Rohkeat Espoolaiset

saapuvat Suomenlinnan vierassatamaan jo hyvissä ajoin joka ikinen perjantai alle 50 jalkaisilla veneillään, oli sää mikä hyvänsä!
4570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomenlinna on hieno paikka. Kyllä siellä kelpaa Espoolaisenkin olla. Paikalla on nähty myös Helsinkiläisiä, joten kyllä se vaatii rohkeutta tulla maalta sinne stadiin. Joulukuun ja helmikuun välillä paikka on kuitenkin rauhoitettu vain paikallisille pesimispuuhiin.

Äänestä

Minusta Espoosta Suomenlinnaan meno ei vaadi niin paljoa rohkeutta kuin aloittaja antoi ymmärtää. Navigointi on kyllä tarkkaa vs. Selänteen kivi. Harmajalta puhaltaa lopussa isot aallot ja samalla on väisteltävä lukuisia laivoja. Mutta itse pidän rohkeampana Kytön selän ylitystä länteen mennessä. Tietysti Helsinkiläiset ihailee itään päin tulevia rohkeudesta, kun he usein pysyvät oman kaupunkinsa rajojen sisällä. Aloittaja voisi rohkaistua ja tulla Espooseen. Aluksi vaikka eskaaderina. Voit ehdottaa pursiseurasi kokouksessa eskaaderia esimerkiksi Gåsgrundettiin. Kyllä sinäkin pärjäät, jos Espoolaiset pääsee sinne.

Äänestä

Rohkenin minäkin lähteä täältä Espoosta alle 50-jalkaisellani Suomenlinnassa käymään. Mitään muuta syytä itäänpäin purjehtimiseen onkin sitten vaikea löytää.
Vai onko joku teistä keksinyt mitä muuta hyvää idästä on aamuauringon lisäksi tullut ?

Äänestä
  • Enää ei Espoon poikia täkynyt Suokissa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi veljet kirjoitti:

saapuvat Suomenlinnan vierassatamaan jo hyvissä ajoin joka ikinen perjantai alle 50 jalkaisilla veneillään, oli sää mikä hyvänsä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu