jostain kuulin että kun vaihtaa virranjakajan pitää ensimmäisen männän olla ylhäällä.onko tämä totta? jos on niin miten moottoria sitte pyöritetään?
virranjakajan vaihto
13
6599
Vastaukset
- Alkeista aloitettava
Se on aivan se ja sama, missä asennossa mäntä on. Jakajan akseli on vain laitettava juuri oikeaan hammaspyörän hampaaseen. Jos menee yhdenkin hampaan väärään kohtaan, niin ei kipinä kulje. Oikeaan asentoon laittamista helpottaa, jos se mäntä tai oikeammin nokka-akseli on juuri tietyssä asennossa = 1. sylinterin puristustahdin yläkuolokohdassa, joka esiintyy jokatoisella 1-männän yläkuolokohdassa.
- näin onnistuu
Kipinä kulkee oli asento mikä tahansa, mutta kannattaa pysäyttää moottori niin että ykköspytyn mäntä jää yläkohtaan, sen saa kaveria apuna käyttäen onnistumaan niin että ottaa ykköspytyn tulpan pois ja lampulla tihruaa reiästä koska mäntä on ylhäällä ja huutaa hep. Sitten vaan vanha jakaja irti ja uusi tilalle niin että lähetyssaarnaaja (pyörijä) osoittaa ykköspyttyä. Tämä on varmin tapa saada mylly taas rallattamaan.
- maalikkosaarnaaja
näin onnistuu kirjoitti:
Kipinä kulkee oli asento mikä tahansa, mutta kannattaa pysäyttää moottori niin että ykköspytyn mäntä jää yläkohtaan, sen saa kaveria apuna käyttäen onnistumaan niin että ottaa ykköspytyn tulpan pois ja lampulla tihruaa reiästä koska mäntä on ylhäällä ja huutaa hep. Sitten vaan vanha jakaja irti ja uusi tilalle niin että lähetyssaarnaaja (pyörijä) osoittaa ykköspyttyä. Tämä on varmin tapa saada mylly taas rallattamaan.
Tosi hyvä ohje...........
Mistä sä tiedät mihin asentoon sen jakajan laittaa jos ykköspytyssä on väärä tahti vaikka mäntä olis ylhäällä jako voi olla sen jälkeen 180 astetta pielessä. jos ottaa jakajan isrti pitää merkitä pyörijän ja jakajan runkon paikka.
- Tee-sekin-itse -mies
On aivan sama missä asennossa moottori on. Virranjakajan roottori sen sijaan kannattaa pyöritää sellaiseen asentoon, että sen muistaa. Esim eteen tai taakse tai jommalle kuymmalle sivulle 90 asteen kulmaan. Roottori pyörii kun pyörität moottoria käsillä esim apulaitehihnasta. Uusi virranjakaja koloonsa laskemalla uuden jakajan roottori pitää saada asettautumaan täsmälleen samaan asentoon kuin vanhan ennen kuin käynnistät. Vaihtoehtoja roottorin asennolle on kymmenkunta. Roottorin asennon määrää jakajan alapään hammasratas. Roottori pyörähtää muutaman asteen jakajaa paikoilleen pudottaessa. Näin siksi koska jakajan hammasratas on viistohampainen.
- Anonyymi
Otapa kuva jakjasta ennen kun irrottellet.
- Anonyymi
no joo tähän tulin kun neuvoja etin- eli jakaja otettu irti mersun vanhasta 4 syl bensa koneesta w124 sta- miten kohilleen kerralla? Kammelta tdc merkkiin pyöritys ja jakajassa on ykkös merkki pieni viiva mihin pyörijän nokka sattuu. Mutta mistä tiedän milloin kohillaan kone silti ettei ole sen 180 astetta väärässä, tulppa pois ja yläkohtakin sieltä löytyy joo mutta eihän se kerro oikeaa kierrosta missä on- eli vielä joku neuvo tähän? Venakoppa auki? miten siellä pitää olla esin ykösen venttiilit menossa, just vaihtamassako on näköjään mahdollinen paikka kun merkit on viivoissaan, vai niin että ei ole nokat lähelläkään paino tapahtumaa eli venat täysin huilailee vielä? Kumpi on oikea kohta siis, ja miten uuten voi todeta tän sytty hetken? Älkääkä piruilko vaan kertokaa tietämättömälle nuorelle
- Anonyymi
Mulla ei oo ollenkan virranjakajaa,,NO kun on tulevaisuuden auto;;) eikä mitään puolan johtokasaa sekin puuttuu<< :)))
- Anonyymi
onko sulla vielä autoakaan ? honda monkeyllä ajelet vielä
- Anonyymi
Stoboskooppi on hyvä apu. Bensapumpun sulake irti ja etsimään oikeaa sytyskohtaa.
- Anonyymi
Roposkooppi ja yleismittari ovat tärkeitä apuvälineitä ko. hommassa. Puolikkaan pullo viinaa ja hommat alkaa sujumaan rattoisasti. Yleismittarissa jos on mahdollisuus mitata nokkakulma, kosketuskulma, sillä saa sen tarkasti asemoitua kohdalleen.. kipnän iskun.
- Anonyymi
Onko katkenneen virranjakajan akselin korjaus miten vaikea urakka?
- Anonyymi
Onhan noita hitsaamalla korjattu .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 305627
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus112921- 1862219
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1631703Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan731517Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike321404Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141354En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.731287- 941185
viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2201162