Yle Areena: Miten tullaan kirjailijaksi?

Ylen Areenassa oli (toimi ainakin 3.10.2011) radio-ohjelma, jonka aiheena oli Miten tullaan kirjailijaksi. Kannattaa kuunnella. Asiaa.

(Sivullinen: Miten tullaan kirjailijaksi?)
http://areena.yle.fi/audio/1315303831522
5181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Kyseisen tallenteen voit avata vain Suomessa". Tylsää rasismia. Täällä palleron toisella puolella se suomalainen nettiradio ja nettiteevee vasta ovatkin arvossaan.

Äänestä
  • @ausseista:

    Oletko kokeillut suomalaista proxyä? Jos käytät, luulenpa että saat kuvan näkymään.

    http://www.proxyt.net/

    Äänestä

  • Tullaanko vaiko eikö kirjoitti:

    @ausseista:

    Oletko kokeillut suomalaista proxyä? Jos käytät, luulenpa että saat kuvan näkymään.

    http://www.proxyt.net/

    En tiedä, mitä 'proxy' tarkoittaa...

    Äänestä

Proxy varastoi ja suodattaa verkossa siirrettäviä tiedostoja. Välipalvelimia käytetään webbisvujen varastoimiseen, jolloin varastoiminen tarjoaa tiedoille nopeat latausajat ja vähentää verkon kuormitusta tuomalla tiedostot lähemmäksi niiden hakijoita.

Äänestä

En nyt tiedä, onko tuo videopätkä kovin hyödyllinen. En jaksanut katsoa enää sen jälkeen, kun toimittaja tarkisti moneen kertaan, että ihanko todella se teksti pitää kirjoittaa vain yhdelle puolelle paperia. Ehkä se keskustelu paranee loppua kohden?

Jos ihan kirjoittamisen tekniikkaan, aineiston kasaamiseen ja työrytmin löytämiseen haluaa neuvoja, niin youtubessa on paljon englanninkielisiä konkarikirjailijoitten ohjeita ja kuvauksia omista työtavoista. Erityisen hyödyllisiä minusta ovat mm. Joyce Carol Oatesin ja Stephen Kingin neuvot. Molemmat kun ovat poikkeuksellisen tuotteliaita, niin luulisi heidän jotain tietävän kirjoittamisesta ja sen tuskasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tullaanko vaiko eikö kirjoitti:

Ylen Areenassa oli (toimi ainakin 3.10.2011) radio-ohjelma, jonka aiheena oli Miten tullaan kirjailijaksi. Kannattaa kuunnella. Asiaa.

(Sivullinen: Miten tullaan kirjailijaksi?)
http://areena.yle.fi/audio/1315303831522

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu