusta:
      http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=850028
      (...suomalainen veroparatiisi )
      http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=546559
      ( eri velkatyyppien olemuksesta)

    • Ve.laton

      Jahas, taas luottotietonsa "ilman omaa syytä" menettänyt valittaa elämänsä kurjuutta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      219
      9334
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      6168
    3. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      104
      5006
    4. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      62
      4896
    5. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      86
      3980
    6. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3530
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      58
      3467
    8. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      59
      2961
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2946
    10. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2731
    Aihe