Olin innoissani kun taloon tuli "hieno vvalokaapeli" soneralta ja netti nopeudet piti nousta huimasti , toisin kuitenkin kävi. Laitetoimitukset "tökkivät" todella pahasti ja netin luvattu nopeus 100/10M onkin 4/6M (todellisuus)
jaava
vdsl-2 tekniikalla-toteutettuna.
No asiaa kun koittaa saada toimimaan , soittamalla soneran myyntipalveluvastaa kyllä mutta vikaa korjaava yksikkö ei.
Nyt jonottanut vikapalveluun 2h 45min , eikä ollut kuin 6 viallisen yhteyden omistajaa jonossa ennen minua.
Olen aina pitänyt soneraa todella hyvänä sekä kännykkäliittymä operaattorina että netin tarjoajana. Mutta nyt alkaa olla enemmän ongelmia kuin tämä asiakas sietää.
Luulisi että sonera joutuisi korvotenkinaamaan asiakkaalle päin aiheutuneet
haitat jotenkin, mutta tuskimpa vain. Jos unohdat laskun maksaa niin kyllä automaattisesti peritään kuluja ja korkoja, mutta jos palvelun tarjoaja ei toimita luvattua palvelua , miksi kuluttaja ei saa korvauksia.
150€ / h kun jonottaa että saisi vian kuntoon. ja ilmaista nettiä 3kk niin alakaisi ehkä työnteko kiinnostaa soneralaisia.
Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Sonera kokemuksia
2
373
Vastaukset 2
- EkiWee
SONERA HUIJAA
Itse siirsin kiinteän laajakaistan muuton yhteydessä uuteen osoitteeseen jossa ei ole ollut kiinteää linjaa yli kymmeneen vuoteen,kysyessäni sopimuksen purusta sain vastauksen. Ellei linja toimi niin se sopimuksen purun edellytys.OK. Minulla ei toiminut ensimmäinen modeemi,ostinpa uuden,ei toiminut sekään,ostinpa kolmannenkin eikä sekään toiminut ! Soitto soneran pask... eikun aspaan,aikaa meni useita tunteja jutellessa sen tyhmän robotin kanssa,asentajakin kävi ja totesi että hänen laitteet toimii johon sonera tarjoamaan uutta tietokonetta sonerakaupasta !! Jep,jep. En suostunut,tein kuluttajavirastoon valituksen josta tuli vastaus että soneralla on oikeus periä tomimattoman liittymän maksut vaikken ole rahoilleni vastinetta saanutkaan. Mitä tästä opimme ?? ÄLÄ KÄYTÄ SONERAA !! t. Eki w , entinen soneran asiakas. - -syvältä-
Sonera osti Turun kaapelitv:n. Käytössäni oli kaapelitv:n kaapelikaista 1,2M/15,90 kk, joka oli erittäin hyvin toimiva yhteys. Ensin tuli kotiin tilausvahvistus Soneran valokuitunetistä jota en ollut tilannut ja posti yritti tuoda uutta modeemia minkä kieltäydyin vastaanottamasta. Tarjosivat 10M kaistaa hintaan 33,17/kk. Sanoin hinnan olevan liian korkea ja tarjosivat sitten 1M kaistaa n. 20 euron hintaan, lol. En kelpuuttanut. Viikko kun oli tilausvahvistus tullut ja modeemia tyrkytetty, joita en huolinut, tuli vasta tiedote että kaapelitv:n kaistat poistuvat käytöstä ja tilalle tulisi Soneran valokuitukaistat. Lisäksi Sonera lähetti tilausvahvistuksen ja tiedotteen väärillä vastaanottajatiedoilla.
Kuinka ihmeessä tuo firma kuvittelee että se voi toimia miten lystää? Ikipäivänä en ottaisi tuollaiselta firmalta kännykkä- tai nettiliittymiä. Sopimusehdotkin olivat kyllä sitä luokkaa että tyhmä pitää olla jos tuohon firmaan sitoutuu. Itse käytän nettiä omalta koneeltani viimeisen kerran tämän kuun lopussa. Riittää tuollainen kusetus ja todellisen kilpailun puuttumien laajakaistahinnoissa ja verkon haltijan rajoittaessa palveluntarjoajia. Kaikki myyvät samoja nopeuksia -1€ hintaeroilla ja Sonera kuvittelee että hallinoimalla verkkoa se saa itselleen kaikki asiakkaat. No täältä tulee vastalause paskalle palvelulle ja ylimieliselle firmalle, että pitäkää kaistanne. Enkä varmasti ole ainoa joka luopuu netistä Soneran tultua Turkuun sähläämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.942967Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt472447Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.441208- 371027
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153879Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä267832Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi10784Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?587102 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk48658- 37629