katsoo televisiokanavia tietokoneelta?
pitääkö olla tv lupa jos
2
237
Vastaukset
- .
Toimivat ilman tv-lupiakin. :)
- ewqd
Tottakai pitää olla.
Aina kun vastaanotat _suoria_ televisiolähetyksiä sinulla tulee olla suomen kansalaisena ns. tv-lupa maksettuna viimeistään silloin kun televisiolupa-tarkastaja käy sitä kyselemässä henkilökohtaisesti sinulta(ei ennen sitä).
Kerran kun maksat luvan, on siitä eroon pääseminen vaikeaa ilman jatkotarkastuksia.
Jos katsot televisiolähetyksistä otettuja tallenteita, ei sinulla vaadita televisiolupaa. Ne kun eivät ole enään televisiota ( LIVENÄ! ) vaan ainoastaan tallennuksia. Siihen en ota kantaa kuka nämä tallennukset on tehnyt, onko se naapurisi, enosi, kaverisi, oma tietokoneesi vai jokin muu taho mm. ruutu.fi, katsomo.fi tai kaikki koottuna tvkaista.fi. Periaate on sama kaikissa, tallenteiden katsominen on hyvin edullista ( vain sähkö-, palvelin- ja yhteyskustannukset ) kun vertaa mitä suora televisiolähtysten seuraaminen maksaa. Kaupallisten tv-luvallisten televisiokanavien tallenteita katsoessasi voit helposti estää tai hypätä mainosten ohitse, joten elämäsi ei kulu joutavien katseluun.
Sateliitin vastaanotto on ollut Suomessa poikkeuksetta ilmaista (riippuen toki kanavista).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567785Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675871Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615370Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515263Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084602Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072303Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31166Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41155Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371006Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43954